India-chce-byt-lekarnou-sveta-Najprv-sa-vsak-musi-odstavit-od_ciny

India sa pustila do ambiciózneho plánu na zníženie závislosti od Číny, pokiaľ ide o kľúčové suroviny, keďže sa snaží stať sebestačná v snahe stať sa „lekárňou sveta“.

India, ktorá je už teraz tretím najväčším výrobcom liekov podľa objemu, má jedny z najnižších výrobných nákladov na svete. Približne 1 z 3 piluliek spotrebovaných v USA a 1 zo 4 vo Veľkej Británii je vyrobená v Indii.

Indický farmaceutický sektor v hodnote 42 miliárd dolárov je však silne závislý od Číny, pokiaľ ide o kľúčové aktívne farmaceutické zložky alebo API – chemické zložky, ktoré sú zodpovedné za terapeutický účinok liekov.

Podľa vládnej správy, India dováža približne 68 % svojich API z Číny, pretože je to lacnejšia možnosť ako ich domáca výroba.

Odhad organizácie na podporu obchodu, v rámci vládou podporovanej organizácie, však uvádza, že závislosť API od Číny je približne 85 %. Iná nezávislá štúdia vykonaná v roku 2021 poukazuje na to, že zatiaľ čo dovoz API z Číny do Indie dosahuje takmer 70 %, jej závislosť od Číny v oblasti „určitých život zachraňujúcich antibiotík“ je na hodnote až približne 90 %. Správa uvádza, že niektoré lieky, ktoré sú vysoko závislé od čínskych API, zahŕňajú penicilín, cefalosporíny a azitromycín.

Okolnosti sa možno začínajú meniť.

V rámci vládnej schémy, spustenej pred dvoma rokmi sa v marci začalo v 32 závodoch v Indii vyrábať 35 zložiek v rámci API. Podľa odhadu ratingovej spoločnosti ICRA Limited, indickej pobočky agentúry Moody’s sa očakáva, že práve tento krok by do konca dekády mal znížiť závislosť od Číny až o 35 %.

Systém stimulov prepojený s výrobou bol prvýkrát spustený v polovici roku 2020, keď bolo vojenské napätie s Čínou bolo naozaj vysoké. Cieľom programu PLI je podnietiť spoločnosti vo všetkých sektoroch, aby do roku 2025 podporili domácu výrobu o 520 miliárd dolárov.

Vláda pre farmaceutický sektor vyčlenila viac ako 2 miliardy dolárov na stimuly pre súkromné indické spoločnosti a zahraničných hráčov, aby začali vyrábať 53 API, pri ktorých sa India vo veľkej miere spolieha na Čínu.

Do schémy sú zapojené niektoré z najväčších indických farmaceutických spoločností. Zahŕňajú Sun Pharmaceutical Industries, Aurobindo Pharma, Dr. Reddy’s Laboratories, Lupin a Cipla.

Podľa asistenta viceprezidenta ICRA Limited, Deepaka Jotwaniho, bolo v prvej fáze schémy schválených celkovo 34 produktov a distribuovaných medzi 49 hráčov.

Jotwani odhadol: „Prvá fáza bude mať za následok zníženie dovozu z Číny do roku 2029 o približne 25-35 %.“

Úloha Indie v pandémii

Vláda dúfa, že do roku 2024 posunie farmaceutický sektor (ktorý je v súčasnosti ocenený na približne 42 miliárd dolárov) až na 65 miliárd dolárov. Jej cieľom je zdvojnásobiť tento cieľ do roku 2030 na 120 až 130 miliárd dolárov.

India sa tiež ukázala ako kľúčový hráč v celosvetovom úsilí v boji proti pandémii.

Podľa vlády India, k 9. máju dodala viac ako 201 miliónov dávok do približne 100 krajín v juhovýchodnej Ázii, Južnej Amerike, Európe, Afrike a na Strednom východe.

India vyváža vakcíny prostredníctvom iniciatív financovaných vládou a v rámci platformy Covax.

Krajina musela nakrátko zastaviť vývoz v apríli 2021, keď sa zvýšil počet domácich prípadov a potrebovala doma viac vakcín. V októbri toho roku vývoz obnovila.

Je príznačné, že viac ako 80 % antiretrovírusových liekov používaných na celom svete na boj proti AIDS, podľa vyjadrení vlády dodávajú práve indické farmaceutické firmy.

India nebola vždy taká závislá od Číny, pokiaľ ide o základné zložky pre jej lieky.

Podľa poradenskej skupiny PWC, India v roku 1991 doviezla z Číny len 1 % podiel svojich zložiek v rámci API.

To sa zmenilo, keď Čína v 90. rokoch zvýšila výrobu API vo svojich 7 000 farmaceutických parkoch s infraštruktúrou, ako boli čističky odpadových vôd, dotovaná energia a voda. Výrobné náklady v Číne prudko klesli a tak z trhu s API vytlačili indické spoločnosti.

Dlhá cesta k sebestačnosti

Vedúci pracovník Inštitútu juhoázijských štúdií na Národnej univerzite v Singapure – Amitendu Palit, poznamenal: “Bude potreba „dlhého času“, kým sa miestna produkcia stane dostatočne veľkou na to, aby uspokojila dopyt indických farmaceutických výrobcov.“

Palit poznamenal: „Dovtedy bude India musieť dovážať API podstatne z Číny. Zníženie závislosti od dovozu je dôležité pre zníženie prerušení v indickom farmaceutickom dodávateľskom reťazci.“

Zakladateľ spoločnosti Somerset Indus Capital Partners so sídlom v Bombaji, ktorá prevádzkuje fond súkromného kapitálu v zdravotníctve, Mayur Sirdesai, uviedol, že zameranie stimulačnej schémy spojenej s výrobou by mohlo byť užšie.

„Pravdepodobne sa nám bude dariť lepšie s nízkym objemom, keď sa zameriame na špecializované API ako na tie s veľkým objemom,“ povedal a dodal, že veľa ďalších chemických procesov vo výrobnom cykle by sa tiež muselo presunúť do Indie, aby sa z dlhodobého hľadiska znížili náklady.

Pavan Choudary, predseda a generálny tajomník Asociácie medicínskych technológií v Indii, (neziskovej organizácie) uviedol, že za rozhodnutím pre zníženie závislosti od Číny stáli geopolitické úvahy.

Choudary poznamenal: “Situácia sa mení a znamená to presun outsourcingu obchodných operácií do krajín, ktoré majú podobný politický systém a s ktorými existuje “mierová história”.“

India taktiež odzrkadľovala nedávne pokusy viacerých krajín o diverzifikáciu dodávateľských reťazcov mimo Číny.

Choudary (ktorý predstavuje vplyvný hlas pri formovaní politiky vo farmaceutickom priemysle) odhaduje, že okrem API India dováža z Číny aj zdravotnícke vybavenie za 1,5 miliardy dolárov, v oblasti zobrazovacej technológie alebo strojov na zobrazovanie magnetickou rezonanciou a iné typy sofistikovaných skenov.

Povedal, že zníženie závislosti od Číny v prípade medicínskeho vybavenia bude trvať dlhšie ako v prípade API.

„Rozhrania API sú závislé od chemického ekosystému, ktorý už v Indii existuje,“ povedal a dodal, že v medicínskych zariadeniach je viac „technologickej zložitosti“.

“Znížiť túto závislosť bude trvať trochu dlhšie.”

 

Zdroj: CNBC, Bloomberg

Facebook komentár