Najbohatší človek Ázie - Mukesh Ambani.

Najbohatší človek Ázie – Mukesh Ambani.

Za menej ako dva mesiace indický miliardár Mukesh Ambani nazhromaždil investície vo výške viac ako 15 miliárd dolárov, aby podporil svoje technologické ambície od zákazníkov z radov spoločnosti Facebook a špičkových investorov z firmy Silver Lake a TPG, nachádzajúcich sa v Silicon Valley.

Aktuálne sa mu podarilo prilákať nového významného investora s hlbokými vreckami: Saudskú Arábiu.

Štátny investičný fond kráľovstva s označením Public Investment Fund (Verejný investičný fond alebo PIF), zaplatí 1,5 miliardy dolárov za 2,3% podiel v Jio Platforms, divízií digitálnych technológií v rozľahlom konglomeráte Reliance Industries Ambani. Dohoda, ktorá bola ohlásená vo štvrtok, oceňuje firmu Jio Platforms takmer na úrovni 68 miliárd dolárov.

Predstavuje to desiatu veľkú investíciu do Jio Platforms od apríla, kedy spoločnosť Facebook v jednom z najväčších obchodov v histórií investovala 5,7 miliárd dolárov. Táto dohoda ponúkla Facebooku rozhodujúce miesto na rýchlo rastúcom internetovom trhu Indie a ďalej posilnila pozíciu Ambaniho ako kráľa v regióne. Sociálna mediálna spoločnosť má v Indii stovky miliónov používateľov a už investovala značné prostriedky do rozvoja svojho vlastného podnikania, ale v posledných rokoch narazila na množstvo regulačných prekážok.

Ambani, ktorý je najbohatším mužom v Ázii, koncom roka 2016 predstavil spoločnosť Jio ako telekomunikačnú sieť a odvtedy získala 388 miliónov predplatiteľov. Jio má tiež ekosystém aplikácií, ktorý týmto miliónom mobilných používateľov ponúka všetko od online nakupovania potravín, cez digitálne platby až po streamovanie videa.

Analytici tvrdia, že najvyššou ambíciou Ambaniho spoločnosti je vybudovať budúcu celosvetovú technologickú spoločnosť, ktorá sa dokáže postaviť spoločnostiam ako je Google, Tencent, Amazon a Alibaba.

Podpora saudsko-arabského investičného fondu, ktorý investuje do niekoľkých firiem z oblasti Silicon Valley, vrátane firiem ako Uber a Tesla, pomôže Ambanimu v tejto ambícii zájsť omnoho ďalej.

Ambani vo vyhlásení uviedol: „Vítam spoločnosť PIF ako váženého partnera v Jio Platforms a teším sa na ich trvalú podporu a vedenie, pretože podnikáme ambiciózne kroky na urýchlenie digitálnej transformácie Indie.“

Jio sa objavila ako prvotriedny prostriedok na získavanie peňazí v rámci internetového rozmachu v Indii, s viac ako 600 miliónmi používateľov internetu a takmer rovnakým počtom, ktoré ešte nie sú k internetu vôbec pripojení.

Yasir Al-Rumayyan z PIF vo vyhlásení uviedol: „Sme presvedčení, že potenciál indickej digitálnej ekonomiky je naozaj rozsiahli a že platformy Jio nám poskytujú vynikajúcu príležitosť získať prístup k tomuto rastu.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár