Vyzerá to, že Francúzsko sa chce pomstil za zoznamy “Najlepších svetových reštaurácií,” ktoré ignorujú francúzske reštaurácie a tak prišli s jedným vlastným, kde 5 z 10 špičkových kuchárov pochádza z Francúzska.

“La Liste” zoraďuje zoznam 1000 špičkových svetových reštaurácií na základe skóre, ktoré je dané dokopy na základe 4000 parametrov od viac ako 200 medzinárodných sprievodcov a webových stránok, vrátane hodnotení od najznámejší svetových bedekerov – Gault-Milau a Michelin, ale aj na základe novinových rebríčkov, blogov o jedle a zákazníckych prieskumov na základe miesta, ako je Tripadvisor.

Súvisiace: 16-ročný kuchár má večeru za $ 160 vypredanú už na celý mesiac

Tento zoznam je iniciatívou od francúzskeho ministerstva cestovného ruchu a vo štvrtok bude prezentovaný ministrom zahraničia – Laurentom Fabiusom.

Francúzsky diplomat, ktorý má na starosti propagáciu cestovného ruchu a vedúci predstaviteľ združenia Tables of Five Continents, ktoré vydáva La Liste uviedol: “To, čo chýba, je objektívne poradie celosvetovej gastronómie.”

Jeden z majiteľov španielskej reštaurácie “El Celler de Can Roca” a šéfkuchár Joan Roca

Jedna z najlepších reštaurácií zoznamu pochádza zo švajčiarskeho Lausanne – Le Restaurant de l’Hotel de Ville, ktorú vedie francúzsky šéfkuchár Benoit Violier.

Guy Savoy v Paríži je zaradenou na štvrté miesto, Maison Troisgros v Roanne je na 8. mieste, l’Auberge du Vieux Puits v Fontjoucouse na 9.mieste a na 10. mieste je reštaurácia s francúzskym šéfkuchárom Joelom Robuchonom – so sídlom v Tokiu.

Popredný britský kritik, ktorý zostavuje zoznam “50. najlepších reštauráciu na svete” zahŕňa iba päť francúzskych reštaurácií. Najvyššie, na 11. priečku sa dostala reštaurácia Mirazur v meste Menton.

Súvisiace: 14 nezvyčajných reštaurácii sveta

Najlepšou reštauráciou tohto zoznamu je El Celler de Can Roca v španielskej Girone, ktorá sa v rebríčku „La Liste“ dostala iba na 6. miesto.

Florian Escudie, ktorý je poradcom poradcom francúzskeho ministerstva cestovného ruchu uviedol: “Celosvetové rebríčky nie sú vždy transparentnými alebo objektívnymi a vidíme, že si udržujú určitú zaujatosť voči francúzskej gastronómii.”

La Liste zahŕňa 127 japonských, 116 francúzskych, 97 amerických a 73 čínskych reštaurácií, rovnako ako viac než 50 španielskych a nemeckých zariadení.

Kompletné rebríčky budú k dispozícii na stránke laliste.com už od štvrtka.

Zdroj: Reuters

Facebook komentár