Bohatí Iránci, firmy a štátom podporovaní kupci v priebehu nasledujúcich 5 až 10 rokov, po zrušení medzinárodných sankcií na zámorské nehnuteľnosti minú až 6 miliárd britských libier (8,5 miliardy amerických dolárov).

Veľmi bohatí jednotlivci z Iránu pravdepodobne premýšľajú nad kúpou nehnuteľností v Londýne, Dubaji, Švajčiarsku, Nemecku alebo na juhu Francúzska. S týmto tvrdením prišla londýnska realitná kancelária – Rokstone.

Becky Fatemi, ktorá je (práve v Iráne narodenou) generálnou riaditeľkou tejto kancelárie poznamenala, že Londýn predstavuje dôležitý investičný cieľ, v dôsledku historických väzieb medzi oboma národmi. Dodala, že bohatí Iránci majú tendenciu investovať najmä do nehnuteľností, šperkov a zlata.

Súvisiace: Čína a Katar skupujú nehnuteľnosti v Londýne

Ďalej poznamenala: “Británia bola koloniálnou veľmocou Iránu a práve britské firmy boli tými, ktoré v minulosti využívali ropné rezervy Iránu. V rokoch 1945 až 1979 kráľovský dvor a podnikateľská elita mala veľké množstvo väzieb s Britániou a vlastnili luxusné rezidenčné nehnuteľnosti v centre Londýne, ako aj jeho ďalších oblastí.”

“Dubaj však bude taktiež populárnym, ale nikdy nemôže konkurovať vzdelávaciemu systému v Londýne, alebo chladnému letnému podnebiu. Ďalšie historické väzby boli v minulosti vytvárané s Nemeckom, Parížom, francúzskou Riviérou a vo Švajčiarsku, ale Londýn je z nich najbezpečnejším územím, pretože veľa nehnuteľností v hlavnom meste sa nachádza v chránených územiach, kde sú stavebné úpravy obmedzené, takže hodnoty tu samozrejme platia, čím dokonca prekonáva kontinentálnu Európu.”

Medzinárodné sankcie voči Iránu boli v januári zrušené potom, čo vyšetrovatelia potvrdili, že dodržali dohodu, ohľadom zastavenia vývoja jadrových zbraní. Táto dohoda tak iránskej rope umožnila byť predávanou na medzinárodnej úrovni a získali tak prístup k miliardám zmrazených aktív (v zámorí). Bolo to pre nich jedno z najväčších obmedzení od rozpadu Sovietskeho zväzu.

Avšak, americké sankcie týkajúce sa politiky Iránu v oblasti ľudských práv a údajnej podpory terorizmu zostávajú. To však povedie k odradeniu Iráncov od investovania do nehnuteľností v New Yorku alebo Los Angeles, ktoré boli tradične obľúbenými lokalitami.

Prečo je Irán významný

Irán je po Saudskej Arábii druhou najväčšou ekonomikou v regióne Stredného východu a severnej Afriky. Počet dolárových milionárov žijúcich v Iráne sa od roku 2000 zvýšil o 170 percent a podľa New World Wealth je vidieť, že v roku 2025 ich počet dosiahne 55 000. Táto krajina je domovom 1 300 multimilionárov s čistými aktívami vo výške 10 miliónov dolárov, alebo viac a štyroch miliardárov.

Súvisiace: Najrýchlejšie rastúce trhy s nehnuteľnosťami na svete

Fatemi ďalej poznamenala, že Iránci sa v Londýne prevažne obzerajú po novo-postavených budovách, alebo rekonštruovaných bytoch, keďže predstavuje top destináciou pre seba alebo svoje študujúce deti. Väčšina kupcov pravdepodobne minie niečo v rozmedzí 1 milióna až 30 miliónov libier a k najobľúbenejším lokalitám patria oblasti ako Knightsbridge, Mayfair, South Kensington, Hampstead a St John’s Wood.

Nakoniec dodala: “Starí rodičia a staršia generácia sa stále pamätá na najlepšie adresy v Londýne, čím sa noví kupci obzerajú po rovnakých miestach, ako tomu bolo v rokoch 1960 až 1980. V priebehu doby, kým sa politická situácia bude aj naďalej zlepšovať, iránski kupci v Londýne sa pripoja k širokej skupine katarských, kuvajtských a saudských kupcov nehnuteľností, ktorí sa opäť stali významnými hráčmi na trhu luxusných nehnuteľností.”

Zdroj: Zdroj: The Wall Street Journal, NationalRealEstateInvestor

Facebook komentár