Sony_presunie_svoju_diviziu_z_dovodu_Brexitu_top

Britské nejasnosti ohľadom Brexitu začínajú trvať pre spoločnosť Sony príliš dlho.

Japonská spoločnosť uviedla, že zaregistruje svoje európske podnikanie v Amsterdame a presunie právnu divíziu z Londýna. Z tohto kroku obviňuje neistotu týkajúcu sa britských plánov pre odchod z Európskej únie.

Toto oznámenie zvýrazňuje obavy ohľadom Brexitu medzi vedúcimi japonskými korporáciami, z ktorých mnohé sú hlavnými investormi v britskej ekonomike.

Spoločnosť Sony uviedla, že jej presun bude účinný od 29. marca, v deň, keď bude Británia opúšťať Európsku úniu. Spoločnosť ho opísala ako poistenie proti riziku pred Brexitom “bez dohody”.

Hovorca spoločnosti – Takashi Lida, uviedol že firma Sony urobila rozhodnutie, pretože “existuje veľa neistoty okolo Brexitu,” … Je “najlepšie pripraviť, ak sa nedosiahne dohoda” medzi Londýnom a Bruselom.

Britský parlament v priebehu minulého týždňa odmietol dohodu o rozvode, ktorú premiérka Tereza Mayová odsúhlasila s vyjednávačmi EÚ. Čo sa stane potom, je veľmi nejasné.

Sony uviedla, že presun do Holandska po Brexite pomôže vyhnúť sa možným problémom s colnými predpismi. Nemá v úmysle presunúť žiadneho zo svojich zamestnancov z Londýna do Amsterdamu a európske operácie budú ešte stále aktívne aj v Spojenom kráľovstve.

Spoločnosť je najlepšie známa pre výrobu elektronických zariadení, ale jej firmy sa pohybujú v odvetví od filmov až po streamovanie hudby.

Čas vypršal

Jedná sa o najnovší varovný signál pochádzajúci od japonských podnikov ohľadom dôsledkov Brexitu.

Spoločnosť Panasonic v auguste uviedla, že presunie svoju európsku základňu z Veľkej Británie do Holandska.

Spoločnosť v tom čase uviedla, že sa obáva možných obmedzení toku osôb a tovaru medzi Britániou a inými krajinami.

Súvisiace:
Brexit 2019: Veľká Británia sa rozhodne medzi recesiou a úľavou
Britániu zatiaľ kvôli Brexitu opustil $1 bilión

Japonská vláda na začiatku minulého roka varovala, že sa jej spoločnosti môžu presťahovať do iných krajín v Európe, ak obchodné bariéry po Brexite zasiahnu ich ziskové marže.

Odhaduje sa, že v Spojenom kráľovstve podniká viac ako 1 000 japonských spoločností a zamestnáva viac ako 140 000 ľudí.

Tieto mená zahŕňajú významné mená ako celosvetový bankový gigant – Nomura a hlavné automobilky Toyota, Nissan a Honda.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, BBC

Facebook komentár