Kena_prave_zakazala_plastove_tasky_a_hrozi_pokuta_32000_eur_a_vazenie

Plastové tašky sa v Keni stali epidémiou, ale od toho týždňa sú už v krajine zakázané a voči nim majú jedným z najprísnejších zákonov na svete. Porušenia zákona trestajú pokutami až do výšky 32 000 eur a až do štyroch rokov väzenia.

Kenský zákaz plastových tašiek a vrecúšok nadobudol účinnosť 28. augusta, pričom páchatelia čelia vážnym pokutám alebo väzneniu. Zákaz zahŕňa používanie, dovoz alebo výrobu plastových tašiek. Aj keď tento zákon bol prijatý vo februári, nový zákaz nebol účinný, takže kenskí spotrebitelia mali možnosť prispôsobiť sa zmene. Oneskorenie taktiež dovozcom poskytlo možnosť napadnúť zákaz na súde, ktorý nakoniec najvyšší súd krajiny odmietol.

Súvisiace: V roku 2050 by oceány mohli mať viac plastu, ako rýb!

To robí Keňu jednou z desiatok krajín a miest (ako napríklad Nové Dillí v Indií) ktoré obmedzili, začali vyberať pokuty alebo úplne zakázali používanie plastových tašiek a vrecúšok. Kenský zákon je však veľmi tvrdý: hrozí uloženie pokuty až do výšky 32 000 eur (38 000 dolárov) a trest odňatia slobody až do štyroch rokov.

Plastová epidémia odpadu

Zákon pre Keňu predstavuje dôležitý krok, keďže samotné supermarkety podľa programu OSN pre životné prostredie (UNEP) distribuujú až 100 miliónov plastových tašiek. Po celej krajine sú cesty a stromy často pokryté vyradenými plastovými taškami, ktoré nakoniec blokujú odtoky a dusia voľne žijúce zvieratá. Pri pobrežie Kene sú ostrovy plastového odpadu, čo je škodlivé pre ryby ale aj celý vodný ekosystém.

Tento problém s plastovým odpadom sa neobmedzuje len na Keňu: nedávna štúdia zistila, že takmer 75 percent britských pláží bolo znečistených smrteľným plastovým odpadom. V nedávnej minulosti sa v Pacifiku, našlo obrovské miesto plastových odpadov až o veľkosti Texasu, ktoré nie je jediným príkladom znečistenia plastov v našich oceánoch.

Vláda je presvedčená, že zákaz pomôže chrániť životné prostredie. Ale výrobcovia plastových tašiek a sáčkov tvrdia, že to bude znamenať stratu 80 000 pracovných miest.

Odhaduje sa, že Keňania mesačne používali približne 24 miliónov plastových vrecúšok. Rovnaký zákaz plastových vrecúšok a vreciek už prijali ďalšie africké krajiny, ako napríklad Južná Afrika, Rwanda alebo Eritrea. Keňa sa v tomto desaťročí pokúsila zakázať plastové vrecká trikrát, ale zatiaľ bez úspechu.

Prvá reakcia na zákaz, ktorý začal platiť v pondelok, bol chaos v kenských médiách. Najväčší bol v supermarketoch, ktoré neboli pripravené na zmenu – aj napriek tomu, že robili viac ako pol roka. Ľudia museli nakupovať v krabiciach a iných improvizovaných “vreciach”. Viacerí Keňania sa taktiež sťažovali sociálnym sieťam, že policajti dôsledne a aktívne kontrolujú svoje autá a hľadajú im nájsť plastovú tašku – často to súvisí s úplatkárstvom.

Súvisiace:
Polovica z odpadu plastov v oceánoch pochádza iba z 5 krajín
Táto plávajúca plošina môže prefiltrovať plasty z našich znečistených oceánov

Minister životného prostredia Mohamed Yahya poznamenal: “Viac ako 70 percent kráv a oviec, ktoré zomreli v hlavnom meste Nuakštidy, zomrie po konzumácií plastu.“ Podľa nového zákona môžu byť výrobcovia plastových vrecúšok uväznení až na jeden rok a rovnaká sankcia spolu s pokutou tiež ohrozuje každého, kto dováža alebo používa plastové vrecká.

Podľa oficiálnych štatistík každoročne produkujú obyvatelia mesta Nuakshotta štvrtinu 56 000 ton odpadu. Takmer všetky plastové obaly sa v prírode zlikvidujú, kde ohrozujú život zvierat na zemi a vo vode.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, TheIndependent

Facebook komentár