Mlady_milionar_Kupa_domu_bolo_moje_najhorsie_rozhodnutie_v_zivote_2018

Medzi prenájmom a vlastníctvom domu existuje pretrvávajúci konflikt.

Dlhodobý prenájom je často považovaný za plytvanie peniazmi, zatiaľ čo vlastníctvo domu je vnímané ako cenné aktívum, ktoré poskytuje dlhodobý finančný zisk – inými slovami, je to dobrá investícia.

Avšak tu je čistá pravda : Zatiaľ čo vlastníctvo môže byť chytrá investícia pre vaše zdravie, stabilitu alebo rodinný život, extisujú aj lepšie príležitosti na umiestnenie vašich peňazí pre maximalizáciu návratnosti. Dobrým príkladom je akciový trh.

Chris Reining, milionár ktorý odišiel do dôchodku ako 37 ročný, poznamenal, že kúpa domu pred 11 rokmi bola „pravdepodobne najhoršia investícia“, ktorú kedy urobil. Reiningovi trvalo 3 roky kým našetril 40 000 dolárov (32 755 €) na zálohu, aby kúpil dom za 200 000 dolárov (163 774 €) blízko mesta Madison, v štáte Wisconsin.

Na svojom blogu napísal: „To, čomu som pri kúpe veril, sa ukázalo ako veľmi zlá investícia a pretože som si nevyrátal kalkulácie sa stala aj najhorším rozhodnutím v mojom živote. Nakoniec som si uvedomil až dve straty – predaj nehnuteľnosti za menej ako som zaň zaplatil a potenciálny profit zo 40 00 dolárov (32 755 €), ktoré som mohol použiť lepšie,“ … „Volá sa to príležitostné náklady, keď si uprednostníte určitý spôsob využitia peňazí pred druhým.“

Reining náslende uviedol nasledovné matematické výpočty :

„Od roku 1890 do roku 2012 bol výnos nehnuteľnosti, upravený o infláciu, na hodnote 0,17%. To znamená, že ak by sme kúpili dom v hodnote 5 000 dolárov (4095 €) v roku 1890, tak by mal v roku 2012 hodnotu 6 150 dolárov (5037 €). V rovnakom časovom horizonte by výnos z akciového trhu, upravený o infláciu, mal hodnotu 6,27%. To znamená, že ak by sme investovali do akciového trhu 5 000 dolárov (4095 €), tak by sme v roku 2012 mali až 8 miliónov dolárov (6,5 mil.€).“

Ak hľadáte investíciu s čo najvýšším výnosom je jasné, že kupovanie nehnuteľnosti nie je práve najlepšou voľbou alebo cestou, ktorú môžete zvoliť.

Väčšina najúspešnejších investorov však aj napriek tomuto zisteniu majú vo svojich portfóliach množstvá nehnuteľností, avšak existuje dôležitý rozdiel. Nákup domu ako majetku na prenájom dáva investorovi priestor na ovládanie výšky profitu.

Súvisiace: Vysvetlenie prečo dom nie je dobrou investíciou

Ako príklad uvedieme kúpu dvojdomu s hypotékou vo výške 1 500 dolárov (1 230 €). Ak máte dvoch nájomníkov, z ktorých každý platí 1 250 dolárov (1 025 €), dokopy to tvorí 2 500 dolárov (2 050 €) mesačne. To znamená 1 000 dolárov (820 €) mesačne prebytok na pokrytie nákladov na poistenie, dane a údržbu. Zvyšok je zisk. V takomto prípade dostávate zaplatené za to, že niečo vlastníte, čo je lepšia možnosť, ako platit za niečo, aby ste to mohli vlastniť. Nakoniec, hypotéka je pokrytá a vlastník nehnuteľnosti profituje z nájomného. Je to iné, ako očakávať veľký výnos, keď príde k predaju nehnuteľnosti.

Reining nakoniec dodáva: „Kúpte si dom. Ale nekupujte dom na bývanie a pri tom myslíte si, že je to najlepšia investícia.“

Preloži: Jakub Harman

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheGuardian, Yahoo

Facebook komentár