Zakaz-vyvozu-ryze-z-Indie-poskodi-miliony-ludi-Ktore-krajiny-budu-najviac-postihnute

Zákaz vývozu ryže z Indie by sa mohol prejaviť na celosvetových trhoch s ryžou a očakáva sa, že postihne milióny ľudí, pričom najviac by to mali pocítiť spotrebitelia v Ázii a Afrike.

India, ktorá je najväčším vývozcom ryže na svete, 20. júla zakázala vývoz bielej ryže inej ako basmati, pretože vláda sa snaží skrotiť prudký nárast domácich cien potravín a “zabezpečiť dostatočnú domácu dostupnosť za primerané ceny”.

Na krajinu pripadá viac ako 40 % celosvetového obchodu s ryžou.

“Podľa našej analýzy sa Malajzia javí ako najzraniteľnejšia krajina,” poznamenala spoločnosť Barclays v nedávnej správe, v ktorej zdôraznila značnú závislosť krajiny od indickej ryže.

Analytici ďalej napísali: “Dováža podstatnú časť svojich dodávok ryže a India predstavuje pomerne veľký podiel na jej dovozu ryže.”

V správe sa uvádza, že India tvorí približne 30 % dovozu ryže do tohto mestského štátu.

Spoločnosť Barclays však poznamenala, že Singapur je taktiež vo veľkej miere závislý od dovozu potravín vo všeobecnosti, nielen od ryže. Krajina sa v súčasnosti snaží z indického zákazu získať výnimky.

Ceny ryže sa v súčasnosti pohybujú na desaťročných maximách, pričom El Nino predstavuje ďalšie riziko pre celosvetovú produkciu u ďalších veľkých ázijských producentoch ryže, ako sú Thajsko, Pakistan a Vietnam.

Spoločnosť Barclays poukázala na to, že Filipíny by boli “najviac vystavené nárastu svetových cien ryže” vzhľadom na to, že váha ryže je v koši CPI (indexu spotrebiteľských cien) krajiny najvyššia. Veľká časť dovozu ryže do tejto krajiny juhovýchodnej Ázie však pochádza z Vietnamu.

Ďalšie postihnuté regióny

Ázia nie je jediným regiónom zasiahnutým indickým zákazom vývozu ryže, zraniteľné sú aj mnohé africké a blízkovýchodné krajiny.

BMI, ktorá je analytickou jednotkou spoločnosti Fitch Solutions vo svojej správe uviedla, že trhy, ktoré sú vo veľmi veľkej miere vystavené obmedzeniam vývozu zo strany Indie, sa sústreďujú v subsaharskej Afrike a v regióne Blízkeho východu a severnej Afriky (MENA). Spoločnosť ako “najviac ohrozené”označila Džibutsko, Libériu, Katar, Gambiu a Kuvajt.

Stiahnutie bielej ryže z Indie, ktorá nezahŕňa basmati, prichádza v nadväznosti na zákaz dodávok zlomkovej ryže zo septembra minulého roka. Podľa prognóz BMI to znamená, že až 40 % indického vývozu ryže je tak vo svete “mimo prevádzky“.

India nezavádza zákaz vývozu ryže inej ako basmati po prvýkrát, ale tentoraz by to mohlo mať ďalekosiahlejšie dôsledky ako v minulosti.

V októbri 2007 India zaviedla zákaz vývozu ryže bez basmati, aby ho v apríli 2008 dočasne zrušila a opäť zaviedla, čím ceny vzrástli o takmer 30 % a dosiahli rekordnú úroveň 22,43 dolárov za tonu.

Podľa poľnohospodárskej výskumnej spoločnosti International Potato Center (CIP) sa ceny v priebehu šiestich mesiacov strojnásobili.

Samarendu Mohanty, ázijský regionálny riaditeľ CIP, poznamenal, že India v predošlom období nebola významným hráčom v rámci celosvetového vývoze ryže bez basmati a súčasný zákaz má “ďalekosiahlejší vplyv” ako pred 16 rokmi.

Dodal, že rozsah zákazu bude závisieť od toho, ako zareagujú ostatní dovozcovia a vývozcovia ryže.

Je možný chaos na trhoch?

Ak veľkí vývozcovia ryže, ako napríklad Vietnam a Kambodža podľa Mohanty zavedú vlastnú formu vývozných obmedzení a významní dovozcovia, ako napríklad Indonézia a Malajzia, sa budú snažiť vytvoriť si zásoby, svet “na trhu s ryžou bude čeliť možnému chaosu”.

Upozornil, že by to mohlo byť ešte horšie ako následky v roku 2007.

“Rozsah ľudí, na ktorých bude mať indický zákaz ryže vplyv, sa bude počítať v miliónoch,” uviedol Mohanty a dodal, že najviac postihnutí budú chudobnejší spotrebitelia v susedných krajinách Indie, najmä v Bangladéši a Nepále.

“Je veľmi malá pravdepodobnosť, že tento zákaz vývozu bude zrušený,” povedal Mohanty a dodal, že zákaz zostane v platnosti minimálne do všeobecných volieb v Indii v apríli budúceho roka.

Juhoázijská krajina v súčasnosti zápasí s vysokými cenami zeleniny, ovocia a obilia, čo je problém, ktorý by mohol poškodiť volebné vyhliadky premiéra Naréndru Módího.

 

Zdroj: CNBC

Facebook komentár