Väčšina ľudí sledujúcich dianie na finančných trhoch očakáva, že akonáhle Janet Yellenová prevezme v roku 2014 kormidlo FEDu, bude zápasiť s dvomi hlavnými úlohami: rozhodovanie o vhodnom načasovaní a intenzite zníženie kvantitatívneho uvoľňovania FEDu a rozvinutí enormných 4 biliónoch v bilancii (bez vytvárania rozsiahlych strát na hodnote portfólia). V skutočnosti sú obe úlohy niekoľko násobne ťažšie ako by si dokázal ktokoľvek pripustiť.

Na rozdiel od ostatných ekonómov, som vedel, že FED nebude v septembri znižovať QE, pretože ekonomika je ešte stále závislá na stimuloch. Znaky oživenia, ktoré zapríčinili, že investori a politici prekypovali nadšením boli len vďaka QE. Zastavenie QE by pravdepodobne vrátilo ekonomiku späť do ešte väčšej krízy ako bola tá pred spustením QE 1.

( Súvisiace: Môže FED predísť katastrofe v roku 2014 ? )

Vzhľadom na zlyhanie FEDu  v avizovanom začatí znižovania QE v posledných mesiacoch (keď to bolo vysoko očakávané) je prekvapivé, že stále veľa ľudí verí, že to odpália v prvom štvrťroku 2014. Ale ak sa FED nechopil akcie v septembri s Benom Bernankem pri kormidle ako aj netraumatizovanom národe ohľadom dlhového stropu a Obamovou reformou zdravotníctva, prečo by sme mali očakávať tvrdšie zaobchádzanie zo strany Janet Yellenovej? To platí najmä, keď si uvedomíte Yellenovej povesť ako extrémnej holubice a slabé dáta v posledných mesiacoch.

Posledné vyhlásenia FEDu hovoria len, že politika by sa mala “prispôsobiť” prichádzajúcim ekonomickým dátam a nepopisuje možnosť znižovania nákupov aktív. Nikdy nepovedal akým smerom má byť toto prispôsobovanie sa. Napriek tomu dospel trh k záveru, že jediné možné riešenie je znižovanie nákupov. Ale pravdepodobnejší je presne opačný záver. Vyhýbanie sa recesii je jediné, na čo sa FED sústredí a vždy sa to zrúti. Preto sú očakávania pre zníženie QE v roku 2014 skôr zbožné želania.

Ale to neznamená, že QE pobeží naveky. Raz príde čas kedy skončí, ale nie preto, že to FED bude chcieť, ale preto, že menové trhy mu nedajú na výber. Kríza dolára nakoniec prinúti ruku FEDu, a čím dlhšie to bude FED odkladať, tým viac škody v ekonomike táto politika plná chýb napácha.

( Súvisiace: FED okráda chudobných, aby dal bohatým )

Yellenovej druhá úloha bude rovnako nemožná. Vzhľadom k tomu, že QE začalo v roku 2010, má FED viac ako štvornásobné množstvo dlhopisov držaných v bilancii k vyše 4 biliónom dolárov štátnych dlhopisov a hypotekárnych záložných listov. Hromadením týchto skrytých zásob sa FED stal najväčším kupujúcim na oboch trhoch. Jeho nákupy tlačili na ceny týchto dlhopisov a držali úrokové sadzby na nízkych úrovniach tak pre spotrebiteľov ako aj podniky.

Keď bolo QE prvýkrát spustené, Ben Bernanke uisťoval slovami, že FED jedného dňa predá všetky dlhopisy, ktoré nakúpil. Ale ako sa bilancia FEDu nafukovala, viacerí na trhu sa začali obávať, že rozvinutie týchto obchodov by mohlo rozdrviť trh štátnych dlhopisov a hypotekárnych záložných listov. Bernanke rýchlo upokojil tieto obavy keď povedal, že FED nebude aktívne predávať, ale ich bude držať do splatnosti. To je však len pohodlný výmysel.

Ak ceny akcií alebo nehnuteľností začínajú vytvárať bublinu (čo si myslím, že sa už stalo), alebo ak inflácia stúpla alebo klesla mimo FEDom vymedzené pásmo (čo si myslím, že sa určite stalo), potom bude FED predávať dlhopisy, aby sa dostal na žiaduce úrovne.

( Súvisiace: Fed by mohol QE zvýšiť mesačne až na 1 bilión dolárov: Faber )

Prostredníctvom operácie Twist vymenil FED veľkú časť krátkodobých dlhopisov za dlhodobé. Je nepravdepodobné, že sa spomalí rast bublín alebo inflácie tým, že sa bude čakať na deň splatnosti dlhopisu. Tvrdenie rovnako neberie do úvahy skutočnosť, že Ministerstvo financií bude musieť predať nové dlhopisy, ktoré nahradia tie splatné. Nakoľko je FED hlavným nákupcom štátnych dlhopisov, pri pokuse o zmenšenie ich objemu ich bude musieť zahrnúť do svojej bilancie. Cyklus, ktorým sa len posúva doba splatnosti dlhu, vedie k tomu, že bilancia FEDu ostáva nezmenená.

Iba ak ostatní nákupcovia štátnych dlhopisov a hypotekárnych záložných listov zistia túto podivnú hru FEDu a FED potom zostane jediným hráčom. S ohľadom na tieto skutočnosti sa pýtam, ako môžeme očakávať, že Janet Yellenová skutočne zníži množstvo aktív, ktoré FED drží? Ona to nebude môcť urobiť a očakávania niečoho iného sú utópiou.

Čiže by sme sa nemali pýtať, kedy pani Yellenová začne so znižovaním stimulov a znižovaním bilancie FEDu. Namiesto toho by sme sa mali pýtať, ako bude trh reagovať, keď dôjde na výhovorky ohľadom oddialenia znižovania QE alebo keď sa nakoniec rozhodne rozšíriť QE skôr ako ho zníži. 

Preložil: Tomáš Bugeľ

Zdroj: Euro Pacific Capital

Facebook komentár