Kde sa nachádza najdrahšie miesto na vlastnenie auta?

Reálne príjmy v mnohých bohatých krajinách stagnovali a tak i rodinné rozpočty pociťujú nedostatok. V Británii stojí palivo o 50% viac než v 2007. No ceny benzínu sú iba jedným výdavkom na chod auta. Majitelia musia taktiež vycálovať peniaze za poistenie, cestnú daň a servis.

Použitím dát z Economist Intelligence Unit, graf dole ukazuje celkové náklady na kúpu rodinného auta (priemer lacných a drahých značiek) vo vybraných mestách v roku 2010 a k tomu prevádzkové náklady na štyri roky. Majitelia áut v Londýne môžu byť prekvapení, že na tom nie sú horšie ako motoristi v mnohých ďalších bohatých krajinách. Vo všeobecnosti platí, že kde je prevádzková cena vysoká, tam sú ceny áut nižšie a naopak.

Od 2005-07, v mestách, kde celkové prevádzkové náklady na auto dokonca klesli, (obzvlášť v Amsterdame, Moskve a Šanghaji) je to prevažne vďaka nižším cenám áut. Vyššia kúpna cena v mestách rozvojových trhov ako Šanghaj môže byť pripisovaná nákladom na dovoz drahých značiek ako Mercedes alebo Audi, ktoré boli použité pre umožnenie medzinárodného porovnania. 

Preložil: Lukáš Jevčík

Zdroj: The Economist

Facebook komentár