Rusko_nechce_byt_monopolom_v_dodavkach_plynu_do_Europy

Rusko nemá žiadnu túžbu vlastniť “monopol”, pokiaľ ide o dodávku plynu európskym spotrebiteľom. S týmto vyjadrením prišiel ruský minister energetiky – Alexander Novak.

Novak vrámci dnešnej konferencie v Moskve so zameraním na globálny trh s plynom poznamenal: “Existujú rozhovory o zákazoch, ktoré sa zavádzajú na dodávky ruského plynu, ale realita je iná,” … “V skutočnosti vidíme, že európski spotrebitelia majú väčší záujem o nákup ruského plynu.”

“Nemáme v záujme vlastniť monopol na ruskom trhu a nechceme vlastniť ani monopol na európskom trhu.”

Nord Stream 2

Novakove pripomienky prichádzajú v čase, kedy pokračujú práce na potrubí Nord Stream 2 – jednom z najspornejších energetických projektov Európy. Projekt plynovodu o objeme 11 miliárd amerických dolárov, priamo spája Nemecko s Ruskom.

Kritici však tvrdia, že plynovod, ktorý má byť položený v Baltskom mori, zvýši závislosť Európy od ruského plynu.

Rozvoj pod vedením Gazpromu umožní Moskve obchádzať Ukrajinu pri preprave plynu do Európy, pričom prúdenie plynu by podľa plánov malo začať koncom roka 2019.

Prezident Donald Trump predtým vyjadril svoj nesúhlas ohľadom plynovodu Nord Stream 2 a varoval západné spoločnosti, ktoré investovali do plynovodu, že sú vystavené riziku, keďže do budúcna by mali čeliť americkým sankciám.

“Spotrebiteľ by mal mať právo vybrať si, teda vybrať krajinu, ktorá dodáva plyn ako aj trasu svojich dodávok, a musia byť konkurencieschopné,” povedal Novak predtým, ako dodal, že Európa má jasný záujem o kúpu ešte väčších objemov plynu z Ruska aj napriek zvýšenému tlaku z Trumpovej administratívy.

Schopnosť Moskvy ohľadom uzavretia plynových kohútikov so zemným plynom, ktorú využil počas minulých sporov okolo cien predstavuje dlhodobý problém niekoľkých európskych štátov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC

Facebook komentár