Jedna z najväčších svetových ťažobných spoločností sveta, čelí z USA razantným odpisom.

BHP Billiton oznámila “smutné” odpisy v hodnote 7,2 miliardy dolárov, keďže jej americká divízia z oblasti ropy a zemného plynu čelila negatívam z prepadu cien.

Anglo-austrálska ťažobná spoločnosť uviedla, že vo svojom podnikaní v USA vykoná zníženie počtu súprav na 5, zo 7 v súčasnosti. Práve pred rokom mala v USA, v prevádzke 26 plošín.

Generálny riaditeľ Andrew Mackenzie vo vyhlásení uviedol: “Trhy ropy a zemného plynu boli výrazne slabšie, ako očakávanie priemysľu,” … “Reagovali sme naozaj rýchlo a dramaticky sme znížili naše prevádzkové a investičné náklady.”

Akcie spoločnosti BHP Billiton po jej vyhlásení v Londýne dnes klesali o 5,8%.

Súvisiace: 
Ropný magnát z USA: Saudovia urobili “chybu za bilión”
Cena ropy klesla pod $ 30 za barel – prvýkrát za 12 rokov

Spoločnosť taktiež uviedla, že zanalyzuje svoje investičné a rozvojové plány pre zvyšok roka 2016.

Okrem kolapsu cien komodít, BHP taktiež čelí tlaku po nehode priehrady v Brazílii, kedy bolo zabitých najmenej 16 ľudí a spôsobila jednu z najhorších ekologických katastrof v histórii krajiny.

Alastair McCaig, ktorý je analytikom v spoločnosti IG v poznámke pre klientov napísal: “Samostatné odpisy by boli dosť negatívne, ale v kombinácii s katastrofou v Brazílii, financie spoločnosti čelia naozaj veľkej skúške.”

BHP v USA do sektora ropy a zemného plynu v rokoch 2011 a 2012 (začiatok boomu v oblasti bridlí) investovala 20 miliárd dolárov. Ale hodnota týchto aktív sa spolu s cenami ropy zrútila.

Cena ropy za 18 mesiacov prepadol z viac ako 100 dolárov za barel, pod 30 dolárov. Spoločnosti ako BHP čelia naozaj ťažkým časom.

V celom odvetví, krach bol oneskorený projektov v hodnote takmer 400 miliárd $ a zažal vlnu bankrotov. Až 130.000 pracovných miest v energetickom priemysle v USA zmizlo v roku 2015.

Zdroj: Reuters, Bloomberg

Facebook komentár