Zlato možno podľa  Predsedu nie sú ´peniaze´, ale celkom iste sú pre Turecko. Wall Street Journal (WSJ) hlási, že „turecká vláda, ktorá čelí nafúknutému deficitu bežného účtu, ktorému hrozí vykoľajenie kvôli rýchlej expanzii krajiny, sa pokúša presvedčiť Turkov o prenos ich väčšinového vlastníctva zlata do ich bankového systému.“ Dôvod: Prienik do individuálnych zlatých rezerv – tradičnej formy rezerv v Turecku – sú snahy Ankary redukovať finančnú medzeru, ktorá má momentálne veľkosť 10% HDP.“ Inými slovami, „skonfiškovanie“ tohto pevného aktíva (mierne povedané, samozrejme) a jeho transformovanie na papier, kvôli zabezpečeniu domácich a zahraničných veriteľov. Najmä zahraničných. Inými slovami, juhovýchodná Európa sa pomaly stáva javiskom pre ekvivalent Exekutívneho príkazu 6102 (príkaz na zhabanie zlata v r. 1933 americkým prezidentom, pozn. prekl.) v 21. storočí, kde najskôr grécke zlato a teraz turecké, bude presunuté z bodu A do bodu B, kde bod B predstavuje tajný trezor hlboko pod Londýnom.

Ako chce Turecko konfiškáciu zlata zaobaliť do príjemnejšieho prijatia vo verejnosti? WSJ má detaily:

Vládny činitelia hovoria, že bankový regulátor čoskoro zverejní plán pre podporu stimulov konzumentov, aby zverili svoje domáce bohatstvo do rúk finančného systému. Bankári hovoria, že zvažujú nové úrokovo-výhodné úložné účty pre zlato, ktoré by umožňovali sporiteľom vytiahnuť si zlaté tehly priamo z bankomatu.

Tieto kroky prichádzajú po tom, ako centrálna banka v novembri vyhlásila, že veritelia môžu držať 10% svojich menových rezerv v zlate, z časti preto, aby prilákala na uloženie turecké zlato, šperky, mince do svojich bánk.

Ekonómovia tvrdia, že zmena politiky je navrhnutá tak, aby zmenila turecké historické preferencie na ukladanie vysokého percenta svojho bohatstva mimo bankového systému, ako spôsob ochrany pred ekonomickou volatilitou, ktorá pravidelne zasahovala Turecko v posledných dekádach.

Snahou je podpora šetrenia, pri súčasnom obmedzovaní nafúknutia deficitu bežného účtu – čo je bod tlaku, ktorého sa investori boja, že by mohol prevrátiť rýchlo rastúcu ekonomiku, ktorá podľa odhadov minulý rok vzrástla o 8%. Súčasná turecká deficitná priepasť sa v posledných týždňoch zväčšila viac, ako sa pôvodne očakávalo a to uprostred vysokých cien ropy a dátach, ukazujúcich neočakávateľne vysoký dopyt spotrebiteľov.

Graf: 2009-201 Kvartálny Dopyt po Zlate vTurecku (medziročná percentálna zmena)

Prajeme im veľa  šťastia:

Niektorých Turkov bude musieť vláda nalákať na omnoho sladšie rečičky, aby sa s ňou podelili o časť svojho rodinného pokladu.

Pretože to, čo nemusí  byť doktorandovi z Princetonu jasné, je omnoho jasnejšie 70 ročnej Turkyni v Istanbule.

„Rada si šetrím a držanie zlata doma je pre mňa prirodzené; nejde o žiadnu komplikovanú procedúru,“ povedala Ayten Altin, 70 ročná žena z Istanbulu. „V prípade núdze môžem svoje zlato zameniť za cash a nemusím čakať, čo mi povie banka.“

Zdroj: Zerohedge

Facebook komentár