Naklady-na-olympijske-hry-v-cine-nie-su-realitou

  • Správa uvádza, že Čína nedokázala zohľadniť dodatočné náklady, ako je doprava a športová infraštruktúra,
  • Letné hry v roku 2008 stáli približne 42 miliárd dolárov
  • Olympijský výbor v Pekingu oznámil, že oficiálny účet olympijských nákladov zverejní šesť mesiacov po olympijských hrách

Zimné olympijské hry v Pekingu v roku 2022 by podľa prieskumu spravodajského portálu Business Insider mohli stáť Čínu viac ako 38,5 miliardy dolárov, čo je desaťkrát viac, ako jej odhad vo výške 3,9 miliardy dolárov.

Pôvodná čínska prognóza by urobila z podujatia najmenej nákladné hry za posledné dve desaťročia. Bussies Insider však uvádza, že vyvstali otázky, či národ presne nahlásil, koľko minul.

Podľa správy, Čína nezohľadnila dodatočné náklady, ako je doprava a športová infraštruktúra, vrátane výstavby olympijskej dediny, ktorá stála približne 3,16 miliardy dolárov. Novopostavené miesta, ako napríklad National Speed Skating Oval, ktorých cena sa odhaduje na približne 186,6 milióna dolárov, taktiež údajne neboli zahrnuté do aktuálneho zoznamu nákladov.

Okrem toho Čína premenila niekoľko miest postavených pre letné hry v roku 2008, ale nie je jasné, koľko vynaložila na ich rekonštrukciu.

Medzi ďalšie výdavky, ktoré sa údajne nepočítajú, patria 9,2 miliardy dolárov vynaložených na samoriadiaci vlak k preprave ľudí medzi Čang-ťia-kchou a Pekingom, linka metra v hodnote 773,5 milióna dolárov, vybudovaná špeciálne pre zimné hry a 514,1 milióna dolárov investovaných v okrese Jen-čching.

Čína tiež údajne nezahrnula výdavky na bezpečnostné opatrenia pre svoju bublinu proti ochoreniu Covid-19, ako aj environmentálne a sociálne náklady.

Business Insider poznamenáva, že mnohé z najväčších čínskych výdavkov spadajú do kategórie „kapitálových zlepšení“, ktoré Medzinárodný olympijský výbor (MOV) klasifikuje ako oddelené od iných druhov výdavkov na hry.

Zástupca Olympijského výboru v Pekingu pre Business Insider taktiež poznamenal, že zatiaľ čo ochorenie COVID-19 náklady zvýšilo, krajina ušetrila peniaze „zefektívnením zbytočných udalostí“, ako je skrátený sprievod s olympijskou pochodňou.

Napriek tomu, zohľadnenie rôznych nákladov znamená, že celková cena Olympijských hier v Pekingu v roku 2022 by prevýšila odhadovaných 13,6 miliardy dolárov, ktoré Japonsko minulo na Tokio 2020. Toto číslo by však zaostávalo za čínskymi letnými hrami v roku 2008, ktoré stáli približne 42 miliárd dolárov.

Zástupca olympijského výboru v Pekingu pre Business Insider povedal, že Čína zverejní oficiálny účet olympijských nákladov šesť mesiacov po skončení hier.

Správa prispieva k problematickému priebehu pre hier Peking 2022. Pandémia znamenala, že podujatie bude zahŕňať systém riadenia s uzavretou bublinou, čo znamená, že všetci jednotlivci zapojení do hier (keď prídu do Číny) budú izolovaní od zvyšku mestskej populácie.

Prenasledovanie ujgurských moslimov v Sin-ťiangu spolu s krokmi Číny v Tibete a Hongkongu, ako aj obavy o blaho tenistky Peng Shuai tiež vyvolali medzinárodné pobúrenie a vyústili do niekoľkých diplomatických bojkotov zo strany viacerých krajín.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: SportMedia

Facebook komentár