Online-trzby na-Black-Friday-dosiahli-novy-rekord

Spotrebitelia tento rok počas Black Friday (Čierneho Piatku) v rámci online nákupov minuli rekordných 9,12 miliardy dolárov, ako vyplynulo z dát spoločnosti Adobe, ktorá sleduje tržby na webových stránkach predajcov.

(Black Friday je piatok po Dni vďakyvzdania v Spojených štátoch. Čierny piatok sa považuje za začiatok predvianočnej nákupnej horúčky.)

Celkové online nákupy teda v tomto nákupnom piatku po Dni vďakyvzdania dosiahli medziročné navýšenie o 2,3 % a hlavným prispievateľom bola elektronika, keďže online predaj v porovnaní s priemerným dňom v októbri dosiahol navýšenie predajov až o 221 % (ako uviedla Adobe). Hračky boli ďalšou obľúbenou kategóriou pre nakupujúcich, a to až o 285 %, rovnako ako cvičebné pomôcky s nárastom o 218 %.

Mnoho spotrebiteľov na Čierny piatok využilo flexibilné zľavy a výhodné ponuky, pretože naďalej zápasia s vysokými cenami a infláciou. Ponuky v štýle “Kúp teraz a plať neskôr“ sa od 19. novembra zvýšili o 78 % v porovnaní s minulým týždňom a tržby z ponuky “Kúp teraz a plať neskôr“ za rovnaké obdobie dosiahli navýšenie o 81 %.

Súvisiace: Black Friday: Nakupujúci sa stále prispôsobujú inflácii

Na základe dát, niektoré z najhorúcejších položiek tohto roka zahŕňali herné konzoly, drony, Apple MacBooky, produkty značky Dyson a produkty určené pre hranie ako Fortnite, Roblox, Bluey, Funko Pop! a Disney Encanto.

Nakupujúci na Black Friday prekonali rekord aj v mobilných objednávkach, keďže 48 % online predajov sa uskutočnilo na smartfónoch, čo oproti minulému roku predstavuje nárast o 44 %.

Rekordné výdavky prichádzajú hneď za silným dňom v rámci nákupov na Deň vďakyvzdania, v ktorom spotrebitelia v rámci online nákupov minuli rekordných 5,29 miliardy dolárov, čo je medziročný nárast o 2,9 %. Podľa spoločnosti Adobe nakupujúci zvyčajne za deň minú približne 2 až 3 miliardy dolárov.

Pre maloobchodníkov môžu byť tieto čísla sľubným ukazovateľom v rámci najbližších týždňov. Skoršie očakávania ohľadom predajov v rámci sviatočného nakupovania boli stlmené a skupiny ako Target, Macy’s, Nordstrom a ďalší maloobchodníci koncom októbra a začiatkom novembra v rámci predajov hlásili útlm. Spotrebiteľský sentiment sa za posledný mesiac taktiež oslabil, keďže inflácia sa pohybovala v blízkostí maxím v období štyroch desaťročí.

Aj keď sa Black Friday (Čierny piatok) skončil, podľa správy spoločnosti Adobe, aktivita elektronických obchodov zostala silná aj cez víkend. Adobe očakáva, že spotrebitelia v sobotu minú 4,52 miliardy dolárov a v nedeľu 4,99 miliardy dolárov a to všetko pred najväčším dňom online nakupovania v roku – Cyber Monday.

Tento rok sa očakáva, že Cyber Monday podľa Adobe prinesie výdavky vo výške 11,2 miliardy dolárov, čo je medziročný nárast o 5,1 %.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár