Obcania_Eu_po_Brexite_opustaju_Britaniu_2017

Stále viac Európanov opúšťa Britániu.

Nové vládne údaje ukazujú, že 117 000 občanov krajín Európskej únie opustilo Britániu v roku 2016, čo oproti predchádzajúcemu roku predstavuje nárast o 36%.

Čísla ohľadom odchodu (najvyššie od globálnej finančnej krízy) sa zhodovali s britským hlasovaním o vystúpení z EÚ, čo je udalosť, ktorá uvrhla právny status rezidentných Európanov do pochybností.

Británia tak stráca svoju príťažlivosť: Čistá migrácia z krajín EÚ v minulom roku klesla na 133 000 zo 184 000 v roku 2015.

Súvisiace: Briti razantne zvýšili záujem o pasy v EÚ

Mnoho Európanov ktorí sa rozhodli odísť, pochádzali najmä z najnovších členských štátov EÚ v strednej a východnej Európe, keďže ich objem odchodov v roku 2016 vyskočil o 67% a dosiahol úroveň 57 000.

Migranti EÚ opúšťajú Britániu najmä kvôli neistote ohľadom Brexitu, spomaleniu hospodárskeho rastu a vyšším cenám.

Prepad hodnoty libry od referenda až o rozsahu 14% a stagnujúce reálne mzdy z platov v Británií, vytvorili pre ľudí zo zahraničia menej žiadané pozície.

Taktiež v dôsledku referenda došlo k nárastu počtu rasistických útokov na imigrantov.

Douglas McWilliams, ktorý je predsedom Centra pre ekonomiku a biznis poznamenal: “Spomalenie odráža neistotu ohľadom súčasného aj budúceho postavenia migrantov.”

Dodal: “Výsledkom bude pomalší (hospodársky) rast.”

Obcania_Eu_po_Brexite_opustaju_Britaniu_2017_2

Z iných štátov EÚ v Británií žije zhruba 3 milióny ľudí a jedná vykonávajú najmä niektoré práce na farmách a ako stavební robotníci, zatiaľ čo iní sú súčasťou univerzitných výskumníkov, lekárov a zdravotných sestier.

Podľa právnych predpisov EÚ, majú rovnaké práva ako pracovníci vo Veľkej Británii, pokiaľ ide o pracovné miesta, dôchodky a zdravotné poistenie.

Avšak, táto situácia by sa po odchode Veľkej Británie mohla zmeniť, čo by malo nastať v čase kratšom ako dva roky. Zatiaľ migranti z EÚ vôbec nevedeli, aké práva a postavenia budú mať po Brexite.

Vyjednávači EÚ uviedli, že tieto práva pre občanov EÚ vo Veľkej Británii budú pri nadchádzajúcich rokovaniach o Brexit jednou z ich hlavných priorít.

Súvisiace: Typický migrant Británie: žena z oblasti IT a má 30-40 rokov

Britská vláda sa v dôsledku Brexitu zaviazala priniesť hodnotu čistej migrácie až na “desiatky tisíc” ľudí.

Čistá migrácia – počet ľudí, ktorí prichádzajú do Británie je menšia, ako počet tých, ktorí ju opustili – v roku 2016 sa jednalo o pokles zhruba o 25% na 248 000.

Ale podniky a experti varovali, že ekonomika Veľkej Británie závisí na stálom prúdu prisťahovalcov a bude čeliť problémom, ak nakoniec prestanú prichádzať.

Britská nezamestnanosť je aktuálne na najnižšej úrovni za viac ako 40 rokov a mnoho sektorov vrátane pohostinstva, zdravotníctva, technológií a stavebníctva má problém nájsť dostatočný počet zamestnancov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheGuardian, BBC

Facebook komentár