India-s-okamzitou-platnostou-zakazuje-vyvoz-psenice

India dnes zakázala vývoz pšenice s okamžitou platnosťou, len niekoľko dní po tom, čo uviedla, že sa tento rok zameriava na rekordné dodávky, keďže horúčavy obmedzili produkciu a miestne ceny dosiahli historické maximum za účasti silného exportného dopytu.

Vláda uviedla, že stále povolí vývoz kontraktov, ktoré už boli dohodnuté, a na žiadosť krajín, ktoré sa snažia „uspokojiť svoje potreby potravinovej bezpečnosti“.

Celosvetoví kupci sa spoliehali na dodávky druhého najväčšieho svetového producenta pšenice po tom, čo sa export z oblasti Čierneho mora prepadol po ruskej invázii na Ukrajinu z konca februára. Pred zákazom mala India tento rok za cieľ vyexpedovať rekordných 10 miliónov ton.

Súvisiace: Vojna priniesla rekordné ceny pšenice. Objavujú sa ďalšie problémy

Zákaz Indie by mohol zvýšiť celosvetové ceny na nové maximá a zasiahnuť chudobných spotrebiteľov v Ázii a Afrike.

Obchodník globálnej obchodnej firmy so sídlom v Bombaji, uviedol: „Zákaz je šokujúci,“ … “Očakávali sme obmedzenie exportu počas 2-3 mesiacov, ale zdá sa, že čísla o inflácii názor vlády zmenili.”

Graf: 2014-2022 Celosvetové ceny pšenice od ruskej invázie na Ukrajinu
India-s-okamzitou-platnostou-zakazuje-vyvoz-psenice-graf

Rastúce ceny potravín a energií v apríli vytlačili ročnú maloobchodnú infláciu v Indii na osemročné maximum, čo posilnilo názor ekonómov, že centrálna banka bude musieť agresívnejšie zvyšovať úrokové sadzby, aby ceny znížila.

Ceny pšenice v Indii vzrástli na rekordnú hodnoty, dokonca na niektorých spotových trhoch až na 25 000 rupií (322,71 dolárov) za tonu, v porovnaní s vládou pevne stanovenou minimálnou podpornou cenou vo výške 20 150 rupií.

Vlna horúčav zasahuje úrodu pšenice

Začiatkom tohto týždňa India načrtla svoj rekordný exportný cieľ pre fiškálny rok 2022/23, ktorý sa začal 1. apríla, a dodala, že vyšle obchodné delegácie do krajín ako Maroko, Tunisko, Indonézia a Filipíny, aby preskúmali spôsoby, ako ďalej pristúpiť k zvýšeniu dodávok.

Predajca globálnej obchodnej spoločnosti so sídlom v Naí Dillí poznamenal, že prudký a náhly nárast teplôt v polovici marca však znamená, že veľkosť úrody by mohla byť menšia, než sa očakávalo, na hodnote približne 100 miliónov ton alebo dokonca nižšie, v porovnaní s vládnym odhadom pre všetky oblasti – maximum 111,32 milióna ton.

Obchodník ďalej uviedol: „Vládne obstarávanie prepadlo o viac ako 50 %. Spotové trhy dostávajú oveľa nižšie zásoby, ako počas minulého roka. Všetky tieto veci naznačujú nižšie objemy úrody.“

V apríli India vyviezla rekordných 1,4 milióna ton pšenice a už pre máj boli podpísané dohody o vývoze približne 1,5 milióna ton.

Ďalší predajca dodal: „Zákaz Indie povedie k nárastu cien pšenice. Momentálne na trhu nie je žiadny významný dodávateľ.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár