Pariz_a_Los_Angeles_mozu_hostit_olympijske_hry_v_rokoch_2024_a_2028

Paríž a Los Angeles pravdepodobne usporiadajú letné olympijské hry v rokoch 2024 a 2028. Avšak zatiaľ nie je jasné, ktoré mesto ich bude hostiť v ktorom roku.

Medzinárodný olympijský výbor počas včerajšieho dňa jednomyseľne zahlasoval o pridelení dvoch hier v jednom dni.

Paríž a LA boli jedinými súťažiaci pre rok 2024. Od začiatku tohto roka ale bolo jasné, že Medzinárodný olympijský výbor (MOV) sa nakláňa smerom k udeleniu dvoch hier naraz, keďže sa snažili zefektívniť proces výberu a hrám tak poskytnúť väčšiu finančnú stabilitu.

Hostiť moderné olympijské hry prakticky zaručuje obrovské dlhy a prekročenia nákladov a v poslednej dobe mnoho miest opustilo snahu o získanie možnosti pre usporiadania olympijských hier. Výskumní pracovníci v Business School of Oxford odhadli, že počas letných olympijských hier 2016 v Rio de Janeiro došlo k prekročeniu nákladov o 1,6 miliardy dolárov.

Bent Flyvbjerg, ktorý bol vedúcim výskumným pracovníkom správy poznamenal: “Brazília nie je ojedinelý prípad. Všetky letné a zimné hry, ktoré sme analyzovali preukázali prekročenie nákladov,” … “Pre mesto a krajinu je hostenie hier, ako keby dotovali obrovský podnik a jedná sa o jeden z najviac nákladných a finančne riskantných mega-projektov, ktoré sa môžu vykonávať.”

Viceprezident MOV – John Coates včera navrhol, že olympijské výbory jednotlivých miest budú musieť prísť na to, ktoré mesto z týchto dvoch bude hostiť hry (v ktorom roku). Toto rozhodnutie by následne mohlo byť ratifikované v septembri.

V prípade, že obe mestá nebudú vedieť vyriešiť otázku, kto dostane aké hry, MOV sa rozhodne v septembri. V tomto prípade by olympijské hry v roku 2028 mohli byť otvorené aj pre ďalších záujemcov.

Súvisiace:
Prečo nikto nechce hostiť olympijské hry?
Náklady na usporiadanie olympijských hier sú stále mimo kontroly

Eric Garcetti, ktorý je starostom mesta Los Angeles uviedol: “Dve z “najväčších miest” sveta sú pripravené hostiť olympijské hry. “Tešíme sa na spoluprácu s MOV a Parížom, kedy počas niekoľkých týždňov budeme riešiť túto jedinečnú príležitosť, ohľadom našej zlatej budúcnosti.”

Paríž a Los Angeles pre rok 2024 predstavujú jediných uchádzačov, keďže Budapešť vo februári svoju ponuku stiahla. Vedúci predstavitelia z oboch miest – Paríža a Los Angeles zdôraznil, že ich mestá už vlastnia viac ako 90% zariadení, ktoré potrebujú k hosteniu hier, čo znižuje dodatočné náklady.

Pred týmto oznámením, americký prezident Trump na sociálnej sieti Twitter poznamenal, že “tvrdo pracuje na tom, aby sa olympiádu mohla dostať do Spojených štátov.” Snažil sa aby jeho krajina získala tento titul, najmä teda pokiaľ ide pre Los Angeles. Dokonca krátko po svojom zvolení v novembri, údajne volal predsedovi Medzinárodného olympijského výboru – Thomasovi Bachovi, kedy sa snažil lobovať za toto mesto.

Bach už v decembri zvýšil možnosť udelenia pre olympijské hry v rokoch 2024 a 2028 naraz, kedy poznamenal, že víťazstvo jedného mesta “produkuje príliš veľa porazených.” Výkonná rada MOV počas minulého mesiaca zahlasovala v prospech rozhodovania okolo rozhodnutia dvoch hier, v rovnakom čase. MOV hlasovala v utorok.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, LATimes

Facebook komentár