Svet_celi_rekordnemu_dlhu_o_hodnote_233_bilionov_2017

Celosvetový dlh v treťom štvrťroku 2017 vzrástol na rekordných 233 biliónov dolárov. S touto informáciou prišla správa od Inštitútu medzinárodných financií (IIF).

Od konca roka 2016 bol tak zaznamenaný nárast o 16,5 biliónov dolárov, alebo o 8%. Čo odrážalo rekordné úrovne dlhu súkromného nefinančného sektora v Kanade, Francúzsku, Hongkongu, Kórei, Švajčiarsku a Turecku.

IIF poznamenal, že jedným možným vedľajším účinkom tohto masívneho dlhového zaťaženia by mohla byť neochota centrálnych bánk, pre sprísnenie podmienok okolo poskytovania úverov. V správe poukazujú, že vzhľadom na to, že dlhšie prostredie s nízkym úrokovým sadzbám prispelo k napučaniu úrovne zadlženosti, sa suverénne banky sa následne môžu zdráhať aby realizovali stratégiu pre zvyšovanie úrokových sadzieb.

Súvisiace: Dlh Číny a sveta dosahuje rekordné úrovne: IIF

Skupina analytikov IIF, vedená výkonným riaditeľom Hungom Tranom uviedla: “Vysoká úroveň dlhu by mohla obmedziť tempo a rozsah sprísňovania politiky, pričom centrálne banky budú v úsilí opatrne podporovať rast.”

Tu je pohľad na celosvetovú zadĺženosť, triedená podľa odvetví:
Svet_celi_rekordnemu_dlhu_o_hodnote_233_bilionov_2017_graf

IIF však poznamenáva, že celkový pomer dlhu k hrubému domácemu produktu za štvrtý štvrťrok poklesol. Aktuálne sa pohybuje na úrovni 318%, čo je zhruba o 3 percentuálne body nižšie ako rekordné maximum dosiahnuté v treťom štvrťroku 2016.

Analytici IIF napísali: “Kombinácia faktorov vrátane synchronizovaného nadpotencionálneho globálneho rastu, rastúcej inflácie (Čína, Turecko) a úsiliu pre zabránenie destabilizujúcemu nárastu dlhu (Čína a Kanada), to všetko prispelo k poklesu.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: IIF

Facebook komentár