Železná socha Picassa práve poukázala na slabú situáciu na trhu s umením.

Na aukcií spoločnosti Christie’s v tomto týždni sa nepodarilo predať sochu s názvom “Tete”. Odhadovalo sa, že tento kus sochy mal byť predaný v rozmedzí 25 až 35 miliónov amerických dolárov.

Toto dielo bolo jedným z 17. prác, ktoré sa nepodarilo predať v aukcii diel zo zbierky Jana Krugiera. Ďalším dielom bol obraz krajiny s názvom 1911 Wassily Kandinsky, ktorý sa podľa očakávaní mal predať v rozsahu 20 a 25 miliónov dolárov, ale nenašli sa žiadny záujemcovia. Mnoho ďalších diel bolo predaných pod ich predpokladanú hodnotu.

Christie’s celkovo očakávala, že z tejto aukcie budú predané diela v rozmedí 158 až 224 miliónov dolárov. Namiesto toho tržby dosiahli úroveň 92,5 miliónov dolárov.

( Súvisiace: Puzdro pre iPhone z pravého zlata za 10-tisíc dolárov )

Môže to byť znamenie, že trh s umením môže byť poškodený. Veľká aukcia v New Yorku počas tohto týždňa a ďalšie mali priniesť tržby za viac ako 1,5 miliardy dolárov, ale sa im to nepodarilo.

Obchodníci s umením a trhoví experti uvádzajú, že predaj diel pána Krugiera mal jedinečné problémy a nie je to znamenie zhoršovania situácie, ktorá by mala v budúcnosti zasiahnuť predaje. Ďalej sa uvádza, že veľa kusov pána Krugiera bolo ponúkaných na predaj na rôznych veľtrhoch umenia a niektoré z nich boli zakúpené nedávno za oveľa nižšie ceny.

( Súvisiace: Obrázok pyramídy, ktorá ukazuje, prerozdelenie celosvetového bohatstva – priepasť medzi bohatými a chudobnými )

Andrew Fabricant, riaditeľ Richard Gray Gallery v New Yorku povedal: “Nemyslím si, že to niečo predznamenáva” … “Bolo to dosť nesúrodé zloženie ponúkaných diel a niektoré z nich sa predávali na rekordnej úrovni.”

Súčasťou tejto zbierky diel boli aj niektoré skvosty, ktoré boli predané za oveľa viac než bol odhad. Portrét Picassa a jeho dvoch deti, s názvom “Claude et Paloma,” bol predaný za 28,2 miliónov dolárov, čo bolo oveľa viac než odhad 9 miliónov až 12 miliónov dolárov. Picassova 4-palcová tyč z natretého dreva s názvom “Cigar,”, keďže vyzerá ako cigara – bol predaný za 1,1 milióna amerických dolárov, čo je viac než trojnásobok vrchného odhadu.

A Africké masky z Pobrežia Slonoviny, ktorý kedysi vlastnil André Breton a Picasso boli predané za 1,4 miliónov dolárov, čo je takmer 3-násobok spodného odhadu.

Zdroj: LATimes

Facebook komentár