Najbezpecnejsie_automobily_na_cestach_2017

Automobily sú stále bezpečnejšie.

Nová správa určila 11 rôznych automobilov a SUV modelov, v ktorých nikto nezomrel až počas obdobia štyroch rokov.

To je najvyšší počet modelov bez jediného úmrtia, ktorý bol kedy zaznamenaný v tomto prieskume.

Správa z poisťovacieho ústavu pre bezpečnosť cestnej premávky analyzoval federálne vládne údaje USA ,okolo nehodovosti automobilov od roku 2012 až do roku 2015.

Tu je zoznam najbezpečnejších automobilov:

* Audi Q7 SUV

* Volkswagen Tiguan s pohonom dvoch kolies (SUV)

* Toyota Tacoma Pickup Cab s pohonom na všetky štyri kolesá

* Mazda CX-9 s pohonom dvoch kolies (SUV)

* Audi A6 s pohonom všetkých kolies

* Jeep Cherokee s pohonom 4 kolies (SUV)

* BMW 535 i a is

* BMW 535 xi

* Lexus RX 350 s dvojkolesovým pohonom (SUV)

* Lexus CT 200h

* Mercedes-Benz M-class SUV (tzv GLE-class)

Možno ste si všimli, že tento zoznam je plný vozidiel SUV, s niekoľkými malými alebo sub-kompaktnými vozidlami.

Súvisiace: 14 korporácií ovláda všetky značky automobilového priemyslu

Jedná sa naozaj len o otázku fyziky. Ak sa dve vozidlá, z ktorých sa obom sa darí v crash testoch rovnako dobre, stretnú voči sebe, vodiči menších a ľahších vozidiel pravdepodobne skončia na tom horšie.

V skutočnosti automobily s najvyššou úmrtnosťou v rovnakom období štyroch rokov, sú všetko veľmi malé automobily. Prvé tri s najvyššou úmrtnosťou sú Hyundai Accent, Kia Rio a Toyota Scion tC.

Samozrejme, že na ceste existuje viac vozidiel, čo znamená, že v nich zomrie viac ľudí. Takže IIHS používa štatistiku s názvom “úmrtia na milión ročne registrovaných vozidiel.” Jeden automobil určitého vzoru zapísaného na jeden rok je jedným “registrovaným vozidlom v roku.”

Najbezpecnejsie_automobily_na_cestach_2017_audi

Na základe toho poisťovací ústav dospel k záveru, že dlhšie luxusné SUV verzie sú na cestách najbezpečnejšími vozidlami. V tejto oblasti bolo v priemere zaznamenaných iba šesť úmrtí na milión registrovaných vozidiel. Pre porovnanie s priemerným štvordverovým sub-kompaktnými automobilmi to bolo až 87x.

Dobrou správou je, že malé automobily sú stále bezpečnejšie. Napríklad v roku 2014 Hyundai Accent mala nižšiu úmrtnosť než verzia modelu tohto vozidla z roku 2011. Accent bol prepracovaný v roku 2012. To isté platí aj o Kia Rio – jej rozsah úmrtnosti klesol po tom, čo prišla nová verzia, v roku 2012.

Súvisiace: Dáta v automobiloch by mohli mať do roku 2030 hodnotu až $ 750 miliárd

Hovorca automobilky Kia – James Bell uviedol, že ďalšia nová prepracovaná verzie modelu Rio bude na trhu už čoskoro a zároveň by mala byť ešte bezpečnejšou. Bude vyrobená z pevnejšej ocele a jej súčasťou budú aj nové bezpečnostné technológie, ako je automatické núdzové brzdenie, ktoré zabrzdí vozidlo alebo zmierni zlyhanie aj v prípade, že vodič nereaguje.

Hyundai poukázal na to, že Accent spĺňa alebo prekračuje všetky bezpečnostné normy a dobre sa mu darí aj vo vládnych „crash testoch.“

Toyota uviedla, že Scion tC ktorý sa už nevyrába, postrádal pred-nárazové bezpečnostné technológie, ktoré sú k dispozícii v novších malých vozidlách spoločnosti Toyota.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: NYTimes, MarketWatch

Facebook komentár