Vtedajší viceprezident Richard Nixon, vpravo, so sovietskym lídrom Nikitom Khrushchevom.

Vtedajší viceprezident Richard Nixon, vpravo, so sovietskym lídrom Nikitom Khrushchevom.

Takmer každý na svete má svoj obľúbený ochutený nápoj, ktorý si rád vychutná, teda keď má šancu. Ale je Váš obľúbený nápoj hodný toho, aby ste sa vzdali vojenských zásob, ktoré by vystačili celej krajine? Tak v istej chvíli si to Rusi mysleli.

V roku 1959 chcel vtedajší prezident, Dwight Eisenhower, priblížiť americkú kultúru obyvateľom Sovietskeho zväzu a ukázať im benefity kapitalizmu.

Aby predviedli svoju ideológiu, americká vláda sa rozhodla zorganizovať v Moskve “Americkú národnú výstavu” a na otvorenie poslali aj vtedajšieho viceprezidenta Richarda Nixona, avšak veci sa začali hýbať nesprávnym smerom.

Nixon a sovietsky líder Khrushchev sa dostali do hádky o kapitalizme a komunizme. Konverzácia sa tak rozpálila, že viceprezident spoločnosti Pepsi sa rozhodol zapojiť a ponúkol sovietskemu lídrovi pohár svojho chutného sladeného nápoja a on ho prijal.

Fľaše Pepsi vystavené na Stretnutí investorov v roku 2010 v New Yorku.

Fľaše Pepsi vystavené na Stretnutí investorov v roku 2010 v New Yorku.

O niekoľko rokov neskôr sa chceli Sovieti dohodnúť a priniesť produkty Pepsi do krajiny už nastálo. Malo to však háčik, keďže ich mena nebola vo svete akceptovaná, nemali ako za nové občerstvenie zaplatiť.

Takže múdra krajina sa rozhodla platiť univerzálnym platidlom: vodkou!

Koncom 80-tych rokov, keď sa chýlilo ku koncu prvotnej dohody o dovoze produktov Pepsi, ich vodka nebola dostatočnou protihodnotou za produkty Pepsi.

Rusi sa rozhodli urobiť to, čo by každá krajina urobila v časoch núdze: ponúkli spoločnosti Pepsi za obrovské množstvo nápojov na výmenu flotilu ponoriek a lodí. Nová dohoda hovorila o 17 ponorkách, o krížniku, fregate a torpédoborci.

Táto kombinácia bola ponúknutá za Pepsi v hodnote 3 miliárd dolárov. Áno, čítate správne. Rusi milujú svoju Pepsi.

Historická výmena zapríčinila, že sa spoločnosť Pepsi stala na nejakú chvíľu 6. najsilnejším vojskom sveta, potom flotilu predali Švédom za stroj na recykláciu odpadu.

Pozrite si video od “Not exactly Normal” nižšie, aby ste si urobili vlastný názor na celý tento “milý” príbeh.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: We Are The Mighty

Facebook komentár