Hrubý domáci produkt vzrástol na 6.1% ročne, čo predstavuje najväčší skok od roku 1999 a o 1.5% v porovnaní s posledným kvartálom minulého roka.

Hrubý domáci produkt vzrástol na 6.1% ročne, čo predstavuje najväčší skok od roku 1999 a o 1.5% v porovnaní s posledným kvartálom minulého roka.

  • Kreditné úvery založené nehnuteľnosťou sú najbežnejší spôsob zadlženia u ľudí kupujúcich nehnuteľnosť.
  • Kanaďania nadobudli 283 miliárd dolárov v osobných úveroch založených nehnuteľnosťou, o 77% viac ako mesiac predtým.
  •  Osobné úvery v Kanade od roku 2012 vystrelili ku hviezdam.

Vyhrocuje sa zadlženie Kanaďanov, ktoré sa vzťahuje k nehnuteľnostiam? To by bolo absurdné! Údaje získané z Úradu kontrolóra finančných inštitúcií ukazujú, že po krátkom poklese v januári, dosiahli hypotekárne úvery založené súkromnými nehnuteľnosťami nové maximum vo februári. Ešte zaujímavejšia je druh úveru, ktorý sa používa na osobnú spotrebu, rastie najrýchlejšie za posledné roky.

Zabezpečenie úveru osobnou nehnuteľnosťou

Úvery zabezpečené nehnuteľnosťou sú presne tým, čím znejú. Sú to úvery, pri ktorých ručíte vlastným domom. Najznámejším príkladom je kreditný úver založený nehnuteľnosťou. Viete, ten istý typ úveru ako ten, ktorý kanadská vláda potajomky platí, aby vás naučila požičiavať si. Sú tu aj prínosnejšie spôsoby využitia, napríklad keď pri rozbehnutí podnikania založíte vlastný dom ako zabezpečenie – len pre prípad, že by ste banke nevedeli platiť.

Súvisiace: Bývanie: Celosvetové mestá na pokraji bubliny

Tak či tak, dlh je dlh. Len pre informáciu, veľký rozdiel je, že dlh na osobnú spotrebu je braný ako neproduktívny. Dlžník neráta so žiadnym riskom, ktorý by podnikal, aby zarobil viac peňazí. Podnikateľský úver je považovaný za produktívny, keďže by mal vyrobiť viac peňazí. Toto nie je iba náš názor, ale banky úvery naozaj takto rozdeľujú a dávajú do štatistík. Dnes si prejdeme celkové čísla a potom si ich rozdelíme na jednotlivé druhy a rozoberieme jeden po druhom.

Ľudia použili nehnuteľnosti v cene viac ako 283 miliárd dolárov na ručenie za úvery

Úvery zabezpečené nehnuteľnosťou dosiahli nové maximum vo februári. Celkové množstvo úverov založených nehnuteľnosťou vzrástol na 283 miliárd dolárov, čo je zvýšenie o 0,77% od predchádzajúceho mesiaca. Tieto čísla predstavujú zvýšenie o 7,79% v porovnaní s rovnakým mesiacom minulý rok. Takmer to vyzeralo, že Kanaďania začínajú splácať ten dlh, keď to číslo v januári kleslo. Namiesto toho, ďalší mesiac urobil obrovský skok hore, vyrovnávajúc stratu minulého mesiaca. Takže si to poďme rozdeliť.

Kanadania_si_v_rekordnych_poctoch_poziciavaju_peniaze_a_zalozia_aj_svoje_domy_1

Vyše 251 miliárd dolárov nehnuteľnostiach slúžia na zabezpečenie osobných úverov

Množstvo úverov zabezpečených nehnuteľnosťou použitých na osobné účely sa vyhrotilo vo februári. Nesplatená čiastka predstavovala 251,64 miliardy, čo predstavuje 0,77% nárast oproti mesiacu predtým. To predstavovalo 6,83% nárast oproti rovnakému mesiacu počas minulého roka. Toto číslo predstavuje doposiaľ úplné maximum.

Kanadania_si_v_rekordnych_poctoch_poziciavaju_peniaze_a_zalozia_aj_svoje_domy_2

Rýchlosť rastu by malo byť niečo, čoho sú si ľudia určite vedomí. Mesačný nárast 0.77% je najrýchlejšie tempo rastu od júna 2017. Ročný rast 6.83% je najväčší od…vlastne odkedy banky začali tieto čísla zaznamenávať a archivovať. Očividne vyššie úroky nespomaľujú tých, ktorý si požičiavajú.

Kanadania_si_v_rekordnych_poctoch_poziciavaju_peniaze_a_zalozia_aj_svoje_domy_3

Vyše 32 miliárd dolárov v nehnuteľnostiach sú používané na krytie podnikateľských úverov

Podnikateľské úvery zabezpečené súkromným majetkom vo februári taktiež narástli. Niečo vyše 32 miliárd dolárov v podnikateľských úveroch boli zabezpečené domami, 0.68% zvýšenie od minulého mesiaca. Toto predstavuje 15.96% nárast oproti minulému roku. Tieto viac ” produktívne” úvery nie sú teraz na svojom maxime. Veľmi neuspokojivé, my vieme.

Kanadania_si_v_rekordnych_poctoch_poziciavaju_peniaze_a_zalozia_aj_svoje_domy_4

Úbytok v týchto číslach znamená zníženie rastu. Toto je štvrtý mesiac kedy vidíme klesajúci ročný trend, čo spôsobilo, že vykazujú najnižšie čísla od decembra roku 2016. Zníženie rastu zadlženie je zväčša považované za dobrý ukazovateľ, ale keď ide o podnikateľské úvery, pocity sú zmiešané.

Kanadania_si_v_rekordnych_poctoch_poziciavaju_peniaze_a_zalozia_aj_svoje_domy_graf

Keď sa zadlžujete, môže to byť aj z produktívnych dôvodov. Nanešťastie, osobné úvery zabezpečené nehnuteľnosťou zažívajú najväčší rast za posledné roky. Zároveň úvery používané na podnikateľské účely rapídne klesajú. Ďalšia úprava úrokov bude ťažká.

Preložila: Andrea Andresz

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Better Dwelling

Facebook komentár