Cinski_investori_nakupuju_zlato_po_zvyseni_obav

Čínski investori vo veľkej miere presúvajú svoje investičné prostriedky do zlata, pretože sa obávajú spomalenia čínskej ekonomiky a politického systému.

Podľa novej správy priemyselnej skupiny Svetovej rady zlata, držba tohto cenného kovu v komunistickom štáte v rámci fondoch obchodovaných na burze (ETF) dosiahla na konci septembra rekordných 50 metrických ton. To predstavuje objem zlata v hodnote okolo 2,4 miliardy dolárov.

Celkový podiel v držbe týchto ETF v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom vzrástol o 3,5 tony, čo znamená, že investori počas 30 dní až do 30. septembra do fondov v hotovosti vložili 168 miliónov dolárov.

Ľudia, ktorí sú oboznámení s trhom so zlatom, už vedia, že čínske ETF je veľmi malé v porovnaní so známymi ETF fondom zo zlata, známom SPDR Gold Shares ETF (ticker: GLD), ktorý samotný drží 918 ton kovu, v hodnote viac ako 44 miliárd dolárov.

Záplava hotovosti, ktorá sa tento rok dostala do štyroch čínskych fondov, je však signálom o zhoršujúcom sa sentimente investorov v Číne.

Gordon G. Chang, autor knihy “The Coming Collapse of China” poznamenal: “Čínski investori majú rozsiahle obavy.”

Táto slabina odráža zhoršujúci sa stav ekonomiky. Chang tvrdí, že skutočná miera rastu v krajine bude pravdepodobne oveľa nižšia ako nedávny ročný rast vo výške 6,0%. Aj keď si myslíte, že vládne štatistiky, toto číslo stále navyšujú, predstavuje to najpomalší rast krajiny od roku 1992.

Súvisiace: Koľko zlata a striebra by ste mali vlastniť?

Chang tiež tvrdí, že vláda zisťuje, že verejné výdavky podporované dlhom majú oveľa menšiu schopnosť podporovať hospodárstvo krajiny.

Jednoducho povedané, čínska ekonomika čelí problémom a na vyriešenie problému sa dá urobiť len málo. Alebo, čo sa dá urobiť – napríklad zníženie štátnej kontroly – túto možnosť vodcovia komunistických strán nebudú brať do úvahy.

V dôsledku týchto obáv investori hľadajú útočisko práve v zlate.

Chang nakoniec uviedol: “Jedná sa o veľké hlasovanie nedôvery v Renimbi (mena krajiny).”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, MSN

Facebook komentár