Zlato_prvykrat_v_historii_skoncilo_nad_cenou_$2000

Zlato počas včerajšieho obchodného dňa uzavrelo prvýkrát v histórií nad cenou 2 000 dolárov za uncu. Dokáže udržať svoje smerovanie na vyššie úrovne?

Najaktívnejší futures kontrakt na zlato na konci včerajšieho obchodného dňa získalo 34,70 dolárov alebo 1,7% na 2 021 dolárov, čo je najvyššia rekordná hodnota tohto cenného kovu. (Výkonnosť zlata však vyzerá nižšie, keďže striebro získalo 5,9% na 25,86 dolárov.)

Pritom sa nejedná o prekvapivý vývoj, ako toto aktívum v predstihu poukazuje na zvyšujúce sa obavy, keďže investori sa obávajú možného nárastu inflácie. Aj z dobrého dôvodu – Federálny rezervný systém naďalej nakupuje obrovské množstvo dlhopisov a vlády po celom svete míňajú rozsiahle objemy finančných prostriedkov.

Analytik spoločnosti RBC – Christopher Louney napísal: „Zlato sa ustálilo na svojich najvyšších hodnotách a jeho posolstvo je jasné: pozícia zlata naznačuje, že postoje investorov ku kovu sa zmenili, v dôsledku krízy v oblasti verejného zdravia, ekonomických turbulencií a extrémne uvolnených krokov v oblasti menovej politiky,“ … „Z dôvodu týchto rozsiahlych obáv existuje vysoká neistota a rozširuje sa politické aj geopolitické napätie. Z tohto dôvodu zlato naďalej veľmi dobre vstupuje do svojej úlohy, keďže je investormi „vnímané za bezpečný prístav”.”

Súvisiace: Najväčšie banky EÚ vyčlenili ďalšie miliardy na krytie strát

Môžu ešte ceny zlata stúpať?

Skúsme sa na to pozrieť z pohľadu matematiky, ktorú dal dohromady analytik spoločnosť BofA Securities Metal – Michael Widmer. Poznamenáva, že kombinácia amerického dolárového indexu pri hodnote 90 dolárov (v súčasnosti sa nachádza na hodnote 93,40 dolárov) a reálnych úrokových sadzieb pri hodnote mínus 2%, by zlato malo mať hodnotu 2 500 dolárov za uncu. Ak by dolárový index dosahoval hodnotu 85 a reálne úrokové sadzby by sa nachádzali na hodnote mínus 1,75% cena zlata by mala byť tiež na hodnote 2500 dolárov za uncu. Reálne sadzby sa v súčasnosti pohybujú okolo hodnoty mínus 1%.

Zjednodušene povedané, ak úrokové sadzby dolára upravené o infláciu budú aj naďalej klesať, cena zlata na hodnote 2 500 dolárov sa nezdá byť vylúčená.

Futures kontrakt nebol jediným finančným nástrojom spojeným s rekordnými maximami cien zlata: SPDR Gold ETF (GLD) získal 1,6% na 188,63 dolárov, čo je taktiež rekordnou hodnotou. VanEck Vectors Gold Miners ETF (firmy ťažiace zlato) bol v zisku až o 3,1% na 43,86 dolárov, čo by bola najvyššia hodnota od januára 2013.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Barrons

Facebook komentár