Rockefellerove_poklady_umenia_budu_predane_v_aukcii_2017

Obrovská zbierka umenia bankára a filantropa – Davida Rockefellera, ktorý v marci zomrel sa bude počas budúceho roka predávať. S touto informáciou nedávno prišiel aukčný dom Christie’s.

V rámci predaja Rockefellerovej zbierky sa podľa Christie’s bude predávať viac ako 2000 predmetov, vrátane moderných umeleckých diel, čínskeho porcelánu, obrazu Američana a európskeho nábytku. Aukčný dom plánuje ponúknuť tieto diela v roku 2018, v sérii špeciálnych predajov, konaných v New Yorku. Podľa súčasných aj bývalých aukčných špecialistov, by jej výsledky mohli byť porovnateľné z najväčšími akciami v histórii.

David Norman, ktorý je súkromným obchodníkom s umením a bývalým spolupredseda oddelenia impresionistického a moderného umenia v Sotheby’s uviedol: “Bude sa jednať o predaj tohto storočia a rovnako aj posledným,” … “Každé dielo je späté s menom Rockefeller. Je to perfektná možnosť vlastniť diela veľkej historickej rodiny a zároveň aj z jednej veľkej historickej zbierky.”

Podľa správcu majetku – Frasera P. Seitela, výťažok pôjde na zhruba 12 charitatívnych organizácií, ktoré Rockefeller a jeho zosnulá manželka Peggy, počas svojho života podporovali. Keď Rockefeller zomrel vo veku 101 rokov, bol posledným žijúcim vnukom zakladateľa ropného gigantu, Standard Oil – Johna D. Rockefellera, ktorý bol prvým miliardárom v histórií.

Kým Christie’s odmietla komentovať hodnotu kolekcie Marca Portera, avšak jej predseda pre Ameriku poznamenal, že sa bude jednať o najväčšia aukcia na filantropiu v dejinách.

Rockefeller podľa Christie’s poznamenal: “Nakoniec všetky tieto objekty, ktoré priniesli toľko potešenia, či už Peggy alebo mne pôjdu do sveta a opäť sa dostanú k ostatným správcom, ktorí dúfajme, že budú mať z nich rovnaké potešenie a radosť ako my.”

Rockefellerove_poklady_umenia_budu_predane_v_aukcii_2017_2

Výťažok z dražby bude prínosom pre neziskové organizácie a charity, vrátane Múzea moderného umenia, ktoré spolu-založil so svojou matkou – Abby Aldrich Rockefellerou; Rockefellerovej Univerzity – výskumnej lekárskej školy ktorú založil jeho dedko; a Harvardskej Univerzity, ktorá bola jeho „alma mater.“

Seitel poznamenal: „Rockefeller bol dobre známy pre svoju filantropiu a ten už iba počas svojho života (z rôznych príčin) daroval okolo 2 miliárd dolárov.“

Seitel nakoniec uviedol: “David bol veľmi veľkorysý, ale bol tiež veľmi praktický,” … “Jeho podstatou bolo prevziať zodpovednosť aj za peniaze. Zorganizoval presne to, čo bolo treba urobiť. Nie je to žiadne prekvapenie.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, Fortune

Facebook komentár