Takto_funguje_internet_na_Kube

Nie je tajomstvom, že Kuba má notoricky zlý internet.

Cestovatelia smerujúci na Kubu musia s chabým pripojením počítať – keď sa stratíte, nečakajte, že si jednoducho objednáte Uber alebo vyhľadáte trasu cez Google maps.

Všetky internetové služby dlho stagnujúceho ostrovného národa sú pod správou vládnej telekomunikačnej spoločnosti ETSECA. Na internet sa dostanete jedine cez preľudnené, vládou schválené Wi-Fi hotspoty.

Takto vyzerá ich používanie:
Spoplatnené Wi-Fi hotspoty sú roztrúsené naprieč veľkými mestami. Nemožno ich prehliadnuť. Vyznačujú sa davmi mladých Kubáncov s očami prilepenými no obrazovky smartfónov, laptopov a tabletov.

Takto_funguje_internet_na_Kube_1

Podľa agentúry Reuters otvorila vláda na Kube od roku 2014 asi 237 spoplatnených verejných Wi-Fi hotspotov, s cenou pripojenia $2 za hodinu.

Na 11 miliónov obyvateľov v krajine to nie je veľa možností prístupu na internet.

Kubánska vláda viní z chabého prístupu na internet obchodné embargo Spojených štátov. Podľa spravodajskej agentúry The Associated Press, embargo údajne obmedzilo zavedenie nových sieťových technológii a znemožnilo dotovať nákup potrebného vybavenia od iných krajín. Kuba odhaduje, že embargo od jeho uvalenia v roku 1960 stálo krajinu $753,69 miliárd.

Kritici však tvrdia, že nízka kvalita pripojenia na internet je úmyselná a má zabrániť väčšinovému obyvateľstvu Kuby prístup ku zahraničnej kultúre a informáciám.

Turisti to majú ľahšie.

Takto_funguje_internet_na_Kube_2
Zájdite do najbližšej kancelárie ETSECA – väčšinou bývajú hneď pri Wi-FI hotspotoch – a zakúpte si prístupovú kartu Nauta, v cene $2.

Ako všade na Kube, buďte pripravení počkať si. Tiež si ich radšej kúpte viac naraz. Či bude rad v kancelárii dlhý alebo krátky, vybavovanie je mučivo zdĺhavé (minimálne 30 minút až hodina).

Po obdržaní karty iba zoškrabte prihlasovacie meno a heslo a pripojte sa na najbližší hotspot.

Takto_funguje_internet_na_Kube_3

Zadajte prihlasovacie údaje a zariadenie Vás hneď upozorní, že sa pripájate na nezabezpečenú sieť. Ako súčasť ceny za prístup vláda monitoruje všetkých užívateľov.

Takto_funguje_internet_na_Kube_4

Po skončení nezabudnite vypnúť svoje Wi-Fi. Ak si chcete byť naozaj istí, navštívte adresu http://1.1.1.1/ a použite odhlasovací formulár. V opačnom prípade si pripravte ďalšiu kartu.

Takto_funguje_internet_na_Kube_5

Pokiaľ sa nechcete trápiť s bolestivo pomalým pripojením, máte i ďalšie možnosti.

Takto_funguje_internet_na_Kube_6
1) Zamierte na hotelovú recepciu, kde Vám kartu predajú bez zbytočného čakania. Ak v hoteli nie ste ubytovaní, možno Vás prinútia zaplatiť si jedlo či nápoj v hotelovom bare alebo reštaurácii.

2) Zamierte priamo na Wi-Fi hotspot. Určite stretnete niekoľkých miestnych, šepkajúcich „tarjeta de internet“ (po španielsky „karta na internet“), ktorí Vám ochotne predajú toľko kariet, koľko Vám pripojenie ráči. Za jednu síce zaplatíte $3, ale za vyhnutie sa radu v kancelárii ETSECA to pravdepodobne stojí.

3) Poslednou možnosťou je na hotspote nájsť miestneho, ktorý si založil privátnu Wi-Fi sieť. Títo podnikavci nakúpia karty, pripoja sa a vytvoria súkromnú sieť, ktorú sa potom za $1 snažia predať čo najväčšiemu počtu záujemcov. Výhodou je skrátené čakanie a nižší poplatok, no za cenu nižšej rýchlosti pripojenia.

Vitajte na kubánskom internete!

Pre ľudí prichádzajúcich zo Spojených štátov je pripojenie drasticky pomalé. Webové stránky, e-mail a správy sa načítavajú obstojne, videá a multimédiá trvajú večne. Na aktualizácie blogu o svojom kubánskom dobrodružstve radšej zabudnite.

Napriek represívnej reputácii krajiny je iba málo stránok reálne zablokovaných. Nie je problém s pripojením sa na Facebook, Instagram, Google, Gmail, The New York Times či Business Insider.

Práve naopak, iba ojedinele sa stretnete so zablokovaným obsahom. Vynímajúc samozrejme disidentské kubánske stránky ako Cubanet, Diario de Cuba, Cubaencuentro, Hablemos Press a 14ymedio, ktoré sú podľa organizácie Freedom House v krajine zakázané.

Podľa sociológa Teda Henkena je kubánsky internet relatívne otvorený hlavne kvôli tak limitovanému prístupu, že cenzúra je zbytočná. Ani pri cene $2 na hodinu si väčšina obyvateľstva prístup na internet nemôže dovoliť. Asi 75% Kubáncov pracuje pre vládu, so zárobkami $20 až $40 mesačne.

Medzinárodná telekomunikačná únia (agentúra OSN pre informačné a telekomunikačné technológie) odhaduje, že do roku 2013 iba asi 26% Kubáncov malo prístup ku svetovej sieti. Približne 4,1% Kubáncov – prevažne profesori, doktori a intelektuáli – majú ku internetu prístup z domu.

Jedinou ďalšou možnosťou pripojenia na internet je využiť služby hotelov, univerzitných kampusov, štátnych internetových kaviarní a kancelárii ETSECA.

Takto_funguje_internet_na_Kube_7
Na uvedených miestach je za $0,60 za hodinu dostupný aj vládou kontrolovaný intranet. Podľa portálu Freedom house je intranet limitovaný na „národný e-mailový systém, kubánsku encyklopédiu, súbor edukačných materiálov a odborných časopisov, kubánske webové stránky a zahraničné stránky podporujúce kubánsku vládu.“

Situácia sa začína meniť

Takto_funguje_internet_na_Kube_8

Čoraz viac Kubáncov sa dostáva k vyšším príjmom vďaka možnosti zamestnania v súkromných podnikoch, ktoré boli sprístupnené po ekonomických reformách zavedených v roku 2011.

Predovšetkým Kubánci zamestnaní v turistickom priemysle – sprievodcovia, vodiči, majitelia ubytovacích zariadení a zamestnanci reštaurácii a barov – profitujú z nárastu zahraničných návštevníkov po americko-kubánskom odmäku v roku 2014.

Údaje Národného štatistického úradu Kuby ukazujú 17,6% nárast v turizme medzi rokmi 2014 a 2015. Predbežné údaje hovoria o 15% náraste v roku 2016.

Prvý viceprezident Miguel Díaz-Canel, ktorý by podľa neoficiálnych správ mohol budúci rok po odstúpení Raula Castra nastúpiť na post prezidenta, sa počas svojho príhovoru v roku 2015 vyjadril, že vláda chce poskytnúť internet „dostupný, využiteľný a cenovo prístupný pre všetkých“.

Ďalej vyjadril nádej v zavedenie internetu do polovice kubánskych domácností do roku 2020. Domáci prístup na internet je v súčasnosti zakázaný.

Možno iba hádať, či sa vládne sľuby naplnia

Takto_funguje_internet_na_Kube_9

Iba pred niekoľkými týždňami spustila vláda pilotný program, ktorý by mal priniesť internet do príbytkov 2 000 obyvateľov Havany. To je však iba kvapkou v mori v porovnaní s 11 miliónovou populáciou Kuby.

V polovici decembra 2016 podpísal Google s Kubou dohodu o zrýchlení internetového pripojenia na ostrove a inštalácii lokálnych serverov, na ktorých by mal Google uložené mnohé svoje služby. Toto opatrenie by až desaťkrát zrýchlilo prístup ku stránkam ako Gmail a YouTube. Nepomôže však v sprístupnení internetu väčšiemu počtu obyvateľov Kuby.

Zlepšenie prístupu bude mať svoju cenu

Takto_funguje_internet_na_Kube_10

Podľa Henkena je možné, že pri dramatickom zvýšení dostupnosti internetu v krajine bude Kuba nasledovať čínsky model a zavedie vlastnú verziu „Veľkého čínskeho firewallu“.

Myslí si, že „Kuba chce prejsť od súčasného modelu, ktorý nevyžaduje cenzúru internetu, lebo prakticky žiadny internet tu nie je, ku využívaniu internetu na kontrolu obyvateľstva.“

Predstaviť si to nie je ťažké. Francúzsko-čínsky internetový poskytovateľ Alcatel-Lucent Shanghai Bell natiahol káble s optickými vláknami z Venezuely na Kubu za cieľom zlepšiť prístup na internet už pred niekoľkými rokmi. A podľa BBC mal čínsky telekomunikačný magnát Huawei na starosti vybudovanie broadbandovej infraštruktúry v Havane.

Kuba je komplikovaným miestom.

Takto_funguje_internet_na_Kube_11

Preloži: Albert Rákai

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, Reuters, LAtimes

Facebook komentár