Preco_Europa_stale_nemoze_riskovat_so_svojimi_dodavkami_ruskeho_plynu

Po otrave opozičného vodcu Alexeja Navaľného bola budúcnosť (takmer) kompletného plynovodu, ktorý sľubuje, že posilní kontrolu ruských dodávok energie v Európe, spochybnená .

Nemecká vláda nevylúčila dôsledky pre plynovod Nord Stream 2, ktorý sa usiluje tlačiť na Kremeľ, aby získala informácie o otrave, ale analytici však tvrdia, že takýto krok by čelil mnohým právnym výzvam a ohrozil by najlacnejšie dodávky plynu pre Európu. Navaľnyj sa lieči v berlínskej nemocnici po tom, ako ho letecky previezli zo sibírskeho mesta Omsk.

Rusko bolo v minulom roku najväčším dodávateľom zemného plynu do Európskej únie a podľa Európskej komisie predstavuje až 38% dovozu tejto suroviny. Odborníci tvrdia, že obmedzenie ponuky by malo za následok zvýšenie cien pre spotrebiteľov v celej Európskej únii.

Európska únia sa podobnej situácií už nachádzala. Blok sa zaviazal znížiť svoju závislosť na ruskom plyne po tom, čo Moskva anektovala časť Ukrajiny v roku 2014, ale objem dovezeného zemného plynu sa medzi rokmi 2016 a 2018 zvýšil, následne v priebehu minulého roka mierne poklesol. Nemecko stále dováža viac ako polovicu svojho zemného plynu z Ruska, ktoré je tiež popredným dodávateľom ropy a uhlia do Európskej únie.

Rusko má najväčšie zásoby zemného plynu na svete a je najväčším vývozcom plynu na svete. Hlavným účelom ropovodu s označením Nord Stream 2, ktorý spája Rusko s Nemeckom cez Baltské more, je znížiť závislosť od prepravných trás cez Ukrajinu, kde sú rokovania čoraz ťažšie kvôli ozbrojenému konfliktu v tejto krajine.

Podľa webovej stránky, ropovod Nord Stream 2 bude mať nový pobaltský plynovod kapacitu na splnenie zhruba jednej tretiny budúcich požiadaviek Európskej únie pre dovoz plynu. Jediným akcionárom projektu je ruský, štátom kontrolovaný plynárenský gigant Gazprom.

Zatiaľ čo Európa má niekoľko ďalších zdrojov dodávok plynu, vrátane skvapalneného zemného plynu (LNG) z USA, podľa Jamesa Hendersona, ktorý je riaditeľom programu výskumu zemného plynu na Oxfordskom inštitúte pre energetické štúdie, uviedol, že „Rusko má k dispozícií rozsiahle objemy a je jednoznačne konkurenčné, na základe čoho zákazníci kupujú túto surovinu najmä od nich.“

Henderson dodal, že Európa by sa mohla rozhodnúť úplne prestať nakupovať plyn z Ruska, o čo sa snažia Poľsko a Litva, ceny by však mali rásť. Podľa odhadu spoločnosti Wood Mackenzie by ropovod Nord Stream 2, ktorý by mal byť podľa plánu spustený už v priebehu budúceho roka, mal znížiť náklady na plyn v Európe zhruba o 25% v porovnaní so scenárom, v ktorom by sa od projektu upustilo.

Viceprezident pre americkú divíziu spoločnosti Wood Mackenzie – Ed Crooks, uviedol: „To by bola samozrejme dobrá správa pre európskych spotrebiteľov plynu, ale menej vítaná pre spoločnosti, ktoré sa snažia vyvážať LNG z USA.“

Ide o obchodné záujmy

USA už vykonali uvalenie sankcií na subjekty zapojené do programu Nord Stream 2, čo podľa nich poškodzuje energetickú bezpečnosť Európskej únie.

Sú znepokojení tým, že plynovod posilní dominanciu Ruska na európskom trhu s plynom, čo mu prinesie neprimeraný vplyv v regióne a vytlačí amerických vývozcov LNG.

Ukrajina je zároveň kľúčovým spojencom USA a od Ruska získava poplatky za tranzit plynu, čo vedie k obavám, že by plynovod mohol destabilizovať situáciu v krajine a narušiť rozvoj trhu s plynom v strednej a východnej Európe.

Návrh zákona odsúhlasený oboma stranami, predstavený v americkom Kongrese v mesiaci jún si kladie za cieľ rozšíriť sankcie proti spoločnostiam zapojeným do projektu a je dokonca z 90% pripravený.

Henderson uviedol že Nemecko, ktoré v minulosti vždy prišlo s argumentami proti pozícií USA, by mohlo hroziť sankciami pre spoločnosti zapojené do ropovodu Nord Stream 2, ako vyjednávací argument pri vyšetrovaní otravy Navaľného, ale to by malo negatívne dôsledky pre mnoho európskych podnikov.

Sú medzi nimi dve veľké nemecké firmy – energetická spoločnosť Uniper a skupina Wintershall DEA, ktoré plynovod financovali. Medzi ďalších poskytovateľov pôžičiek patria francúzska energetická spoločnosť Engie, rakúska priemyselná firma OMV a Royal Dutch Shell.

Podľa Nemeckej východnej obchodnej asociácie, európske spoločnosti do projektu už investovali 5 miliárd eur (5,9 miliárd dolárov) a v prípade akýchkoľvek pokusov zabrániť jeho dokončeniu by mohli vzniknúť značné nároky na náhradu škody.

Carole Nakhle, generálna riaditeľka londýnskej energetickej konzultačnej spoločnosti Crystol Energy, uviedla: „Obchodné záujmy sa na tomto konkrétnom fronte môžu ukázať výraznejšie, ako politické záujmy.“

Z politického hľadiska by bolo tiež možné sankcionovať aktivity okolo plynovod, pretože jeho podporovatelia, spoločne s Gazpromom investovali do predchádzajúceho projektu plynovodu Nord Stream, ktorému predsedá bývalý nemecký kancelár Gerhard Schröder.

Nakhle dodala, že Rusko by bolo zasiahnuté, ak by sa Európa zamerala na vyriešenie svojho obchodu s energiou. Európska únia je jej najdôležitejším trhom a spoločnosť Gazprom si udržala podiel na trhu ponúkaním cenových zliav a flexibilnejších zmlúv mnohým svojim zákazníkom.

„Plány expanzie okolo plynovodu Gazpromu, najmä Nord Stream 2, závisia od predpokladu konkurencieschopnosti, ako aj strategickej túžby po prístupe na hlavné európske trhy,“ … „Avšak ďalšie nové plynovody do Európy, ako aj flexibilita a variabilné náklady na LNG pravdepodobne obmedzia strednodobú úlohu ruského plynu.“

Vzhľadom na rozmanitosť dodávok plynu do Európskej únie sú obavy o energetickú bezpečnosť „prehnané“… „Zrušenie projektu by však bolo „dramatickým krokom.““

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Bloomberg

Facebook komentár