Populacia_Europy_a_Ameriky_starne_neuveritelne_rychlo_2017

Počnúc problémami, akými sú pokles miery plodnosti až po pretrvávajúce komplikácie vyplývajúce zo slávnej čínskej “Politika jedného dieťaťa”, existuje mnoho demografických výziev, s ktorými sa musí svet v nasledujúcich rokoch vyrovnať.

Jedným z problémov mimoriadneho významu – prinajmenšom v Európe a Amerike – je rýchlo starnúca populácia. Potenciálne dôsledky narastajúceho stredného veku populácie zahŕňajú nižší pomer samostatnosti, rastúce náklady na zdravotnú starostlivosť a výrazné zmeny ekonomík a štruktúry miest.

Európa: vynikajúci príklad

Predtým sme diskutovali o nemeckom demografickom útese, ale nielen Nemecko bude ovplyvnené rýchlo starnúcou populáciou.

Populacia_Europy_a_Ameriky_starne_neuveritelne_rychlo_2017_mapa
Vyššie umiestnená animácia experta na vizualizáciu údajov Arona Strandberga ukazuje priemerný vek európskych krajín, v rozmedzí rokov 1960 až 2060.

Počnúc obdobím spred asi desiatich rokov môžete vidieť, že OSN očakáva, že stredný vek v niektorých európskych krajinách začne dosahovať 50 rokov alebo viac. Tento trend zahŕňa krajiny ako Španielsko, Taliansko, Portugalsko a Grécko, neskôr Nemecko, Poľsko, Bosnu a Chorvátsko.

Veľká Británia, Francúzsko, Írsko, Škandinávia a bývalé sovietske krajiny budú mladšie – ale len mierne. Do roku 2060 bude medián veku v týchto miestach predstavovať vek od skorých štyridsiatich rokov až po ich polovicu.

Amerika

Populácie v Severnej a Južnej Amerike starnú taktiež rýchlo, ale nie až takým tempom ako v Európe.

Tu je podobná mapa Ameriky, ktorá poukazuje na stredný vek medzi rokmi 1960 a 2060, založený na projekciách OSN.

Populacia_Europy_a_Ameriky_starne_neuveritelne_rychlo_2017_mapa_1
Najmä v Chile a Brazílii smeruje trend k vyššiemu veku. Kanada taktiež veľmi nezaostáva, s očakávaným stredným vekom 45 rokov v roku 2060. Zaujímavosťou je, že u Spojených Štátov sa očakáva, že do roku 2060 dosiahne stredný vek 42 rokov, čo je nižšie ako takmer všetky západné krajiny.

Zatiaľ čo vo svetle týchto údajov vyzerajú USA mladšie, krajina bude stále rovnako trpieť ekonomickou záťažou od starnúcej populácie. V skutočnosti sa očakáva, že populácia Američanov starších ako 65 rokov sa v nadchádzajúcich troch desaťročiach takmer zdvojnásobí zo 48 miliónov na 88 miliónov.

Preložil: Martin Hrinda

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Visual Capitalist

Facebook komentár