Era_lacnych_penazi_konci_Toto_je_ticho_pred_burkou_2017

Práve prežívame ticho pred búrkou.

To cíti snáď každý. Vysoké ceny na burze a horúčkovité prázdninové míňanie sa pomaly končia, inaugurácia prezidenta USA prešla pravdepodobne podľa očakávaní. Ale práve v tomto bode sa môže všetko pokaziť.

Jedinou otázkou ostáva, ako búrka prekukne v hystériu – nejaká zámienka sa nájde. Isté je, že pripravovať sa na ťažké časy je už teraz neskoro. Ľahko môže prísť uťahovanie opaskov a dlhá zima.

Ekonómia sa stala imúnnou voči fiškálnym stimulom a kvantitatívnemu uvoľňovaniu; trh môže byť podopieraný iba po určitú dobu a zvýšené úrokové miery vecou načasovania, o ktorej rozhoduje Federálny rezervný systém. Novozvolený prezident Trump bude urýchľovačom potrebným pre dramatický rast a úpadok ekonomiky.

Súviiace: Na trhoch sa deje obrovský obrat – $ 2,3 bilióna do akcií

Politika a opatrenia prezidenta Trumpa majú minimálnu šancu zmierniť váhu ekonomickej lavíny, ktorá je pripravená zosypať sa na nás; tak či onak, sám Trump nedokáže spraviť takmer nič, napriek tomu, že to všetko môže padnúť na jeho administratívu.

Mnohí sa ozývajú so svojimi argumentmi; varovania dosahujú maximálnu urgentnosť.

Jay L. Zagorsky, ekonóm a výskumný pracovník Štátnej univerzity Ohio, predpovedá napriek jasným vyhliadkam pre rok 2017 hospodársky úpadok, ktorý môže dominovať spravodajským titulkom:

„Mojou predpoveďou pre rok 2017 je, že ekononika Spojených štátov pravdepodobne zažije ďalší úpadok.“

[…]

„Môže nastať náhly zlom ako v prípade bankrotu firmy Lehman Brothers v roku 2008 alebo dôjde iba ku celkovému poklesu istoty na trhu.“

[…] „Na konci dlhého obdobia rozpínania a rastu sú banky a finančné organizácie ochotné dávať pôžičky takmer komukoľvek, pretože sa stávajú nadmerne optimistickými. V Amerike takúto ochotu ľahkomyseľne požičiavať peniaze aktuálne badáme pri pôžičkách na autá.“

[…] „ako hra na stoličky […] náhle sa z eufórie stane panika, zo vzostupu je pád.“

Úpadok je samozrejme eufemizmom pre niečo oveľa ďalekosiahlejšie… no pocit paniky pretrváva. Môže to byť naozaj zlé.

Ľudia z rôznych sfér varujú pred finančným zlyhaním, ktoré sa valí naším smerom. Mnohí poprední ekonómovia poukazujú buď na začiatok krízy, s ktorou sa nevyrovná ani Trump. Ako uvádza portál RT:

„Mnohí experti tvrdia, že oslabenie svetového trhu, ktorého svedkami sme boli počas spamätávania sa z finančnej krízy spred takmer desiatich rokov, sa môže ešte prehĺbiť.“

„Predpokladá sa, že vznikajúce ekonomiky budú zraniteľné… zrýchľujúca inflácia a rastúci americký dolár budú medzi rizikami pre ekonomickú rovnováhu.“

„Sila doláru a oslabenie iných mien ovplyvní, ako sa vznikajúce trhy vyrovnajú s relatívne vyššou infláciou a klesajúcou istotou v podnikaní.“

[…]

Michael Carey, americký ekonóm z korporátnej investičnej banky CA-CIB vraví: „Pán Trump a jeho tím sľúbili rast o 3,5 až 4 percentá, ba i viac, čo vnímame ako zázrak, pokiaľ to nebude sprevádzané zrýchleným rastom produktivity.“

Ak majú odborníci pravdu, sľuby Trumpovej administratívy budú nakoniec iba prázdnymi prísľubmi zázrakov a neprimerane optimistickým marketingom.

Dúfajme, že sa mýlia.

Mike Adams zdôraznil vážnosť prichádzajúcej finančnej situácie – otrasie svetovou situáciou a pravdepodobne zatieni takmer všetko ostatné, čo sa odohrá v roku 2017 a nasledujúcich rokoch:

„Jediná predpoveď, ktorá je pre rok 2017 naozaj dôležitá: Spustí sa kolaps spojený so svetovým dlhom, nasledovať bude vzostup fašistickej a totalitnej vlády.“

„Uvažoval som o zostavení zoznamu 25 odvážnych predpovedí pre rok 2017, ale nakoniec je dôležitá iba jedna. V jej svetle je všetko ostatné nepodstatné.“

„Éra lacných peňazí a voľného dlhu sa blíži ku katastrofálnemu koncu“

„Aby ste porozumeli dôsledkom tejto jednej predpovede, je dôležité pochopiť skutočnosť, že sa blížime ku koncu éry lacných peňazí, nekonečného dlhu a tvorby peňazí s núteným obehom.“

„[…] Po desaťročia konali prezidenti a bankári akoby bez obáv z dôsledkov svojej činnosti, produkovali peniaze s núteným obehom a viedli národy do finančného zatratenia. Prezident Obama, prvý americký moslimský prezident, iba za osem rokov národný dlh až zdvojnásobil…“

„Keď sa teraz Trump 20. Januára 2017 usadí v Bielom dome, globalisti sa už ďalej nebudú snažiť zabrániť dlhovému kolapsu.“

„Načasovanie celej krízy spadá do prvých štyroch rokov Trumpovej vlády. Plány sa dajú do pohybu začiatkom roku 2017 a mechanizmus stroja pre dosiahnutie celkového pádu sa spustí takmer okamžite po Trumpovej inaugurácii. Dôsledky týchto udalostí si samozrejme budú vyžadovať čas. […] nikto nedokáže presne predpovedať trvanie obdobia, počas ktorého tieto mechanizmy vyvolajú pád svetového dlhu. […] naisto však vieme, že po začatí kolapsu sa pád nezastaví, kým nedosiahne samotné dno.“

Súvisiace:
Euro nemôže prežiť, ak sa Európa nezmení
Graf Goldman Sachs zahŕňa globálne dopady finančnej krízy z roku 2008

„S postupom dlhového kolapsu budeme svedkami zmrazenia bankových transakcií, vládnych platieb a pádu systému stravných lístkov. Akciové trhy padnú (alebo budú zmrazené), zrúti sa dôchodkový systém, mnoho bánk sa rozpadne zvnútra, FDIC (korporácia spojených štátov, ktorá zaručuje bezpečné vklady svojim členským bankám) vyhlási bankrot, zrúti sa trh s realitami, medzinárodné banky sa budú musieť zachrániť pomocou opatrenia kapitalizácie (bail-in) a tak ďalej. Nastane finančný Armagedon na takej mierke, ako to ešte nezažil nikto z dnes žijúcich ľudí. “

Keď to nastane, federálna vláda ostro zareaguje vytvorením pohotovostnej infraštruktúry, pomocou ktorej nastolí policajný štát, obmedzený obeh hotovosti a finančnú kontrolu; neodvratné bude násilie, rabovanie, nepokoj v uliciach a univerzálny nedostatok zásob.

V prípade dostatočného rozšírenia krízy bude možné ospravedlniť akékoľvek drastické opatrenia.

S viac než 50 miliónmi Američanov závislými na stravných lístkoch sa bez rastu zamestnanosti, viaznucimi mzdami a hladným, zúfalým a nečinným obyvateľstvom topiacim sa v dlhoch určite dočkáme nepokojov, aké sme v Spojených štátoch ešte nezažili.

A ak sa bude tento oheň živiť tak, aby sa rozrástol do nepredstaviteľnej katastrofy, najmúdrejšie je držať sa od neho čo najďalej.

Preložil: Albert Rákai

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: SHTFPlan

Facebook komentár