Očakáva sa, že olympiáda v Soči počas roka 2014 bude patriť medzi najdrahšie v histórii, podľa údajov z Ruska.

Avšak, nie všetky tieto peniaze sa vynakladajú tak, ako sa má, hovorí nová správa od ruskej opozície – Borisa Nemcova a Leonida Martynyuka.

Tento pár strávil šesť mesiacov analýzou výdavkov pre olympiádu v Soči a dospeli k záveru, že hry budú “monštruóznym podvodom” kde bolo ukradnutých až 30 miliárd amerických dolárov vo forme peňazí – čo je viac ako polovica už nafúknutého rozpočetu.

Nemcov a Martynyuk tvrdia, že najdrahšie športové areály boli postavené bez riadnej súťaže alebo verejnej súťaže, pričom zmluvy boli rozdelené medzi priateľov ruského prezidenta Vladimíra Putina za premrštené ceny.

“Je zrejmé, že Putinovi priatelia vykonávajú prípravy na [2014] olympijské hry v Soči,” ako poznamenal Nemcov  v rozhovore pre RFE/RL. “Je taktiež zrejmé, že človek sa zdráha dať svojich vlastných priateľov za mreže. Avšak, my sa môžeme pozerať na všetko nezainteresovane, pretože rozsah [ich činnosti] bude iba väčší. Sprenevery nie sú predsa len nejaká hry pre deti, ale skutočnou hrozbou pre národnú bezpečnosť Ruska.”

Nemcov je bývalým vicepremiér, zatiaľ čo Martynyuk je členom hnutia Solidarita. Pár tvrdí, že plytvanie peňazí by malo stačiť na zabezpečenie bývania pre 800 tisíc ľudí v Rusku.

Táto správa je trápny výsledok pre hry – Rusko pravdepodobne dúfa, že sa môžu rozptýliť pretrvávajúce správy o korupcii a neefektívnosti, ktoré pretrvávajú po celej krajine ohľadom týchto veľkolepých hier (ako vláda platí banke Goldman Sachs milióny s cieľom posilniť svoj image v tomto roku). Avšak prekročenie rozpočtu (na takmer päťnásobok pôvodného rozpočtu – 12 miliárd amerických dolárov) a správach o nedostatku snehu v prípade relatívne teplého počasia v Soči, sú znepokojujúce zlé znamenia.

Zdroj: Yahoo News

Facebook komentár