Vlada-Britanie-pristupila-k-rozsiahlemu-znizovaniu-dani

Nová vláda Británie na konci tohto týždňa oznámila rozsiahly program znižovania daní a investičných stimulov, keďže premiérka Liz Trussová sa snaží podporiť ochabujúci hospodársky rast krajiny.

Minister financií – Kwasi Kwarteng v Poslaneckej snemovni uviedol, že vláda chce zabezpečiť „nový prístup pre novú éru, zameranú na rast“ a zameriava sa na strednodobú 2,5-percentnú priemernú mieru hospodárskeho rastu.

Kwarteng ďalej uviedol: „Veríme, že vysoké dane znižujú motiváciu pracovať, odrádzajú od investícií a brzdia podnikanie.“

Opatrenia zahŕňajú:

  • Zrušenie plánovaného zvýšenia dane z príjmov právnických osôb na 25 %, jej ponechanie na úrovni 19 %, čo je najnižšia sadzba v rámci G-20.
  • Zvrat v nedávnom 1,25 % zvýšení príspevkov do štátneho poistenia – dane z príjmu.
  • Zníženie základnej sadzby dane z príjmu z 20 pencí na 19 pencí.
  • Zrušenie 45 % dane zaplatenej z príjmov nad 150 000 libier (166 770 dolárov), čím sa najvyššia sadzba obmedzí na 40 %.
  • Výrazné zníženie kolkovného – dane zaplatenej za nákup domov.
  • Sieť „investičných zón“ okolo Spojeného kráľovstva, kde sa podnikom ponúkne zníženie daní, liberalizované pravidlá plánovania a zníženie regulačných prekážok.
  • Schéma spätného nároku na dane z obratu zaplateného turistami.
  • Zrušenie zvýšenia daňových sadzieb na rôzny alkohol.
  • Zrušenie stropu na bonusy bankárov.
  • Vláda odhaduje, že zníženie daní v rokoch 2026-27 dosiahne celkových 45 miliárd libier.

Paul Johnson, riaditeľ Inštitútu pre fiškálne štúdie, uviedol: „Je to už pol storočia, čo sme neboli svedkami podobného ohláseného zníženia daní v takomto rozsahu.“

Britská libra voči americkému doláru po oznámení klesla na čerstvé 37-ročné minimum pod 1,103 USD, zatiaľ čo investori sa vzdali britských vládnych dlhopisov a britský index FTSE 100 klesol na najnižšiu úroveň od marca. Johnson uviedol, že trhy sa zdajú byť „vystrašené“ rozsahom tzv. „fiškálneho daru“.

Graf: Britská libra voči doláru dosiahla nové 37-ročné minimum
Vlada-Britanie-pristupila-k-rozsiahlemu-znizovaniu-dani-graf

Prichádza to deň po tom, čo Centrálna Banka Británie uviedla, že britská ekonomika v treťom štvrťroku pravdepodobne vstúpila do oficiálnej recesie, keďže zvýšila úrokové sadzby o 50 bázických bodov, aby bojovala s najvyššou infláciou za desaťročia. Ekonomika sa v druhom štvrťroku prepadla o 0,1 %, v dôsledku obmedzenia reálnych príjmov.

Napriek tomu, že obsahuje rozsiahle reformy, piatkový balík vláda neoznačuje za oficiálny rozpočet, keďže ho nesprevádzali bežné ekonomické prognózy Úradu pre rozpočtovú zodpovednosť.

Kritici návrhov varujú, že kombinácia rozsiahleho zníženia daní a vládneho plánu pre ochranu domácnosti a podniky pred prudko rastúcimi cenami energií spôsobí, že Británia sa v čase rastúcich úrokových sadzieb zadĺži. Očakáva sa, že balík energetickej podpory počas dvoch rokov bude stáť viac ako 100 miliárd libier (111 miliárd dolárov).

Údaje zverejnené v stredu ukázali, že vláda Británie si v auguste požičala 11,8 miliardy libier, čo je výrazne nad prognózami a o 6,5 miliardy libier viac ako v rovnakom mesiaci roku 2019, a to v dôsledku nárastu vládnych výdavkov.

Kwarteng v piatok uviedol, že Británia má druhý najnižší pomer dlhu k HDP v rámci G-7 a následne oznámi plán na zníženie dlhu ako percento HDP v strednodobom horizonte.

Pokiaľ ide o energie, uviedol, že cenové stropy znížia maximálnu infláciu o 5 percentuálnych bodov a znížia širšie tlaky na životné náklady. Oznámil tiež schému financovania energetických trhov v spolupráci s Centrálnou Bankou Británie, ktorá ponúkne 100 % záruku komerčným bankám, ktoré ponúkajú obchodníkom s energiami núdzovú likviditu.

Opozičná labouristická strana uviedla, že zníženie daní bude neúmerne prospešné pre bohatých a bude financované z neudržateľných pôžičiek.

Kwartengova labouristická strana, ktorá sa postavila na stranu členky Rachel Reeves, nazvala tieto plány ekonomickou stratégiou a citovala amerického prezidenta Joea Bidena, ktorý tento týždeň povedal, že je z tejto politiky „chorý a unavený“ a že nikdy nefungovala.

“Seizmický posun”

„Pokiaľ ide o fiškálne udalosti, jedná sa o tzv. seizmickú udalosť,“ ako uviedol Chris Sanger, vedúci daňovej politiky pre oblasť účtovníctva v spoločnosti EY.

V e-mailovom vyhlásení uviedol: „Zrušenie rozhodnutia zamietnuť zľavy na DPH cestujúcim opúšťajúcim Spojené kráľovstvo, ktoré sa zaviedlo až pri odchode z EÚ, a zavedenie novej super-výkonnej špeciálnej ekonomickej zóny posilňujú posolstvo, že Británia chce prilákať priame zahraničné investície a cestujúcich. V podstate vláda zdvojnásobuje rast a poskytuje plošné znižovanie daní.“

Shevaun Havilland, generálny riaditeľ Britskej obchodnej komory, uviedol, že podniky by uvítali prísľub zamerať sa na rast a urýchliť rozvoj infraštruktúry.

Ďalej uviedol: „Zavedenie investičných zón taktiež predstavuje potenciál konečne naplniť dlhotrvajúci sľub vlády o zvýšení úrovne, ak sa bude jednať o schému pre celé Spojené kráľovstvo.“

“Treba si vziať ponaučenie z minulosti, bude dôležité, aby sa tieto zóny uprednostnili hneď od začiatku, inak môžu jednoducho presunúť rast a investície z jednej oblasti do druhej bez vytvárania novej ekonomickej aktivity.”

Samuel Tombs, hlavný ekonóm Spojeného kráľovstva z firmy Pantheon Macroeconomics, uviedol, že domácnosti s nízkymi príjmami budú po zmenách na tom horšie, pretože budú mať zo zníženia daní obmedzené výhody, ale budú tvrdo zasiahnuté rastom dovozných nákladov spôsobeným nižšou hodnotou britskej libry.

Na Twitteri uviedol: “Súčasná úroveň britskej libry poukazuje na 0,5% zvýšenie inflácie (CPI) v roku 2024, v rámci dovozných cien.“

Medzitým Torsten Bell, výkonný riaditeľ think-tanku Resolution Foundation, uviedol, že tieto politiky sú „jednoducho ohromujúcim znížením daní pre bohatšie domácnosti“.

 

Zdroj: CNBC

Facebook komentár