Rekordne-teplo-Akcie-vitazov-a-porazenych

Keďže Američania a ďalšie krajiny sveta sa zúfalo snažia ochladiť, niektoré akcie rastú spolu s teplotou.

Akcie spoločností, ktorých výrobky pomáhajú ochladzovať domácnosti, získali v čase, keď Spojené štáty a iné oblasti sveta zasiahli rekordné teploty. Akcie spoločnosti Carrier Global tento mesiac vyskočili o 10,6 %, Whirlpool vzrástla o 4,8 % a Aaon pridala 8,3 %.

Tieto zisky prekonali výsledky všeobecného akciového indexu S&P 500, ktorý v rovnakom období vzrástol len o 2,7 %.

Američania a ostatní ľudia vo svete sa zásobujú klimatizáciami, ventilátormi a ďalšími výrobkami, ktoré im pomáhajú bojovať s horúčavami. Podľa údajov spoločnosti Jungle Scout, ktorá poskytuje údaje a analýzy pre predajcov na Amazone, sa predaj klimatizácií na Amazone počas 30 dní do 14. júla zvýšil o 248 %. Predaj ventilátorov sa zvýšil o 60 %.

Akcie nápojových spoločností taktiež vzrástli, pretože ľudia siahajú po niečom osviežujúcom. Akcie spoločnosti Molson Coors si tento mesiac pripísali takmer 5 % a Constellation Brands až 8,8 %.

Z nárastu teplôt profitovali aj akcie firiem z oblasti zemného plynu, keďže Američania vo veľkom zapínajú svoje klimatizácie. Spoločnosť Cheniere Energy si za posledný mesiac pripísala 3,2 %, Devon Energy posilnila o 4,6 % a Coterra Energy vzrástla o 4,6 %.

“Vlna horúčav, ktorú veľká časť Spojených štátov zažíva, je pre akcie zo sektoru zemného plynu skvelá, pretože po celej Amerike sú elektrárne vedené na zemný plyn, ktoré sa zapínajú práve počas dopytu v rámci špičky, aby pomohli zabezpečiť dodatočnú elektrinu,” ako sa uvádza v poznámke Louisa Navelliera, predsedu spoločnosti Navellier & Associates.

Napriek tomu extrémne počasie spôsobuje mnohým spoločnostiam veľké problémy.

Letecké spoločnosti toto leto zrušili tisíce letov z dôvodu vlny horúčav, ale aj kvôli silným dažďom, búrkam, dymu z lesných požiarov a iným poveternostným udalostiam.

Akcie leteckej spoločnosti United Airlines, ktorá zaznamenala vyšší počet zrušených letov v porovnaní so svojimi kolegami v odvetví, klesli za mesiac o 0,4 %. Akcie spoločnosti JetBlue Airways stratili 2,4 %.

Extrémne výkyvy počasia by mohli spôsobiť problémy aj poľnohospodárskym spoločnostiam, keďže silné dažde zaplavujú polia s úrodou a rekordné teploty spôsobujú, že poľnohospodári sú vystavení vyššiemu riziku ochorení a úmrtí súvisiacich s teplom.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNN

Facebook komentár