Luxusne_nehnutelnosti_v_Londyne_investorov_z_Blizkeho_vychodu_stale_zaujimaju

Slabá libra a klesajúce ceny povzbudzujú investorov zo Strednom východe, aby aj naďalej nalievali svoje milióny do luxusných nehnuteľností v Londýne, aj napriek obavám ohľadom Brexitu.

Niccolo Barattieri di San Pietro, ktorý je generálnym riaditeľom developerskej spoločnosti Northacre, ktorá je vo vlastníctve finančnej skupiny z Abu Dhabi poznamenal: “Milujú Londýn,” … “Chcú tam poslať svoje deti a hovoria ich jazykom a zároveň aj rozumejú právnemu systému.”

Spoločnosť Northacre počas minulého týždňa v Londýne začala predávať jednotky na Broadwayi. Výstavba pozostáva z 285 bytov na mieste bývalého policajného riaditeľstva, v New Scotland Yard, v časti Westminster. Apartmány začínajú na cene 2 miliónov libier (2,6 milióna dolárov).

Súvisiace: Investoval už do 100 nehnuteľností. Radí, čo urobiť pred kúpou realít

Barattieri odhaduje, že až 80% luxusných domov v Londýne kupujú zahraniční investori a podporu predstavuje aj pokles britskej libry, ktorý nastal potom ako Británia vo svojom referende zahlasovala za odchod z Európskej únie.

Barattieri ďalej poznamenal: “V súčasnom prostredí majú zahraniční kupci neuveriteľnú výhodu voči kupcom z Británie.”

“Vidíme prílev kupcov z americkými dolármi, keďže vidia jednu z tých príležitostí, ktorá sa v Londýne vyskytne len raz za desať rokov,” čo dodal s odkazom na pokles trhu, ktorý nasledoval po celosvetovej finančnej kríze v roku 2008.

Libra voči americkému doláru od júla minulého roka klesla o 12%, z dôvodu obáv z dôsledkov Brexitu na ekonomiku Británie.

Spoločnosť JLL, ktorá je realitnou a investičnou spoločnosťou, tvrdí, že jej klienti z Perzského zálivu v roku 2016 na nákup nehnuteľností v Londýne vynaložili 600 miliónov dolárov. Očakáva sa, že tento objem sa v tomto roku zvýši, keďže kupci sa vrátili na trh, ako rokovania o odchode Británie z EÚ sa naťahujú.

Will McKintosh, ktorý radí klientom spoločnosti JLL z Blízkeho východu pri kúpe nehnuteľností v Londýne poznamenal: “S vyčkávacou stratégiou prišlo veľa investorov, keďže si nevedeli odpovedať na to: “Čo to znamená?”

“To, čo sme teraz zistili, je že ľudia práve prijali Londýn, ako Londýn … Môžeme stratiť niekoľko tisíc pracovných miest v bankovníctve, ale mohli by sme získať niekoľko tisíc zasa v technológiách.”

Spoločnosť Northacre naproti Buckinghamskému palácu vyvíja ďalší projekt 72 luxusných apartmánov. Viac ako polovica z 52 bytov, ktoré už boli v predaji predané, boli podľa Barattieriho získané zahraničnými kupcami.

McKintosh zo spoločnosti JLL poznamenal: “Investori sa naozaj pozerajú na trojročný a päťročný výhľad a majú pocit, že Brexit je krátkodobým problémom, ktorý sa vyrieši.”

Nižšie ceny určite pomáhajú udržať záujem zahraničných kupcov.

Ceny londýnskych domácností v štvrťroku končiacom septembrom, podľa poskytovateľa hypoték Nationwide poklesli o 0,6%. Bol to prvý pokles cien od svetovej finančnej krízy. (Priemerné ceny sú v porovnaní s pred desiatich rokov stále vyššie o 56%.)

Ceny nehnuteľností v centre Londýn nedávni čelili oveľa väčšiemu poklesu.

Súvisiace: Vláda rozširuje zákroky proti praniu špinavých peňazí v oblasti nehnuteľností

Savills, ktorá je poprednou realitnou kanceláriou v Británie, uviedla, že ceny na hlavných trhoch s bývaním v Londýne, v treťom štvrťroku tohto roka klesli o 1,2%. Ceny sú v súčasnosti o 8% nižšie ako počas ich maxima v roku 2014. Ceny za nehnuteľnosti s hodnotou vyššou ako 2 milióny libier počas tohto obdobia klesli ešte viac. Stratili 12,5%.

Avšak spoločnosť Savills počas minulého mesiaca predpovedala, že najobľúbenejšie štvrte v Londýne môžu do roku 2022 zaznamenať navýšenie cien o 20%, po opadnutí nervozity, ktorá vyplýva z Brexitu.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC, TheGuardian

Facebook komentár