Rusko_stale_navysuje_svoje_rezervy_v_zlate_2016

Podľa zverejnených údajov Svetovej Rady pre Zlato, Centrálne banky po celom svete navýšili zásoby o čistých 13 ton zlata.

Centrálna banka Ruska bol najväčším odberateľom, vrátane 16,55 ton. Septembrové navýšenie pre Centrálnu Banku Ruska znamenalo 20. mesiac čistých nákupov, keďže pokles rezerv v zlate nebol videný od januára 2015, kedy jej objemy poklesli o 0,48 ton.

Ruská centrálna banka však nebola jediná, Čína a Kazachstan čelili zvýšeniu objemov o 4,98 tony a 4,14 ton. Je zaujímavé, že títo traja pozoruhodní nákupcovia patria medzi jediné centrálne banky, ktoré ich držbu zlata v roku 2016 iba zvyšovali a neočakáva sa, že by sa to v dohľadnej dobe mohlo meniť.

Ako počas minulého mesiaca napísal analytik Citi – Nell Agate: ” Z dôvodov negatívnych reálnych úrokových sadzieb a nízkych výnosov štátnych dlhopisov naprieč niekoľkými kľúčovými menami, to môže viesť k prílevu zlata do krajín, najmä ak existujú obmedzené alternatívy pre bezpečné útočisko/rezervné aktíva, na základe čoho očakávame, že všetky držané rezervy budú dodržiavať aktuálne trendy.”

Na druhej strane spektra, Turecko vykonalo odpredaj čistých rezerv zlata v hodnote 13,45 ton. Avšak, Svetová Rada pre Zlato poznamenala, že výsledky tejto krajiny sú viac volatilné, pretože zahŕňajú aj držbu od komerčných bánk, ktoré majú povolené ukladať svoje zlato v centrálne banke danej krajiny.

Medzitým, v poznámke pre klientov rozoslanej počas minulého týždňa, Capital Economics konštatuje, že dopyt po zlate zo strany obyčajných ľudí v Číne a Indii je na vzostupe.

Súvisiace:
Rusko sa stáva najväčším nákupcom zlata na svete
Najväčší producenti zlata na svete

V správe poukázali na dáta od štatistického úradu Hong Kongu, kde je vidno, že dovoz do Číny v mesiacoch január až september medziročne vzrástol o 9% a poistné je na najvyššej úrovni od decembra 2015.

Navyše Capital Economics poznamenala, že dáta ohľadom dopytu od Indického Ministerstvo poukazujú na to, že dopyt v tejto krajine sa opäť stavia na nohy, ale zostáva v depresii. Napísali: “Keďže práve začali silnejšie obdobia svadieb, festivalová sezóna, ako aj obdobia monzúnov, očakávame, že sa dopyt v najbližších mesiacoch určite navýši.”

Avšak tento (septembrový) obnovený dopyt nebola schopný podporiť ceny zlata. Tento drahý kov zakončili mesiac v minimálnej zmene, v blízkosti 1316 dolárov za uncu, pred októbrovým dnom v blízkosti 1250 dolárov. Zlato sa odvtedy nevedelo odraziť vyššie a obchoduje sa v blízkosti 1300 dolárov za uncu.

3-mesačný graf cien zlata:
Rusko_stale_navysuje_svoje_rezervy_v_zlate_2016_graf

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, WSJ

Facebook komentár