Keby som Vám pred 20-timi rokmi povedal, že sa boháč zo západu presťahuje do Ruska kvôli ekonomickej slobode, možno by ste ma za toto klamstvo aj udreli. A to je presne to, čo sa dnes deje. Západné kleptokratické vlády sú vo svojej povahe čoraz drzejšie a snažia sa „vyvlastniť vyvlastňovateľov, aby vďaka tomu zachránili svoj neudržateľný blahobyt.

Európa nikdy nebola vyslovene krajina ekonomických slobôd. Ale nebolo to tak zlé ako v komunistických krajinách bývalého ZSSR, ktoré svojím občanom vzali 100% z ich príjmov, čo vo všeobecnosti môžeme označiť za otroctvo. Pred pádom komunizmu ľudia pri emigrácii z krajín ako Rusko či Východné Nemecko riskovali svoje životy. Teraz sa však Rusko vzďaľuje ekonomickému otroctvu a smeruje k ekonomickej slobode, pričom západná Európa robí míľové kroky ku komunizmu. Majetní sa tak stávajú cieľom pre oboch, a sú preto aj prvými utečencami.

Slávny francúzsky herec Gerard Depardieu je prvým známym prebehlíkom opúšťajúcim francúzskeho prezidenta Francoisa Hollandeho. Ten doslova povedal, že „nemá rád bohatých“, a vôbec sa nehanbí za použitie ich peňazí na financovanie svojich socialistických schém. Pri naplnení svojho volebného sľubu, zdaniť 75%-tnou sadzbou všetkých, ktorí ročne zarobia viac ako 1 milión EUR, Hollande nestratil ani minútu.

Takmer okamžite na to dal Gerard Depardieu na predaj svoje parížske sídlo a vycestoval do Belgického mestečka Nechin, kde komunita francúzskych milionárov vyhýbajúcich sa domácemu zdaneniu existovala už dlhšie. Odovzdal svoj pas a požiadal o zrušenie francúzskeho občianstva. Depardieu počas svojej desaťročia trvajúcej úspešnej kariéry zaplatil Francúzskej vláde na daniach viac než 200 miliónov dolárov a tento rok dokonca až 85% zo svojich príjmov.

Hollande nazval emigrujúceho Depardiea úbohým a povedal, že vôbec nie je vlastnenec. Čo je podobné, ako keby takto nazval miestneho podnikateľa, ktorý odišiel z mesta, v ktorom mafiánsky boss pravidelne vyberá výpalné. Minister kultúry Aurelie Fileppeti ho dokonca nazval dezertérom opúšťajúcim bojisko vo vojne proti hospodárskej kríze, ale niet sa čomu čudovať, že sa Depardieu viac na takúto krádež nemohol pozerať. Tak ako aj každý vojak, ktorý prišiel v niektorej politikmi  vymyslenej vojne časť svojho tela, aj Depardieu si chce len vziať čo mu ostalo a odísť žiť v pokoji.

Môže ho potom niekto viniť za jeho objatie s Vladimírom Putinom potom čo mu ponúkol ruský pas? (poznámka: v Rusku je paušálna daň vo výške 13%)

Samozrejme, aj tento príbeh má niekoľko komplikácií a svoju históriu. Depardieho otec bol zarytý komunista, ktorý hovoril o Rusku ako o „slávnej demokracii“. Na druhú stranu, Depardieu je známym pre jeho výstrelky, ale najmä pre jeho herecké výkony. Jeho útek z Francúzka z daňových dôvodov, jeho obdiv k ruskej histórii, objatie s Putinom a mávanie ruským pasom pred kamerami by sme mohli prirovnať k situácii, ako keby sa Clint Eastwood vzdal amerického občianstva, poslal fotku svojho holého zadku IRS a potom sa pridal k Talibanu.

Musíte si uvedomiť  jedno. Depardieu je Francúz na úteku z Francúzska, z krajiny známej svojím národným cítením (snáď ešte viac ako v USA), a pre svoju hlbokú nedôveru voči všetkým, ktorí hromadia bohatstvo. Táto krajina si nevie predstaviť ako sa mohol niekto vzdať jej občianstva. Občianstva po ktorom túži každá osoba na svete (zdá sa Vám to povedomé?). Toto nie je krajina, ktorá akumuluje svoje bohatstvo, ani krajina ktorej cieľom je rastúca životná úroveň, ktorá je výsledkom slobodného podnikania. Francúzi sú známi ich láskou k ich histórii a majú bližšie k rovnostárstvu, než k pokroku, ktorý zo sebou prináša ekonomická sloboda. Takmer sa snažia vyvolať dojem, že by radšej v ich malebných historických mestečkách videli konské vozy, než aby ich dôchodcovia neumierali počas častých letných horúčavách, pretože nemajú klimatizáciu.

Počas francúzskej revolúcie boli bohatí sťatý na gilotíne. Dnešný francúzsky superboháči, na rozdiel od tých amerických, nedávajú svoje peniaze na charitu ale radšej platia politikom a nevytŕčajú z davu. Depardieu je zďaleka jediným z boháčom, ktorý obrátil hlavu na východ ihneď potom ako sa Hollande dostal k moci (jeden z francúzskych rozhlasov tvrdil, že takýchto ľudí bude viac než 5000). Ale nikto z nich nebol prichytený in-flagranti pri objímaní s Putinom a ukazovaním ruského pasu.

Francúzsky ústavný  súd nakoniec „superdaň“ nechal zrušiť, ale Hollandeho socialistická  vláda má aj naďalej v úmysle dostať od bohatých viac než doteraz. V skutočnosti, po 75%-tnom zdanení, ktoré je stále ich cieľom, by bohatým veľa neostalo. Depardieu na druhú stranu tvrdí, že keby to bolo len o daniach, odišiel by už dávno. Ale ako Francúz dôkladne pozná francúzsku históriu a jasne vidí, kam to smeruje. Vláde dôjdu peniaze občanov, chudoba je nespokojná, a vláda si pritom brúsi nože na ďalšie opatrenia s jasným zámerom. Je čas na odchod.

Francúzsko je len krok od vyvlastnenia uhoľnej bane a vlády celého západného sveta míňajú viac než sú schopné ukradnúť produktívnym občanom. Aj preto dochádza k irónii, že Rusko, posledný otrokársky štát, sa stáva útočiskom pre tých ktorí hľadajú štatút ekonomického utečenca. Poučením z tejto situácie je, že pred zlodejmi, známym pod názvom vláda, treba byť obratný. To je dôvod prečo je dobré vlastniť jeden alebo viac pasov naviac, a takto spravovať svoje geopolitické riziko s vedomím, že svet je rozdelený do daňových oblastí. Pre Francúza so 75%-tnou daňou môže byť výhodné Rusko s 13%-tnou, ale vo svete sú krajiny, ktoré ponúkajú občianstvo a pas s oveľa lepšími podmienkami, a prijateľnejším prostredím než je tomu v Rusku.

Preložil: Radoslav Lenárt

Zdroj: TheDollarVigilante

Facebook komentár