Keďže rozsiahale náklady na hosťovanie olympijských hier tvoria aj výdavky na infraštruktúru, výpočet celkových nákladov na hosťovanie olympijských hier môže byť skôr otázkou uhla pohľadu. Ale keď sa pozrieme len na náklady spojené so športom, môžeme vidieť, že náklady na hosťovanie olympijských hier dosahujú raketové tempo.

Štúdia Benta Flyvbjerga a Allison Stewartovej na Oxforde sa pozrela na náklady a prekročenia nákladov (spojených so športom) počas väčšinu olympijských hier od roku 1968. Od roku 1968 až do roku 2010, hry mali priemerné (so športom súvisiace) náklady vo výške 3,6 miliardy amerických dolárov (očistené o infláciu). Potom, zrazu, náklady začali raketovo stúpať. Posledné dve Olympiády mali priemerné náklady vo výške 16,2 miliardy dolárov.

Súvisiace: 
Soči: Najdrahšie olympijské hry v histórií
Z Ruska bolo zo zimných olympijských hier v Soči údajne ukradnutých cez $ 30 miliárd

Aby toho nebolo málo, ani jedny Olympijské hry nedosiahli svoj ​​rozpočet s priemerným prekročením nákladov vo výške 167%. Len hry v Pekingu v roku 2008 (4%) a Vancouveri 2010 (17%) dosiahli úroveň prekročenia nákladov o menej ako 29%. Inými slovami, je ľahké pochopiť, prečo Boston ponuku pre rok 2024 odmietol, keď starosta nechcel podpísať zmluvu hostiteľského mesta, ktoré by súhlasilo s prekročením nákladov. 

Zdroj: TheGuardian

Facebook komentár