Miliardár zo spoločnosti Oracle – Larry Ellison v roku 2012 (z 98 percent) kúpil havajský ostrov Lania a v súčasnosti prechádza zmenami.

Niektoré z týchto zmien sú oveľa škodlivejšie ako iné. V júni sa na tomto ostrove tak uzavreli hotely – 201-izbový Four Seasons Resort Lanai v oblasti Manel Bay a 102-izbový Four Seasons Resort Lanai, v oblasti Lodge – pre rozsiahlu renováciu.

Novo premenovaný Four Seasons Resort Lanai – skôr Four Seasons Resort Lanai na Manel Bay – práve začal príjmať pred-rezervácie pre rok 2016 a jeho otvorenie je oficiálne naplánované na február. Spoločnosť Pulama Lanai, ktorú Ellison založil na riadenie operácií ostrova, uvádza že 600 zamestnancov hotelov Four Seasons dočasne nemá prácu.

Obe hlavné zatvorené strediská, ktoré boli počas posledných niekoľko mesiacov zatvorené, však turistom poskytujú 97% hotelových izieb ostrova.

Four Seasons na Manel Bay, pred rekonštrukciou.

A pre ostrov, ktorého ekonomika je závislou na cestovnom ruchu, to predstavuje naozaj veľký problém. Pacific Business News ohlásil, že miera nezamestnanosti na ostrove Lanai v októbri vyskočila na 6,1%. Podľa Havajského ministerstva práce a pracovných vzťahov, miera nezamestnanosti ostrova Lanai bola v septembri na úrovni 2,8%. To predstavuje ekvivalent viac, ako 50% medzi-mesačného zvýšenia.

Súvisiace: Larry Ellison – zoznam všetkých majetkov, ktoré tento miliardár vlastní

Ostrov má populáciu zhruba 3200 ľudí, z ktorých väčšina žije v Lanai City. Celoštátna miera nezamestnanosti v októbri dosiahla úroveň 3,3%.

Four Seasons Resort Lanai z oblasti Koele aj naďalej bude poskytovať bývanie pre robotníkov na stavbách, ktorí pracovali na iných ubytovaniach siete Four Seasons, rovnako ako tomu bolo v posledných niekoľkých mesiacoch.

Jediný hotel, ktorý bude pre verejnosť do tej doby otvorený je Hotel Lanai – klasická Havajská chata postavená kráľom, v roku 1923. S len 11 izbami je ťažké zohnať rezervácie.

Rekonštrukcia hotelov Four Seasons zahŕňa otvorenie niekoľkých reštaurácií – vrátane Nobu Lana’i, One Forty, American Steak, a Hawaiian Seafood, rovnako ako niekoľko značkových butikov.

Zdroj: TheIndependent

Facebook komentár