Indovia presúvajú do bánk 2,95 ton zlata. Plán indickej vlády snažiaci sa motivovať domácnosti, aby odovzdali bankám svoje zlato výmenou za zaujímavé úroky, zdá sa funguje.

Podľa spoločnosti Indian Express, vláda pozbierala 919 miliónov rupií (137,8 miliónov USD) počas štvrtej tranže programu Štátnych zlatých dlhopisov (Sovereign Gold Bond Program), ktorý sa spustil v novembri 2015. To predstavuje doposiaľ najväčší úspech citovaného programu.

Súvisiace: Pašovania zlata v Indií prevyšuje narkotiká

Predchádzajúce maximum sa vyšplhalo na hodnotu 746 miliónov rupií počas druhej tranže pri emisnej cene púhych 2600 rupií za gram zlata. Podľa vyjadrenia ministerstva financií predstavovalo celých 195 tisíc prihlášok, v prepočte približne 2,95 ton zlata. Prvé tri tranže programu priniesli 1,318 miliardu rupii (197,6 miliónov dolárov). Štvrtá tranža bola spustená medzi 18.-22. júlom a konzultovaná s Indickou rezervnou bankou (Reserve Bank of India).

V rámci tohto plánu bude ľuďom, ktorí vlastnia fyzické zlato, umožnené vložiť svoje zlato do bánk a zarábať na úrokoch do doby, kým nebude zlato z banky stiahnuté. Za celú myšlienkou stojí nápad zmobilizovať tisíce ton nečinne ležiaceho zlata, ktoré je podľa odhadov vlastnené indickými domácnosťami.

India je na trhu s fyzickým zlatom najväčším zákazníkom, keďže mnoho Indov ukladá hodnoty práve do žltého kovu ako uchovávateľa hodnôt, napríklad formou šperkov, ktorými často niekoho blízkeho obdarujú.

Súvisiace: Zlato sa sťahuje zo Západu na Východ + Grafy

India tak pri malej domácej produkcii bola a je po dlhé desaťročia svetovou jednotkou v importe zlata (len v dvoch prípadoch to bola Čína). India s určitosťou doviezla 700-900 ton zlata počas posledných rokov (v roku 2015 sa jeho celková brutto hmotnosť 947 ton pohybovala blízko rekordu). Plán na speňaženie zlata predstavuje cestu, ako ponechať zlato v krajine a zároveň zamedziť opakovaniu situácie z roku 2013, keď vysoký dovoz zlata do krajiny vtlačil Indiu do rekordného deficitu bežného účtu vo výške 190 miliárd dolárov.

Mining.com zverejnil skôr v tomto mesiaci, že po zavedení vládnych opatrení na zníženie importu a zvýšenie ciel (ťaživých 10%) v posledných rokoch, bola dynamika indického trhu so zlatom obrátená hore nohami. Import zlata od začiatku roka poklesol na hodnotu iba 130 ton. Pri tomto tempe by mohol import dosiahnuť svoje minimum za posledných dvadsať či viac rokov.

Zdroj: Mining, MarketWatch

Facebook komentár