Uz_takmer_50_percent_koralov_sveta_vymrelo_ale_sa_ich_vedci_pokusaju_obnovit

Koraly sú podľa mnohých veľmi čudné stvorenia – napriek tomu, že sa správajú ako rastliny, sú to v skutočnosti zvieratá.

Tieto zvieratá tvoria základ pre zdravie našich oceánov a ich existenciu v stave, ako ich poznáme dnes.
Práve preto sú koraly pre ľudí oveľa dôležitejšie, ako si možno myslíme. Napriek tomu ich nechávame umierať. Podľa niektorých štatistík za posledných 30 rokov vymrelo až 50% koralov. Znečistenie, ktoré prichádza z miest a fariem, ale aj rybárske praktiky, ničia koralové útesy. Najhoršie ale je postupné otepľovanie planéty, prostredníctvom ktorého oceány absorbujú obrovské množstvo tepla a oxidu uhličitého. Znamená to, že sa otepľujú a okysľujú rýchlejšie ako sa koraly vedia prispôsobiť.

Toto všetko môže mať obrovské následky. Štúdia, ktorú nedávno uskutočnili, popisuje 31 spôsobov, ako morský ekosystém pomáha ľuďom. V zozname sú veci, ktoré sú úplne zrejmé, ako napríklad jedlo pre ľudí či turizmus, ale aj menej zreteľné, no rovnako dôležité, ako fakt, že 50% vzduchu, ktorý dýchame, pochádza zo zdravého oceánu.

Koralové útesy pokrývajú menej ako 1% oceánskeho dna, napriek tomu v jeho blízkosti prežije určitú časť života až 25% známych druhov rýb. Aj táto funkcia robí z koralov nevyhnutnú súčasť oceánov. Ekonomická hodnota, ktorú koraly predstavujú pre svet každým rokom, sa vyčíslila na 30375 miliárd dolárov. Niektorí vedci ale tvrdia, že sú tieto sumy príliš nízke.

Súvisiace:
V roku 2050 by oceány mohli mať viac plastu, ako rýb!
Táto plávajúca plošina môže prefiltrovať plasty z našich znečistených oceánov

Takže dôvody zachrániť koraly sveta sú naozaj naliehavé. Z dlhodobé pohľadu ľudstvo musí spomaliť globálne otepľovanie, aby sa teplota a kyslosť oceánov nezvyšovala, ale vedci vytvorili aj cesty ako pomôcť mŕtvym koralovým útesom, aby sa rýchlejšie zregenerovali.

Biológovia našli spôsob ako vytvoriť nové koraly v špeciálnych laboratóriách alebo podmorských farmách tak, aby rástli rýchlejšie ako vo svojom prirodzenom prostredí. Vedcom sa podarilo identifikovať aj niekoľko druhov koralov, ktoré sú odolnejšie voči teplote a kyslosti vody a snažia sa zamerať na ich rozmnoženie. Ich cieľom je opätovné oživenie koralových útesov týmito umelo vypestovanými koralmi.

Prečítajte si postup, ako to robia.

Rozkonárené koraly sa podobajú na zvieracie parohy a podľa toho dostali niektoré z nich pomenovanie. Tieto koraly predstavujú veľmi dôležitú súčasť životného prostredia, no napriek tomu ich nechávame odumierať.

Uz_takmer_50_percent_koralov_sveta_vymrelo_ale_sa_ich_vedci_pokusaju_obnovit_1

 

Organizácia na obnovenie koralov, ktorá sídli v Key Largo na Floride, vyvinula techniku na znovu-oživenie koralov, ktorá spočíva v tom, že potápači pripevňujú kúsky koralov k podmorským “stromom” poskladaným z PVC rúr.

Uz_takmer_50_percent_koralov_sveta_vymrelo_ale_sa_ich_vedci_pokusaju_obnovit_2

 

Koraly na týchto umelých stromoch rastú asi štyrikrát rýchlejšie ako by rástli na kamennom útese.

Uz_takmer_50_percent_koralov_sveta_vymrelo_ale_sa_ich_vedci_pokusaju_obnovit_3

 

Keď tie kúsky narastú do dostatočnej veľkosti, potápači ich presadia na útesy, kde môžu ďalej rásť a množiť sa.

Uz_takmer_50_percent_koralov_sveta_vymrelo_ale_sa_ich_vedci_pokusaju_obnovit_4

 

Ďalší druh koralov, takzvané masívne koraly, ktoré sa podobajú na balvany a rastú ešte pomalšie, sú tiež nevyhnutné pre život útesov, avšak aj tie vymierajú.

Uz_takmer_50_percent_koralov_sveta_vymrelo_ale_sa_ich_vedci_pokusaju_obnovit_5

 

Vedci v laboratóriu Mote Marine vo Florida Keys osadili kúsky týchto masívnych koralov do obrovských tankov, v ktorých majú ideálne podmienky na rýchly rast.

 

Uz_takmer_50_percent_koralov_sveta_vymrelo_ale_sa_ich_vedci_pokusaju_obnovit_6

 

Väčšie vzorky koralov sa rozkroja diamantovou pílou na mikro kúsky, z ktorých každý obsahuje jeden ucelený organizmus koralu, nazývaný polyp.

Uz_takmer_50_percent_koralov_sveta_vymrelo_ale_sa_ich_vedci_pokusaju_obnovit_7

 

Keď tieto kúsky narastú, opäť za rozdelia na kúsočky a vložia do tankov, aby opäť narástli. Tento proces sa opakuje, kým nemajú obrovské množstvo malých koralov z jedného organizmu.

Uz_takmer_50_percent_koralov_sveta_vymrelo_ale_sa_ich_vedci_pokusaju_obnovit_8

 

Potápači potom umiestnia tieto malé kúsky na odumretý koralový “balvan” na útese, kde sa spoja a vytvoria nový masívny koral.

Uz_takmer_50_percent_koralov_sveta_vymrelo_ale_sa_ich_vedci_pokusaju_obnovit_9

 

Tento proces rozmnožovania pomáha pri obnovovaní koralov a trvá to iba pár rokov, oproti tomu, že v prirodzenom prostredí by im to trvalo 100- 200 rokov.

Uz_takmer_50_percent_koralov_sveta_vymrelo_ale_sa_ich_vedci_pokusaju_obnovit_10

 

Akokoľvek sú ale tieto techniky efektívne, stále sa musíme snažiť bojovať s príčinami vymierania koralov.

Uz_takmer_50_percent_koralov_sveta_vymrelo_ale_sa_ich_vedci_pokusaju_obnovit_11

Tieto techniky nám dokazujú, že je možné navrátiť život koralovým útesom. Platí to ale iba v prípade, že oceány budú poskytovať vhodné životné prostredie. Čiže z dlhodobého hľadiska sa musíme my, ľudia, zamyslieť nad nadmerným produkovaním emisií, ktoré spôsobuje prehrievanie a znečistenie oceánov.

Preložila: Andrea Andresz

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: NYTimes, MSN

Facebook komentár