Nemecko už reaguje na kroky Ruska a Putina.

Nemecko už reaguje na kroky Ruska a Putina.

Nemecko v utorok zastavilo certifikáciu plynovodu Nord Stream 2, určeného na privádzanie zemného plynu z Ruska priamo do Európy po tom, čo ruský prezident Vladimír Putin uznal odštiepenecké časti východnej Ukrajiny a nariadil vstup vojakov do regiónu.

Nemecký kancelár Olaf Scholz povedal, že jeho krajina neprijme uznanie dvoch samozvaných proruských separatistických regiónov v oblasti Donbasu na východe Ukrajiny a že Nemecko musí prehodnotiť situáciu týkajúcu sa Nord Streamu 2.

Scholz na tlačovej konferencii, poznamenal: “Vo svetle posledného vývoja musíme prehodnotiť situáciu, najmä pokiaľ ide o Nord Stream 2.“

Scholz ďalej uviedol, že požiadal nemecké ministerstvo hospodárstva, aby podniklo kroky, „aby sa zabezpečilo, že tento plynovod nemôže aktuálne získať schválenie a bez tohto schválenia Nord Stream 2 nevie fungovať“.

Súvisiace: Nord Stream 2 by mohol byť veľkou pákou proti Rusku

Dodal: “Príslušné odbory ministerstva hospodárstva urobia nové hodnotenie bezpečnosti našich dodávok vzhľadom na to, čo sa v posledných dňoch zmenilo.”

Nemecko bolo v minulosti obviňované, že nekonalo rozhodne v súvislosti s ruskou hrozbou pre Ukrajinu, ale v utorok Scholz povedal, že Európu čakajú „ťažké hodiny“ a dodal, že „takmer 80 rokov po skončení druhej svetovej vojny by sme mohli vidieť novú vojnu v rámci východnej Európy. Našou úlohou je odvrátiť takúto katastrofu a ešte raz vyzývam Rusko, aby prispelo svojím dielom.“

Plynovod v hodnote 11 miliárd dolárov je navrhnutý tak, aby zdvojnásobil množstvo plynu prúdiaceho z Ruska do Nemecka a bol dokončený koncom minulého roka. Nemecké regulačné orgány však ešte museli dať plynovodu “zelenú“, aby mohli oficiálne povoliť jeho prevádzku.

Putinov krok

V priebehu niekoľkých dramatických hodín, v pondelok večer Putin povedal, že Rusko uzná nezávislosť dvoch samozvaných a proruských republík, a potom povedal, že do regiónu pošle ruských vojakov na “mierovú” misiu.

Mnohí sa obávajú, že nasadenie jednotiek do takzvanej Doneckej ľudovej republiky a Luhanskej ľudovej republiky je predchodcom kompletnej invázie na Ukrajinu.

Trasa navrhovaného nového plynovodu Nord Stream 2, z Ruska do Európy.

Trasa navrhovaného nového plynovodu Nord Stream 2, z Ruska do Európy.

Nemecko sa v súvislosti s plynovodom Nord Stream 2 dostalo do ťažkej pozície, pričom mnohí predstavitelia v USA chcú, aby bol projekt zrušený alebo prísne sankcionovaný. Niektoré krajiny v Európe, najmä Poľsko a Ukrajina, sú hlasnými odporcami tohto plynovody a obávajú sa, že by Rusko získalo ešte väčšiu dominanciu nad európskym energetickým sektorom.

Ak by Nord Stream 2 skutočne pokračoval, Ukrajina by prišla o poplatky za tranzit plynu v hodnote miliónov dolárov, ktoré zarobila z existujúcich ruských plynovodov na svojom vlastnom území. USA by tiež chceli zvýšiť export skvapalneného zemného plynu do Európy. V súčasnosti EÚ dováža približne 40 % svojho plynu z Ruska.

Nemecko trvá na tom, že plynovod Nord Stream 2 je komerčný projekt, no nevyhnutne sa dostal do geopolitického napätia medzi Ruskom a Západom, ktoré vzrástlo odvtedy, čo Moskva na svojej hranici s Ukrajinou zhromaždila viac ako 100 000 vojakov.

Súvisiace: Nemecko: Západ chce nájsť energetické zdroje aj mimo Ruska

Hoci Kremeľ opakovane trval na tom, že neplánuje napadnúť Ukrajinu, jeho posledné kroky, ktoré uznali odtrhnutie, takzvané republiky a poslali tam vojakov a tanky (rozmiestnenie, ktoré sa podľa jedného ministra Spojeného kráľovstva už začalo) zvýšili obavy, že môže nasledovať invázia.

Ukrajina sa v posledných rokoch obrátila smerom k Európe a vyjadrila túžbu vstúpiť do EÚ a NATO, zatiaľ čo Rusko sa snažilo obmedziť a udržať svoj vplyv na bývalé sovietske štáty, ako je Ukrajina a Bielorusko, čo viedlo k výbušnej geopolitickej situácii.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, BI

Facebook komentár