Larry Ellison - spoluzakldateľ spoločnosti Oracle.

Larry Ellison – spoluzakldateľ spoločnosti Oracle.

Predseda spoločnosti Oracle – Larry Ellison je od uzavretia posledného obchodného dňa takmer o 16 miliárd dolárov bohatší, čím tak prekonal spoluzakladateľov Google a posunul sa tak k Billovi Gatesovi zo skupiny Microsoft.

Po správe o štvrťročných ziskoch, ktoré boli lepšie, než sa očakávalo, akcie spoločnosti Oracle z konca štvrtka vzrástli o 16 %. Ellison, najväčší akcionár spoločnosti s 1,14 miliardami akcií, tak aktuálne má podľa časopisu Forbes hodnotu majetku v objeme 135,7 miliardy dolárov.

Rast akcií spoločnosti Oracle, ktorý bol druhým najväčší za posledných 20 rokov, bol obrovským prínosom pre Ellisona, ktorý v roku 1977 spolu-zakladal softvérovú spoločnosť. Na zozname miliardárov časopisu Forbes sa posunul tesne pred Larryho Pagea z Google (126,3 miliardy dolárov) a Sergeya Brina (121,7 miliardy dolárov) na piate miesto. Gates je štvrtý najbohatší človek na svete, má hodnotu 139,2 miliardy dolárov.

Ellisonovo oživenie je do istej miery prekvapením vzhľadom na to, že technologické spoločnosti novej generácie, ako sú Google, Amazon a Facebook, v posledných rokoch rástli oveľa rýchlejšie, zatiaľ čo akcie spoločnosti Oracle sa uberali väčšinou jednociferným rastom. Oracle však vykazuje známky zrýchlenia a najnovšie očakávania spoločnosti prevyšujú odhady, čo investorom dáva zvýšenú dôveru, že ich prechod na cloud funguje.

Pre Ellisona bude pravdepodobne obzvlášť sladký úspech, ak sa jeho osobné bohatstvo vráti nad zakladateľov spoločnosti Google. Najvyšší súd sa v apríli proti spoločnosti Oracle postavil na stranu firmy Google, v rámci dlhotrvajúceho sporu o autorské práva týkajúce sa softvéru, používaného v mobilnom operačnom systéme Android. Prípad sa týkal softvérového kódu, ktorý spoločnosť Google použila na zostavenie Androidu, a bol považovaný za prelomový spor o to, aké typy počítačového kódu sú chránené americkým autorským zákonom.

Okrem toho, vyzerá že Oracle začína znižovať náskok v cloudovej infraštruktúre, kde Google je jednou zo spoločností, ktorá rast v tomto sektore jednoznačne navyšovala. V roku 2018 sa riaditeľ pre oblasť cloudu v spoločnosti Google – Thomas Kurian pripojil k internetovej spoločnosti z firmy Oracle, kde strávil viac ako dve desaťročia a stal sa prezidentom vývoja produktov.

77-ročný Ellison, získava veľkú väčšinu svojho bohatstva z vlastníctva skupiny Oracle, ktoré sa v priebehu tohto roka zhodnotilo o približne 44 miliárd dolárov, vďaka 59% nárastu ceny akcií spoločnosti. Ale vďaka stávke na Elona Muska pred tromi rokmi zarobil ďalší majetok.

Ellison koncom roka 2018 prezradil, že kúpil podiel v automobilke Tesla za 1 miliardu dolárov. Za posledné tri roky sa trhová kapitalizácia výrobcov elektromobilov zvýšila o takmer 1 300 % a akcie Ellisona v spoločnosti majú teraz hodnotu 16 miliárd dolárov. Dokonca aj po nedávnom poklese sa akcie spoločnosti Tesla tento rok nachádzajú v zisku 44 %.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár