Rio_Tinto_odovzdava_objav_diamantov_indickej_vlade_2017

Rio Tinto odovzdá potenciálne lukratívny diamantový projekt späť Indií.

Celosvetová ťažobná spoločnosť počas dnešného dňa poznamenala, že vráti svoj projekt “Bunder” indickému štátu Madhjapradéš potom, čo boli zvýšené obavy z vplyvu ťažby drahokamov na životné prostredie.

Diamantový projekt Bunder by podľa spoločnosti Rio Tinto mal obsahovať odhadovaných 27,4 milióna karátov. Ak by sa stal zrealizovateľným, z tohto stredného indického štátu by sa tak stal jeden z najväčších top 10 diamantových oblastí na svete.

Rio Tinto objavila toto nálezisko diamantov v roku 2004, ale čoskoro narazila na odpor od ekologických aktivistov a príslušných ekologických dopadov ťažby pre miestne skupiny. Projekt sa nachádza v blízkosti biokoridoru, kde žijú tigre.

Vládna komisia odhaduje, že realizácia tohto projektu by podľa špecifikácií spoločnosti Rio Tinto vyžadovala výrub 500 000 stromov. Namiesto toho navrhli, že táto podzemná baňa by bola postavenou tak, aby vedela minimalizovať poškodenie životného prostredia.

Ale aj to by bolo nákladné a Rio Tinto v auguste oznámila, že z projektu odstupuje.

Gunjan Aggarwal, ktorý je analytik v spoločnosti CRU v Bombaji so zameraním na banícky priemysel poznamenal: “Ťažba by zvýšila náklady na projekt 2-násobne až 3-násobne.”

Dodal: “Vďaka nižším cenám diamantov, to vyzerá že Rio Tinto sa rozhodla, že výška investície by bola príliš vysoká.”

Vládne plány okolo tohto projektu zatiaľ nie sú jasné. Rio Tinto uviedla, že vláde odovzdá všetku pôdu, továrne, vzorky diamantov, zariadenia a dopravné prostriedky. Taktiež ponúkla pomoc pri dražbe, ak by sa vláda rozhodla predať projekt.

Súvisiace:
Spoločnosť našla 400-karátový diamant a jej akcie raketovo stúpali
DiCaprio a miliardári investujú do zaujímavého startupu z oblasti diamantov

Rio Tinto oznámila, že jej rozhodnutie upustiť od projektu bolo založené na komerčných aspektoch. Snaží sa zefektívniť svoju prevádzku a ušetriť peniaze.

Fiona Cincotta, ktorá je analytičkou spoločnosti City Index uviedla: “Tento krok má pre Rio Tinto naozaj zmysel,” … “U firmy, ktorá sa zameriava na znižovanie nákladov, tým že sa snaží dostať späť do svojho hlavného predmetu podnikania a znížiť dlh, likvidácia tejto diamantovej bane nachádzajúcej sa v ekologicky citlivej oblasti nie je zas tak prekvapivá.”

Rio Tinto na rozvoj bane mala v pláne minúť 500 miliónov dolárov. Spoločnosť neuviedla aké by boli náklady na projekt, ale analytici poskytli čísla v rozmedzí 125 až 300 miliónov dolárov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, FoxBusiness

Facebook komentár