Kuba sa v jej pripravovanej finančnej reforme pod vedením prezidenta Raúla Castra chystá zrušiť jej menový systém 2. mien.

Kuba má od roku 1994 dve meny – jednu zavesenú na americký dolár a hodnota druhej meny je len zlomkom tej prvej.

Cennejšie konvertibilné peso (CUC) boli vyhradené pre použitie v oblasti cestovného ruchu a zahraničného obchodu.

V tejto reforme bude jeho hodnota postupne zjednotená s pesom nižšej hodnoty, čím skončí systém, ktorý bol tak nenávidený bežnými Kubánci.

Nie je pevne stanovený termín

Kubánska ekonomika je takmer úplne závislá od štátu a odvetvie cestovného ruchu sa začalo neskôr rozvíjať od zrútenia Sovietskeho zväzu, čo ponorilo Kubu do ekonomickej izolácie a utrpenia.

Systém dvoch mien mal chrániť krehkú ekonomiku Kuby, ale nahneval veľa miestnych obyvateľov, ktorí museli platiť menou (pesom) s oveľa nižšou hodnotu a bol im odmietnutý prístup k tovaru, ktorý bol prístupný za konvertibilné peso.

Politika dvojstupňového systému zhoršuje vytvorenie tried obyvateľov na Kube, ktorá rozdelila privilegovaných Kubáncov s prístupom na lukratívne turistické a zahraničné obchodné sektory od tých, ktorí pracujú v miestnej ekonomike – čo bolo pre obyvateľov Kuby až príliš viditeľným rozdelením.

Oficiálne noviny komunistickej strany Granma o tom informovali: Rada ministrov schválila časový harmonogram pre vykonanie “opatrení, ktoré povedú k menovému a devízovému zjednoteniu.”

Dodali: Zjednotenie je “nevyhnutné k zabezpečeniu znovuzavedeniu hodnoty kubánskeho pesa a jeho úlohy peňazí – vo forme platobného prostriedku a uchovávaniu úspor.”

Neposkytli žiadne podrobnosti o tom, ako rýchlo táto zmena bude vykonaná. Agentúra Reuters citovala kubánskych ekonómov, ktorí uvádzajú, že to bude trvať zhruba 18 mesiacov.

Zdroj: MiamiHerald

Facebook komentár