Jim Cramer

na CNBC: “Všetci vieme, že to neskončí dobre, ale dovtedy môžme zarobiť nejaké peniaze.” Ďakujeme pán Cramer, že ste nám povedal pravdu o kvantitatívnom uvolňovaní (QE) a našej ekonomike.

Stan Druckenmiller, Legendárny manažér hedge fondu, na CNBC: “Neviem kedy to skončí. Ale tipujem, že to skončí veľmi zle.”

Média nás presviedčajú, že všetko v našej ekonomike je dobré alebo sa zlepšuje. Tvrdenia médií povedané inými slovami “Všetky naše problémy budú vyriešené vďaka spoločnému úsiliu našich schopných politikov, spojených s múdrosťou a správnym riadením Federálneho rezervného systému (FED).”

Naozaj? Kongres sa nie je schopný na ničom dohodnúť a Fed je zaneprádnený vytváraním a pumpovaním peňazí do bánk a bezodných vládnych výdavkov. Takže nie je veľa času na záujmy malých podnikateľov a bežných Američanov.

Čo je teda zlé? Bez konkrétneho poradia, tu je niekoľko vecí, ktoré mi hneď prídu na myseľ:

 • John Mauldin citoval svojho priateľa Juana Carlosa: “V Argentíne, máme schopnosť opakovať tie isté chyby veľa krát, a nič sa nestane aby sa to zmenilo. Prečo? Lebo je silná viera, že štát môže zabezpečiť všetko, čo ľudia potrebujú: prácu, blaho, všetko.” To znie veľmi povedomo aj pre Američanov a Európanov? Nezabúdajte, že Argentína devalvovala svoju menu na takmer bezcennú niekoľko krát za posledných 30 rokov. To sa môže stať aj u nás.
 • Ellen Brown, 24 Február, 2013: “Účelom kvantitatívneho uvolňovania (QE) je stimulácia ekonomiky pridaním peňazí do obehu, a tým snaha o zvýšenie dopytu. Ale zatiaľ to nefunguje. Prečo? Lebo v poslednom období, QE nezvyšuje objem dostupných peňazí. Slúži na čistenie toxických aktív bánk. Skutočné ‘rozdávanie peňazí’, ktoré dá peniaze do vrecák konzumentov doteraz nebolo nikdy vyskúšané”
 • Oficiálny vládny dlh sa blíži hodnote $17 biliónov a rastie tempom približne 12% ročne. Rastie ekonomika 12% ročne? Určite nie! Možno sa dlh môže zvyšovať do nekonečna bez závažných dôsledkov, ale o tom silno pochybujem.
 • Nekryté záväky zo sociálneho poistenia, Medicare, Medicaid, štátných dôchodkov, a iných, sú odhadované v sume $70 až $200 biliárd, v závislosti kto ráta a aké predpoklady použije. Presná výška nie je až tak dôležitá, keďže aj najnižšie odhady sú nezaplatiteľné. Takže máme obrovské záväzky nepokryteľné produkciou ekonomiky, ale ďalej míňame ako keby sme mali rezervy v takej výške.
 • Takmer 49,000,000 Američanov využíva systém potravinových lístkov (SNAP). Toto je ukážka ekonomickej sily a zdravého rastu?
 • Senát neschálil rozpočet niekoľko rokov. Zrejme nie je dôležitý. Ako sa hovorí, “Musíme míňať – ešte stále máme dostupné šeky v šekovej knižke.”
 • Bob Rinear: “Ak by Fed neprilieval olej do systému, hneď by zhasol. Takže FED dal jasne najavo, že použije “všetky možné spôsoby, ako konvenčné tak aj nekonvenčné’ na udržanie ekonomiky mimo deflácie a depresie.” Inými slovami, máme prebytok dlhu a ekonomika nemôže produkovať dosť na to, aby zaplatila súčasné výdavky, vládu, vojny, úroky z dlhu a staré dlhy. Preto musí FED vytvoriť obrovské množstvo peňazí každý mesiac na “zaplátanie diery.” Ak by ekonomika a banky boli zdravé, pumpoval by FED pravidelne miliardy dolárov?
 • Podľa Shadowstats, ktorá ráta mieru nezamestnanosti rovnakým spôsobom ako pred 30 rokmi, nespolitizovaná nezamestnanosť je 23% a inflácia 9.2%. Tieto čísla vyzerajú reálnejšie ako oficiálne. Zdravá ekonoemika nemá nezamestnanosť 23% a infláciu takmer 10% v reálnych cenách.


Takže čo robiť?

 • Pamätajte čo povedal Jim Cramer, ” Všetci vieme, že to neskončí dobre, ale dovtedy môžme zarobiť nejaké peniaze.”  Môžete zarobiť peniaze v aktívach, ak bude FED ďalej speňažovať dlh.
 • Dôverujte svojmu inštinktu a pozorovaniam viac ako vládnym štatistikám a médiám.
 • Uložte svoje úspory a dôchodok, ak je to možné, do investícií, ktoré budú profitovať z “tlačenia peňazí,” rastu peňažnej zásoby, klesajúcej ekonomiky, menových vojen, devalvácie papierových peňazí, a nekontrolovateľného vládneho míňania peňazí. Zlato, striebro, pôda, niektoré reality, diamanty, ropa, jedlo, a iné pripadajú do úvahy.
 • Extra likvidita vytváraná FEDom si nachádza cestu na akciové trhy. Index Dow dosahuje nové maxima a je ďaleko vzdialený úrovniam z pred štyroch rokov. Kedy sa minie “šťava”? Zatiaľ centrálna banka kŕmy trhy. Nebojujte s Fedom! Čím viac uvolňovania – tým viac “šťavy” pre akciové trhy a určite aj zlato a striebro, ktoré sú momentálne na nízkych úrovniach pripravené na rast.
 • Prečítajte si (aj od Nás) Desať krokov do bezpečia.
 • Zlato a striebro boli uchovávateľom hodnoty počas 3,000 rokov. Všetky systémy papierových peňazí doteraz zlyhali. Chcete riskovať, že US Dolár a Euro budú výnimky? Vložte časť peňazí do zlata a striebra. Sú poistením, hodnotnou investíciou, a bezpečnou cestou na zachovanie Vašej kúpnej sily.
 • Prečítajte si Striebro – urobte to jednoducho!

Myslite na seba a urobte správne rozhodnutia, ktoré budú pracovať pre Vás.

Preložil: Vlado Strenk

Zdroj: DeviantInvestor

Facebook komentár