Uprostred neistoty v USA a averzie k riziku na globálnych trhoch, výkon zlata sa ako tradičného bezpečného útočiska ukázalo nevýrazne. Napriek tomu jeden analytik počíta, že tento drahý kov môže v najbližších jedného až troch mesiacoch získať až 20 percent.

Sean Hyman, editor správy Ultimate Wealth Report uviedol, že dôvody pre býčí rast sú čiastočne založené na názore, že Janet Yellen-oá, ako predsedkyňa Federálneho rezervného systému pravdepodobne udrží jeho statné menové stimuly, ktoré vyvolajú infláciu a zvýšia dopytu po zlate, ako zaistenie proti inflácií.

Americký prezident Barack Obama v stredu nominoval Yellen-ovú – podpredsedkyňu FEDu, ktorá nahradí Bena Bernankeho, keď v januári odstúpi, ako vedúci predstaviteľ FEDu.

Hyman v Ázii počas štvrtka uviedol: “Zlato tradične dosahuje  návrat na predošle úrovne, a myslím, že dosiahne ďalší rast na úroveň 1 500 až 1 600 dolárov – v najbližších jedného alebo dvoch, alebo troch mesiacov.”

Prechod na 1 600 dolárov by zo súčasných úrovní okolo 1 302 dolárov za uncu znamenal nárast o takmer 23 percent.

Zlato uviazlo v úzkom rozmedzí zhruba medzi 1 280 dolárov až 1320 dolárov, pretože slepá ulička ohľadom rozpočtu vo Washingtone od 1. októbra vyvolala čiastočné odstavenie vlády. Za posledných 12. mesiacov  ceny zlata poklesli o 22 percent.

Bezpečné útočisko?

Neistota ohľadne patovej situácie vlády v USA  a obáv z blížiacej sa lehoty zvýšenia dlhového stropu podporili zlato. Ale drahé kovy nedostali rovnakú podporu, ako iné aktíva považované za bezpečné útočisko – japonský jen, ktorý tento týždeň voči americkému doláru dosiahol dvojmesačné maximum.

( Súviasiace : Najlepšie dni pre zlato sú pred nami )

Analytik Gaurav Sodhi povedal: “Tento pohyb v zlate má veľmi zvláštny vývoj“ … “Keby ste sa pred pár týždňami spýtali, čo by sa stalo v prípade súčasnej situácie, každý analytik by na zlato povedal, že by malo rásť vyššie, pretože historicky sa to stávalo v čase ekonomickej a politickej neistoty.”

Simona Gambarini, vedúca predstaviteľka výskumu v spoločnosti ETF Securities tento týždeň skôr uviedla, že investori zatiaľ vyčkávajú, na to čo sa týka zlata, najmä z dôvodu vývoja politickej situácie USA.

Hyman ďalej poznamenal, že nakoniec zlato by mali reagovať na nervozitu ohľadom blížiaceho sa dlhového stropu, rovnako ako výhľadu na vývoj americkej menovej politiky.

Ďalej dodal: “Yellen-ová bude mať rovnaké predstavy ako Bernanke. Takže peniaze budú tlačiť aj naďalej, pre ich stimuláciu ekonomiky a úrokové sadzby bude udržiavať na nízkej úrovni, keďže sa bude snažiť zvýšiť infláciu, čo bude vhodné aj pre prostredie komodít a zlé pre americký dolár.”

Zdroj: Forex.com

Facebook komentár