Automobily_a_semafory_zacinaju_navzajom_komunikovat

Vozidlá a dopravné signály začínajú navzájom komunikovať, takže vodič (ak nesedíte v samoriadiacom automobile) bude mimo hry.

Najlepší výrobcovia automobilov vrátane automobiliek Volkswagen, Honda, Ford a BMW experimentujú s technológiou, ktorá umožňuje komunikovať a spolupracovať s autami a semaformi s cieľom uľahčiť dopravné zápchy, znížiť emisie a zvýšiť bezpečnosť.

Spoločnosť Volkswagen sa v októbri spojila so spoločnosťou Siemens, aby otestovala inteligentný svetelný systém vo svojom nemeckom rodnom meste Wolfsburg.

Spoločnosti vytvorili časť cesty s 10 systémami dopravných signálov, ktoré prenášajú informácie o ich svetelných fázach.

Hlavnou myšlienkou je, že systém bude môcť vodičovi (alebo samoriadiacich automobilov pre v budúcnosť) povedať, kedy očakávať vlnu zelených svetiel. Cieľom je nakoniec vytvoriť systém s celým radom automobilov a značiek.

Franz Schober od spoločnosti Siemens v tíme s označením Connected Mobility Systems, poznamenal: “BMW má počítadlo, ktoré odpočítava 5 – 4 – 3 – 2 – 1 sekundy do zelenej, zatiaľ čo systém značky Mercedes Vám povie: “Ak jazdíte medzi 32 a 52 kilometrami za hodinu, dostanete zelenú.”

Volkswagen začne tieto vozidlá s technológiou vyrábať už v budúcom roku.

Sieť využíva technológiu WiFi a senzory na vytváranie údajov o polohe, čo je presnejšie ako GPS – systém umiestnenia, používaný v smartphonoch.

Automobily_a_semafory_zacinaju_navzajom_komunikovat_1

Tento systém pomôže automobilom vyhnúť sa zbytočnému zvyšovaniu a spomaľovaniu rýchlosti, čo znižuje množstvo emisií plynov, ktoré vylučujú. Automobily produkujú viac emisií pri voľnobehu než v pohybe.

Táto technológia môže taktiež pomôcť zlepšiť bezpečnosť prostredníctvom prenosu informácií o dopravných podmienkach priamo vodičovi. Volkswagen a Siemens už používajú senzory na detekciu chodcov a cyklistov v rámci dvoch križovatiek vo Wolfsburgu.

Schober ďalej poznamenal: “Snímače tieto informácie spracovávajú a následne systém môže poslať správu vodičovi, že vľavo sa nachádza cyklista.”

Ostatní výrobcovia automobilov pracujú na podobných technológiách.

Automobilka Honda v októbri predstavila svoju “inteligentnú križovatku” v meste v Ohio.

Japonská spoločnosť namontovala štyri kamery v každom rohu križovatky a vytvorila 360 stupňový vtáčí pohľad na automobily a chodcov. Tieto údaje sú následne odosielané do pripojených automobilov a dekódované ich palubnými počítačmi.

Súvisiace: Elektrické automobily by Európe pomohli ušetriť 11 miliárd barelov ropy

Ak je to potrebné, systém vodičovi poskytne vizuálne a zvukové upozornenia.

Ford ide ešte ďalej. Spoločnosť začiatkom tohto mesiaca predstavila technológiu, ktorá vozidlám umožňuje komunikovať pri prechode cez križovatku. Vodičom sa odporúča, aby v prípade potreby zmenili svoju rýchlosť, aby sa predišlo kolíziám.

Spoločnosť uviedla, že sa inšpirovala tým, ako sa chodci pohybujú v dave, aby sa vyhli tým, ktorí svoju jazdnú dráhu prekročia a predpokladajú, že táto technológia bude budúcnosťou, čím sa semafory v budúcnosti stanú zastaralými.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC, Yahoo

Facebook komentár