Spolocnost_Intel_investovala_do_firmy_Jio_Platforms

Intel investuje viac ako 250 miliónov dolárov do indickej telekomunikačnej spoločnosti poskytujúcej digitálne služby Jio Platforms, len tri mesiace potom, čo Facebook oznámil kúpu podielu v tejto firme na hodnote 5,7 miliárd dolárov.

Vo vlastníctve spoločnosti Reliance Industries, ktorú vlastní indický miliardár Mukesh Ambani, spoločnosť Jio Platforms v piatok prostredníctvom sociálnej siete Twitter oznámila investíciu spoločnosti Intel do mediálnych aktivít. Spoločnosť Intel do spoločnosti v hodnote 65 miliárd dolárov vloží 253,5 milióna dolárov, výmenou za 0,39% podiel.

Investícia, ktorá sa realizuje prostredníctvom firmy rizikového kapitálu výrobcu čipov Intel Capital, prichádza po tom, čo Facebook v apríli uviedla, že do indickej spoločnosti investovala 5,7 miliárd dolárov výmenou za 9,9% podiel.

Jio Platforms prevádzkuje telekomunikačnú sieť Jio Infocomm, ktorá od uvedenia na trh v roku 2016 nazhromaždila viac ako 388 miliónov predplatiteľov 4G siete. Aktuálne je vedúcim telekomunikačným operátorom Indie a má tiež niekoľko aplikácií a ďalších služieb v elektronickom obchode a širokopásmovom pripojení.

Wendell Brooks, prezident spoločnosti Intel Capital vo vyhlásení uviedol: „Zameranie spoločnosti Jio Platforms na uplatňovanie svojich pôsobivých inžinierskych schopností s cieľom priblížiť výkon lacných digitálnych služieb v Indii je v súlade s cieľom spoločnosti Intel – poskytovať prelomovú technológiu, ktorá obohacuje životy.“

„Sme presvedčení, že digitálny prístup a údaje môžu transformovať obchod a spoločnosť k lepšiemu.“

India, ktorá je domovom pre 1,35 miliardy ľudí, sa rýchlo rozvíja a investori si nechcú nechať ujsť túto príležitosť, najmä pokiaľ ide o technologický pokrok.

Neil Shah, ktorý je analytikom technologického výskumu na Twitteri napísal, že investície spoločnosti Intel pomôžu zaistiť, aby indická 5G sieť mala zdravý podiel riešení najmä od spoločnosti Intel.

Súvisiace: Najbohatší človek Ázie dostane od Saudskej Arábie $1,5 miliardy

Ambani, ktorý je najbohatším mužom Indie, sa práve snaží predať približne 20% podiel firmy Jio Pltforms s cieľom získať peniaze pre materskú spoločnosť Reliance Industries, ktorá je dlžníkom a výrazne sa podieľa na produkciu ropných a petrochemických výrobkov. Údajne má rozsiahly objem čistého dlhu, na hodnote približne 20 miliárd dolárov.

Americké investičné skupiny ako KKR, General Atlantic, Silver Lake a Vista načerpali do Jio Platforms miliardy dolárov.

V priebehu minulého mesiaca štátny investičný fond SAE Mubadala odhalil, že do spoločnosti investoval 1,2 miliardy dolárov, zatiaľ čo Fond verejných investícií Saudskej Arábie poskytol firmy 1,5 miliardy dolárov.

Investícia spoločnosti Facebook predstavuje najväčšiu dohodu spoločnosti od jej nákupu firmy WhatsApp v hodnote 19 miliárd dolárov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár