Taliban.

Taliban.

Svetoví lídri sa uchádzajú o evakuáciu svojich občanov z Afganistanu po bleskovom ovládnutí Talibanu v priebehu minulého týždňa – ale podľa varovaní analytikov, vplyv kontroly islamských militantov bude mať dôsledky aj za jeho hranicami.

Hlavné mesto Kábulu sa pred viac ako týždňom dostalo do rúk ultrakonzervatívnych militantov, čo malo za následok kolaps civilnej vlády, keďže USA vykonali stiahnutie svojej vojenskej prítomnosti – pred plánovaným termínom 31. augusta.

Experti uviedli, že Medzinárodné spoločenstvo bude pravdepodobne musieť čeliť trom problémom, pretože nástup Talibanu sa odzrkadlí po celom svete.

Zahŕňajú: nárast teroristických aktivít, príliv utečencov, pretože Afganci utekajú pred násilím a prenasledovaním, ako aj eskaláciu napätia medzi Indiou a jej susedmi, Pakistanom a Čínou.

1. Rast terorizmu

Odborníci varovali, že Afganistan by sa mohol opäť stať „ohniskom“ terorizmu a poskytovať útočisko extrémistom.

Taliban podľa Richarda Fontainea, generálneho riaditeľa Centra pre novú americkú bezpečnosť, v priebehu posledných dvoch desaťročí „nikdy neporušil“ svoje spojenectvo s al-Káidou, napriek vojenskému tlaku a dvojročným rokovaniam v Katare.

Súvisiace: Čína sa môže s Talibanom pokúsiť využiť afganské kovy vzácnych zemín

K podobnému záveru dospela aj správa OSN z tohto roku: Taliban a al-Káida „ zostávajú v tesnom spojení a nevykazujú žiadne náznaky prerušenia väzieb.“ Taliban tieto tvrdenia predtým vyvrátil.

Militantná skupina uviedla, že iným teroristickým organizáciám nedovolí používať Afganistan ako základňu na útoky, ale niektorí analytici vyjadrili pochybnosti nad jej prísľubom.

Amir Handjani, pracovník Quincyho inštitútu pre zodpovedné štátne záležitosti, v minulo-týždňovom rozhovore uviedol: “Taliban sa reálne nedrží svojich ideálov. Budeme tak musieť počkať a uvidíme.“

Keď sa Taliban prehnal Afganistanom, údajne prepustil z väzenia Parwan okolo 5 000 až 7 000 väzňov – niektorí z nich sú zocelení bojovníci Talibanu a al-Káidy.

Fontaine vysvetlil, že v USA sa uvažuje tak, že dokáže zvládnuť akékoľvek potenciálne hrozby zvonku Afganistanu. Dodal: “Uvidíme, ako to bude efektívne, ak na to príde.” Myslím si však, že sa jedná o hazard.“

Afganistan bol útočiskom teroristických skupín, keď bol koncom 90. rokov minulého storočia pri moci Taliban. USA však napadli krajinu v roku 2001 po teroristických útokoch na Svetové obchodné centrum a Pentagon z 11. septembra.

Bývalý americký poradca pre národnú bezpečnosť John Bolton pre agentúru CNBC v priebehu minulého týždňa povedal, že americká invázia bola zameraná na zvrhnutie Talibanu a „svätyne, ktoré poskytli al-Káide“.

2. Utečenecká kríza

Existujú rastúce obavy z hroziacej utečenecké krízy – rovnako ako sa stalo v roku 2015, kedy sa viac ako milión utečencov snažilo u útok z vojny v Sýrii, keď začali hľadať útočisko v Európe.

Shamaila Khan, analytička pre oblasť rozvíjajúcich sa trhov v spoločnosti AllianceBernstein, poznamenala: “Pravdepodobne zaznamenáme prílev utečencov takmer kdekoľvek, kam [Afganci] môžu prísť.”

“Zo záberov, ktoré sa objavili na kábulskom letisku je vidno, že sa zúfalo chystajú odísť, takže ak nájdu cestu do ktorejkoľvek z týchto krajín, pôjdu.”

Scény s tisíckami Afgancov na medzinárodnom letisku Hamíd Karzáí, ktorí sa zúfalo pokúšali uniknúť z krajiny, v priebehu minulého týždňa zaplavili sociálne siete a získali si pozornosť titulkov médií. Jedno video ukázalo, že americké vojenské lietadlo sa pokúša vzlietnuť, keď Afganci bežali vedľa neho a pri jeho vzlietnutí sa držali exteriéru lietadla.

Fontaine z CNAS v tlačovej správe napísanej pred tým, ako Kábul padol Talibanu, uviedol: “Rozsah tokov utečencov po páde prozápadnej vlády v Afganistane „by mohli, čo sa týka objemu konkurovať so Sýriou.““

Podľa vysokého komisára OSN pre utečencov, od roku 2011 svoju krajinu opustilo viac ako 6,6 milióna Sýrčanov.

Agentúra odhaduje, že najmenej 550 000 Afgancov bolo vnútorne vysídlených v dôsledku konfliktu a neistoty počas tohto roka. Zatiaľ čo civilisti doposiaľ len sporadicky utekali v menšom počte do susedných krajín, UNHCR poukázala na to, že trend sa podľa vývoja situácie v Afganistane pravdepodobne zmení.

Analytici zo skupiny Eurasia Group však v nedávnom oznámení uviedli, že obavy Európskej únie z prílivu afganských utečencov môžu byť prehnané, pretože blok podnikol kroky na zníženie nelegálnej migrácie.

Proti-utečenecký sentiment v Turecku – kam mnoho utečencov bežne cestuje – by mohlo znamenať, že prezident Recep Tayyip Erdogan môže voči migrantom zaujať tvrdší postoj. Skupina Eurasia Group uviedla, že akýkoľvek prílev utečencov, ktorý sa dostane do EÚ, bude pravdepodobne „zvládnuteľný“.

3. Regionálna nestabilita

Politický chaos v Afganistane by sa mohol rozšíriť do susedných krajín a potenciálne zhoršiť napätie medzi Indiou a jej susedmi – Pakistanom a Čínou.

Elizabeth Threlkeld, zástupkyňa riaditeľa Programu južnej Ázie z Stimsonovho centra, poznamenala: “Indickí analytici sa obávajú, že návrat Talibanu môže vytvoriť priestor pre teroristické skupiny ako Lashkar-e-Taiba a Jaish-e-Mohammed, aby začali útoky proti cieľom v Indií.“

“Tiež uznávajú, že vláda Talibanu by Pakistanu poskytla značný vplyv v Kábule na úkor Indie.”

Zdá sa, že India zatiaľ zvolila prístup „vyčkávania“. Ak by útok na indické ciele mal pochádzať z Afganistanu, Naí Dillí by takmer „určite ukázalo svoj silu voči Islamabadu“, ako vysvetlil Threlkeld, ktorý bol predtým dôstojníkom zahraničnej služby na ministerstve zahraničných vecí USA v Pakistane.

“Výsledkom bude kríza medzi Indiou a Pakistanom s nebezpečným potenciálom eskalácie,” poznamenal s tým, že pre Pakistan a Čínu bude pravdepodobne jednoduchšie uzavrieť dohody s Talibanom, aby bola zaistená ich bezpečnosť.

Súvisiace: Bývalý centrálny bankár Afganistanu: “Taliban čakajú bezútešné ekonomické časy“

Napriek tomu, že India údajne vyvinula úsilie o nadviazanie kontaktu s Talibanom, experti tvrdia, že pre politických predstaviteľov Indie bude ťažšie zabezpečiť podobné dohody ako s Pakistanom a Čínou. Politická ochota Indie urobiť to bude tiež menšia.

Ak sa obnovená nestabilita v Afganistane rozšíri do Pakistanu, India môže byť tiež nútená posilniť svoju obranu pozdĺž západnej hranice – čo môže podľa agentúry Eurasia Group obmedziť pozornosť Naí Dillí a zdrojov na reakciu pre vojenský tlak voči Pekingu.

Threlkeld poukázal na to, že aj keď sú susedné krajiny múdre, že sa ich to týka, stále je „príliš skoro hovoriť o tom, ako významná bude teroristická hrozba z Afganistanu kontrolovaného Talibanom“.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, Bloomberg

Facebook komentár