OSN_zvazuje_svetovu_dohodu_o_obmedzeni_rybolovu_na_mori

Dohoda bude ustanovená v roku 2020.

  • Členské štáty OSN začnú formálne rokovania, od ktorých sa očakáva, že do roku 2020 prinesú dohodu o ochrane šíreho mora
  • Rokovania sa zúčastní minimálne 141 zo 193 členov OSN
  • Dohoda ustanoví ochranné oblasti, sprísni rybolov a určí kvóty na úlovky

Po skoro viac ako desiatich rokoch diskutovania v Organizácii spojených národov (OSN), o vodách na otvorenom mori (ktoré sa nachádzajú mimo jurisdikcie akejkoľvek krajiny) môžu začať s ochranou životného prostredia, na určených miestach. Začiatkom roku 2018 väčšina štátov OSN začne diskutovať o dohode na ochranu otvoreného mora, pred znečistením a inými vplyvmi ľudí.

Najmenej 141 zo 193 členov OSN začnú formálne rokovania, od ktorých sa očakáva prínos dohody na ochranu morí, pre rok 2020.

„Je úžasné mať taký silný náznak podpory a celosvetového uznania, ktorý tak potrebujeme k ochrane morskej biodiverzity v oblastiach za národnou jurisdikciou – čo reprezentuje oblasti ktoré pokrývajú takmer polovicu našej planéty“. Toto uviedla Peggy Kalasová, koordinátorkou skupiny High Seas Alliance, ktorá sa rokovaní zúčastní.

Súvisiace: 7. najväčšou ekonomikou v hodnote $ 24 biliónov sú naše oceány

Zmluva by tak ustanovila ochranné oblastí a určila kvóty na úlovky.

Otvorené moria tvoria zhruba 58% našich oceánov. Tiahnu sa od tropických oblastí po póly, od povrchových vôd do hlbokého mora. Napriek tomu, že sú hosťom významnej časti biodiverzity našej planéty, veľmi málo sa vie o hrozbách, ktoré tieto oblasti ovplyvňujú.

Podľa High Seas Alliance, len 5% z oblastí na otvorenom mori bolo preskúmaných, pretože mnohé výskumy sa zameriavajú najmä na pobrežné oblasti.

Je to čiastočne spôsobené faktom, že hlavnými zdrojmi znečistenia oceánov sú chemikálie ako napríklad pesticídy a hnojivá, ktoré sú vyrobené a používané vo vnútrozemí a nakoniec si vždy, vo forme chemického odtoku nájdu cestu do otvoreného mora.

Vzdialené ale zraniteľné

OSN_zvazuje_svetovu_dohodu_o_obmedzeni_rybolovu_na_mori_1

Na miestach ktoré boli objavené ľuďmi, už od prvej chvíle, sú ľudské vplyvy evidentné. Aulani Wilhelmová – viceprezidentka Conservation Internatiol, pre Futurism hovorila o nedávnej expedícii spoločnosti Hawaii Undersea Research Lab, ktorá odhalila ničivé vplyvy na niektoré z najstarších útesov a podmorských hôr od vlečných zariadení, sietí a kilometrov rybárskych línií.

Poznamenala: „Takéto systémy zamerajú útesy do 150 metrov od povrchu oceánu“, … „Tieto koraly sa vyskytujú v súmraku oceánu – hlbšie, než tam kde dosiahne potápanie a plytšie, než to čo je typický sprístupnené ponorom.“

Wilhemová ďalej uviedla, že ak dohoda bude schválená, mohla by ochrániť niektoré z najzraniteľnejších a potenciálne nadmerne využívaných zdrojov oceánov, hlavne hlbokomorské ekosystémy a podmorské vody.

Ochránením týchto oblastí, ktoré sú označené Medzinárodnou úniou pre ochranu prírody (IUNC) za najvyššiu prioritu v oblasti výskumu a ochrany, vyššiu úroveň ochrany by mohla priniesť bezpečnosť potravy a odolnosť voči zmene klímy.

Praktické výzvy

Ochrancovia prírody uznávajú, že dať dokopy množstvo krajín s rozdielnymi záujmami a prioritami je určite výzvou. Ale dobrou správou je, že tieto modely už existujú v menšom rozsahu a lekcie získané z národných skúseností môžu byť použité na informovanie o ochrane otvoreného mora.
Podľa Wilhelmovej, ak dohoda bude podpísaná, skutočná práca môže začať.

Súvisiace: V roku 2050 by oceány mohli mať viac plastu, ako rýb!

Krajiny podľa nej navrhli rozsiahle riadené oblasti na ochranu oceánskych zdrojov, v rámci národných hraníc. Podobné opatrenia bude potrebné rozvinúť medzi viacerými krajinami pre prioritné oblasti na otvorenom mori, vrátane výskumu, monitorovania, dozoru a presadzovania.

Marco Affronte, ktorý je poslancom Európskeho parlamentu a bývalým vedeckým poradcom v Taliansku uviedol: „Je jasné, že realizačná fáza bude extrémne chúlostivá.“

Poznamenal: „Ak to bude dané do rúk členských štátov, vnímam to trochu skepticky“, …“ V rovnakom čase to bude predstavovať silný signál povedomia o tom, čo pre naše oceány robíme“.

Preložila: Sláva Kromková

 

Zdroj: BBC, WSJ

Facebook komentár